За втора поредна година просветното министерство ще наложи глоби на държавните висши училища за неизпълнение на приема или надхвърляне на разрешения брой студенти в т.нар. регулирани професии - медицина, архитектура, право. Общият размер на санкциите още не е известен, но миналата година субсидиите на вузовете бяха орязани с 6.8 млн. лв.
Техническият университет в София вече е санкциониран със 700 хил. лв., съобщи зам.-ректорът по учебната дейност доц. Румен Пранчов. Той уточни, че около 200 места са останали незаети, а още толкова кандидати са приети над бройката - с еднакъв бал или защото са социално слаби и сираци. "Не го приемаме като наказание, но сумата е сериозна", допълни доц. Пранчов. За сравнение той посочи, че около 800 000 лв. е държавната субсидия за капиталови разходи за цялата 2009 г.
Около 1.2 млн. лв. ще бъдат удържани от субсидията на Софийския университет. "СУ поддържа екзотични специалности, които не се предлагат никъде другаде и държавата трябва да прецени дали да издържа студентите им макар и на загуба", посочи зам.-ректорът проф. Иван Петков. На УНСС ще бъдат удържани 77 000 лв., но част от тази глоба е основателна, тъй като има 6-7 непопълнени места в приема за магистърските програми, посочи ректорът проф. Борислав Борисов. Той припомни, че м.г. глобата беше 350 000 лв.
Пловдивският университет ще получи 114 461 лв. по-малко заради 71 незаети места. С 48 000 лв. е глобена НАТФИЗ за несъответствие на приема с 10 места. На Русенския университет ще бъдат удържани 200 000 лв. заради 30 незаети места за машинни инженери и в магистърските специалности, съобщи ректорът доц. Христо Белоев. Той бе категоричен, че подобен механизъм трябва да има и за частните университети и колежи. В момента законът не позволява държавата да налага санкции за частните вузове, дори ако обучават многократно повече от разрешения брой студенти. Мярката определено има дисциплиниращ ефект, тъй като се правят по-точни разчети за приема и изпълнението му, бяха коментарите от повечето вузове.
МЪРТВИ ДУШИ
Държавата плаща за около 250 студенти, които са записани в два университета, но реално се обучават само в един, научи "Сега". Данните са установени при засичане им в регистъра на МОН. Бройката е незначителна на фона на 250 000 студенти, но от дублирането държавата губи най-малко 250 000 лв. годишно. Минималната издръжка на студент е 1000 лв., но в някои специалности като медицинските може да стигне и 10 000 лв.
24 студенти от УНСС са записани и в други вузове. 6 младежи, които са прехвърлени в Медицинския университет в София, се водят възпитаници и на други медицински висши училища. Около 30 студенти от Техническия университет в София също се водят на обучение в други вузове. Ръководствата на големите висши училища обаче са категорични, че дипломите за средно образование на студентите се пазят при тях и те не са "мъртви души". Вариантите за дублирането са два. При първия студентът е приет в един университет и се записва в него с нотариално заверено копие от дипломата, а впоследствие се записва във втори университет, като не се отписва от първия. Втората възможност за дублиране е, когато студенти се преместват в друг ВУЗ и първият не ги отписва.
|
|