:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,923
Активни 826
Страници 853
За един ден 1,302,066

Мажоритарният вот се провали

Мажоритарният вот се провали, след като и специалисти, и политици обявиха, че няма време за промени в законодателството. От вносителя БСП вече се чува, че изборите ще се проведат по стария закон, а вчера обиденото НДСВ заяви, че ще бойкотира в пленарна зала гласуването за мажоритарен елемент във вота.

Математикът проф. Михаил Константинов коментира, че мажоритарният вот е "само цирк за пред президента". Той допълни, че има технически проблеми с провеждането на вотовете за национален и европарламент, и препоръча да се създаде една изборна администрация и за двата избора. "Секционните комисии трябва да са едни и същи. Оттам следва, че и РИК ще са в същия състав за двата вота. Няма логика ЦИК да са две", обясни Константинов. Той предупреди, че ако мнозинството не побърза със законовите промени, ще се получат големи недомислия заради разминаване в сроковете.



Още - в "България"
10
1732
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
11 Март 2009 01:48
/:/ "...специалисти, и политици обявиха, че няма време за промени в законодателството..."
......................................... .....................................
4 години /НЕ/СТИГАТ...?!
11 Март 2009 04:21
Дори 8г. параграфе. Любимия президент к..а (калпака) ли ми държа през това време
11 Март 2009 08:09
Не съвсем, обаче. ИМА мажоритарен вот - чрез независими кандидати - събират се група граждани, намират си няколко грамотни кандидати, избират един по жребий, казват им какво да правят, те подписват всички гаранции /вкл. парични/, че веднага ще ни даде ВСИЧКИ възможни права за пряко включване и контрол, събират 2000 подписа... Ето проста схема - нещо като "Направи си сам парламент". "Шапките" ще си изберем после.



Доброто страх не знае и храбра честността е.
Вземи свободата си!
11 Март 2009 09:17
Мажоритарният вот беше станал отдавна вече обществена необходимост.Фактът, че е налице такова единомислие срещу него е показателно, преди всичко за отношението и целите на посткомунистическата партийна олигархия към редовите граждани, от които се очаква да вземат най-най-дейно участие в идващият пореден изборен фарс.Фарс, защото не се чу нищо като обяснение, логично изведено от показателното отношение на избирателите към избирателния модел, фарс, защото когато някои си присвоят правото да те управляват като по-умни от теб, поне ти дължат и някакво що-годе обяснение за това, което са решили да свършат...20-25% на изборите, партийна и административна номенклатура, никаква реална промяна на модела и пр. познати от близо 20 години работи...
11 Март 2009 09:18
"Мажоритарния" вот по начало беше залислен като пародия и добре че се провали.
Освен партийната листа, по една-две мажоретки от всеки избирателен район, които след като влязат в парламента стават неделима част от парламентарната група. По всички важни въпроси със сигурност ще гласуват "анблок", както е наредила партията. А ако напуснат парламетна, на тяхно място влиза следващия от пропорционалната листа. Тогава кое им е мажоритарното?
11 Март 2009 09:22
Секционните комисии да са едни и същи и задължително германци.Най-важното е кой брои гласовете.
11 Март 2009 09:28
Боже..защо ни наказа ..като ни изпрати тези политици....няма ли най-после да ги прибереш.....!
11 Март 2009 10:32
Изборните закони , като пачавра за еднократно ползване ... Политиците ни , на такава ги обърнаха ... Като не е до "обозримо" крадене , всичкия си прагматизъм изпаряват ... А за Изборен кодекс в Нова Конституцията , требе чудо да се случи , че да сетят ... Политически еднодневки имаме , а не Политици ...

11 Март 2009 11:24
Така си е. Не е важно кой как гласува, важно е кой брои изборите.
11 Март 2009 16:02
Избирателната система със сигурност е най-малкият ни проблем. А и у нас е имало и има всякакви избирателни системи - пропорционални за НС, мажоритарни за президент и кметове, пропорционални с преференции - за евродепутати, смесена мажоритарно-пропорционална - за ВНС.
Проблемите са други:
- нормалните, кадърни и почтени хора не искат да се занимават по никакъв начин с политика, напоследък дори не гласуват.
- избраните по една или друга система субекти не носят абсолютно никаква отговорност не само за неизпълнените си обещания, но и за цялостната си дейност - за всичко, което правят и за всичко, което не правят.
- няма гражданско общество и защо такова дори не се задава на хоризонта.
- законадателната, изпълнителната и съдебната власт си прехвърлят един на друг проблемите като горещ картоф с вещината на професионални бейзболисти.
Всички тези проблеми ме подсещат за думите на Сталин "Кадрите решават всичко". У нас погрешно свеждаме проблема до това как да избираме "кадрите", а той е в това как да накараме "кадрите" да си свършат работата!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД