:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,249
Активни 828
Страници 20,152
За един ден 1,302,066
Седмицата

Виненден и Мошино, или за забраната на забраните

За да покаже как в езика на Просвещението се променят патерналистките възпитателни практики и се допълват с публични мерки, Райнхарт Козелек, един от най-влиятелните немски социални мислители, привежда следната забележителна заповед от 14 юни 1806 г. на градската управа в Хайделберг. В дословен превод тя звучи така:

"Във връзка с множество оплаквания за нарушаване от различни лица и особено от деца на ежегодно обявяваната забрана за къпане в река Некар в и край града, току до местата за разходки, с което те не само дразнят с нагло пренебрегване на всяко чувство за срам почиващото си гражданство, но и се излагат на опасността от удавяне, обръщаме най-строго внимание на всички и най-вече на родителите решително да осуетяват подобно безчинство, като обявяваме и следните безпрекословни мерки: престъпващите забраната да бъдат наказвани с парична глоба от 3 райхталера, като по отношение на момчетата при съответно констатиране на нарушението полицейските служители да имат правото да им вземат дрехите и водейки ги съблечени до долни гащи, да ги бият с палка по целия път до дома им."

Козелек се интересува предимно от понятийните промени и не обръща внимание на две важни неща:



сериозната глоба и мотивацията на наказанието



С 3 райхталера е могло да се купят към 200 хляба, както и да се отопляват три стаи през зимата; наказанието пък е обосновано двойствено - първо с нарушената почивка на гражданите, после с грижата за живота на къпещите се на непозволени места. Това е напълно в стила на просветителската диалектика - този, който дразни публиката с безчинствата си, сам разрешава да бъде публично опозорен. В не толкова правно регламентиран режим по същото време у наше село пъдарите развеждали крадците с откраднатото, увесено на врата им.

Днес, когато това се събира в "Къпането забранено" или "Деянието не представлява обществена опасност", практиките отпреди двеста години ни изглеждат смешни, със сигурност - репресивни и съответно - нарушаващи правата и достойнството на индивида, особено пък на подрастващия. Представяте ли си какво би станало не само в Германия, но и тук, ако не дори полицай, а "прост" учител изпердаши ученик, продаващ дрога в междучасието или обиращ по-малките? И аз си го представям същото: ще скокнат адвокати и родители, ще се позоват на закони и предписания на ЕС, ще се заговори за несъответна на деянието репресия, за нарушаване на демократични принципи, за тоталитарни практики и публично опозоряване на невинни деца и неволни крадци на дребно.

Сега обаче си представете какво чувстват тия дни жителите на Виненден, където Тим Кречмер насмалко



да подобри немския рекорд в масовите убийства



след войната, поставен от негов връстник в Ерфурт през 2002 г. Представете си също така какво говорят мнозина жители на пернишкия квартал Мошино, където Владислав Владимиров уби и разфасова близък приятел така, както направи негов връстник пак там през 2004 г. После прибавете много подобни случаи към консултираните тъкмо с немски експерти промени в нашия Наказателен кодекс по посока на облекчаване на наказанията, възможността за откупуване на едногодишни присъди, намаляване на давността за дребни престъпления и т.н.

Така ще се види, че донякъде има връзка между такива наказания, каквито се практикуват преди двеста години, и непълнолетните убийци от наши дни. Разбира се, с оглед на човешката природа подобни случаи не могат да бъдат избегнати с никакви възпитателни средства, още по-малко с табели в училище "С пистолета - дотук", с уроци върху шестата Божия заповед и посттравматични беседи с психолози. Но тъкмо те насочват вниманието към едно натрапващо се несъответствие, чието следствие е общото чувство за несигурност, произтичащо от забравата на правата на "почиващото си гражданство". В такива случаи не само ни домъчнява за забраната за къпане и развеждането на крадците като мечки из селото. Те подсещат, че примамливите реклами на щастливия живот изцяло са изтласкали заплашителността от ония табели, с които невнятно се осмива миналото, да речем от типа: "Не плюйте по улиците!" с просветителското обяснение отдолу "Храчките разнасят зарази" и обещанието "Глоба - 10 лв.". Тяхното масово изчезване, колкото и лицемерно да изразява свободи, толкова и



говори за пренебрегване на възпитанието,



което е невъзможно и без наказания. Зад това прозира също толкова лицемерното намаляване на конкретните наказания за сметка на абстрактните права на нарушителите. Това може и да е оправдано с реторически хитроумния девиз на абсолютната свобода "Забраняването е забранено", но при ексцесии като във Виненден или Мошино далеч по-убедително доказва зависимостта между все по-голямата неизбежност на престъплението и все по-лесното избягване от наказанието, сведено само до безличното плащане в брой.

Именно това улеснява масовото самозабравяне и чувството за всепозволеност от невинна детска възраст. Затова при къпане на непозволени места рядко се налагат глоби, никого не водят с палки до дома. Макар че и това надали ще помогне, тъй като сме я докарали дотам да няма не само забрани, но и дом, където се говори и за справедливи наказания, не само за джобни. И как да има, когато дори църквата, втренчена в своята душеспасителна мисия, още от времената на Просвещението избягва да плаши със Страшния съд и бъдещите адски мъки на грешниците. С право.



Адът не е някъде там, а все по-често тук,



в райски места като Виненден и в "бойния" квартал на Перник. Впрочем в известен смисъл той също може да мине за рай, сравнен с някой квартал на Багдад. Там през седмицата пак бяха взривени тридесетина души, но по навик никой не се стресна, макар това да има още по-пряка връзка с масовите убийства в училищата на "белите страни", отколкото някогашните им добри практики в наказанията.
29
4063
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
13 Март 2009 22:16
В талибански Афганистан отсекли някому дясната ръка - от китката - за кражба. В Швеция, от друга страна, никой не крадял. Афганското келнерче, което ми разказа тази история, дълбокомислено заключи: "В Швеция преди 500 години също са секли ръце за кражба. Вече не им се налага. Дай Боже и в Афганистан след 500 години да не се налага..." Онемях пред тази оптимистична теория за афганския народ и продължих да ям киселото мляко, дето ми го беше сервирал - досущ като нашето. Или обратното, всъщност - нашето е като тяхното...
13 Март 2009 22:49
Хм. Навремето, преди десетина години в Белгия един педфил-Дютру май се казваше, беше убил няколко деца, държал ги закопани в мазето си, там ги беше намерила полицията, миналата година австриецът от "къщата на ужасите" държал с години затворена дъщеря си и и правел деца. Така, че защо се чудим на случая в Мошино-хората вземат пример от цивилизована Европа. А някои хора продължават да ни наричат диваци и варвари.
13 Март 2009 23:05
А не е ли тъкмо "просвещението" е накарало ония да се къпят голи пред хората?
Не е ли едно друго "просвещение", дето всяка вечер показва по телевизията хиляди убийства и юнашки отмъщения с още повече убийства?
С какво можеш да накажеш някого, който е изкукуригал и е тръгнал да става бир парче шахид.
Сигурно има и някакъв друг път...
13 Март 2009 23:06
Вие от Марс ли падате бе?Не чухте ли новината?Света скоро няма да го има/в същия вид/.Пийте си пиенето спокойно, каквото трябва да стане, ще стане.
13 Март 2009 23:33
Адът не е някъде там...

WOW!
Columbus discovered Americas! Again...
.
Явно ще тряба да припомня на уважаемият Автор, че съгласно едни Обожествени Теории - Адът винаги е бил в съзнанието...пардон, в кратуните ни!
И още - "Семейството-основна клетка на социалистическото общество" не съществува доста отдавна, като на негово място за 20 години нищо не успяхме да изградим!
Вкл. и така широко прокламираните "Старозаветни патриархални ценности" на бай Марко от "Под игото"!
Налице имаме само ЕГН (Едно Голямо Нищо), сиреч - Дупка!
14 Март 2009 01:25
60 години няма голяма война в Европа.
Няма танкове и трупове по улиците, няма ревящи ескадрили над столиците и садистични снайперисти по покривите и тополите.
Няма милиони жертви.
---
Затова всяка уродливост в морето на мира се тълкува апокалиптично.
За да се продават рекламни карета и рекламно време.
14 Март 2009 02:08
Демократична картинка:
Табела в парк:
"Преминаването през тревните площи забранено! Глоба 10 лева! За групи- 20% намаление!"
14 Март 2009 03:53
Ей! Сладури!
АФторът вика, че гато имало общество, правото на боществото било над правото на индивида.И затва имало общество. Дньес има права на индивида, а обществото няма права. Ерго - днес има индивиди, а общества - нюню.
Т.е. афторът поставя идин ми ти въпрос, дека се разисква през последните илядолетия - не требе ли да изтребваме морално /духовно, физ/ осакатените, за да запазваме обществото, както са ги изтребвали идно ми ти време - фъпляйки ги още при ражданьето им от неква скАла... И кое изкарва по-дълго време - съвкупността от индивиди или един индивид?
Ааааре наново старата тема...
Що ли баш днес?
----------------------
"Злото поражда добро и Доброто поражда зло", твърди Свети Августин или иначе казано

14 Март 2009 09:50
Как да накажеш престъпниците, като те са собствените ти деца?
/Помните ли онова татино синче на виден социалист и "държавник" как на няколко пъти го хващаха да краде коли?/
Нямам нищо против когато може - нека да е со кротце со благо,
но-о-о когато требе - нека да е со малко кьотек! А когато не стига кьотека - тогава с голямата гьостерица!
И нека да е за всички - да няма "наши" и "много наши" хора, които да са изключения.
14 Март 2009 11:14
не го разбирам вече този свят, каза една германка от виненден
14 Март 2009 11:29
Организации, защитаващи интересите на индивида, колкото искате. Но правата на обществото не са защитени по същия начин, както казва и Рослава. Нещо повече - всеки опит за по-енергични действия в тази насока се окачествява като заплаха на правата на индивида. Примерно, когато във Великобритания наслагаха камери по оживените места, където вилнееха хулигани, правозащитниците веднага протестираха, било нарушение на правата, биг брадър и не знам какви си други глупости. Да, но практиката показа ползата от подобни мерки и обществото с голямо мнозинство се изказа в подкрепата им.
Оказва се, че в днешното общество индивидът има само права и на практика никакви задължения. Нито да работи: плащат му социални помощи до гроб, нито да издържа децата и семейството си - създава си деца, държавата му плаща за тях, нито да се грижи за децата си - държавата поема тази дейност. В резултат на което този модел на поведение се възпроизвежда и придобива размерите на епидемия.
Либералнит обществен модел би бил добър, ако всички индивиди имаха необходимото ниво на съзнание и изпълняваха доброволно обществените си задължения. Бедата е, че някои от тях разбират единствено от сплашване и груба сила.
14 Март 2009 11:41
Круела
Браво и на автора!
Поданиците на т.нар. бели държави столетия са били приучавани да спазват правилата и то с лошо.И ето че има ефект.
14 Март 2009 12:47
Аз пък си мисля и за тез измислени правозащитни организации , дали не трябва и на тях да им се разясни "со кротце , со благо и со малко кютек" , че правата на жертвите са по-важни от правата на престъпниците
14 Март 2009 13:03
Почитания на Круела. Точно така.


Аналогия Виненден - Мошино обаче не е коректна психологически. Във втория случай става дума за афектно възмездие в обществен вакуум и правна безпомощност. Жертвата е този, който би могъл за изВиненедни Перник!


Наречете ме маниакален, но унтерменши, бесещи котки, по какъвто житейски път е поела нявга жертвата, и мен докарват до афект не, ами оттатък - към ефекивната присъда.


14 Март 2009 14:18
Така ще се види, че донякъде има връзка между такива наказания, каквито се практикуват преди двеста години, и непълнолетните убийци от наши дни.

Разбира се, че няма никаква връзка между убийците и наказанията. Не наказанията, а реакцията на постъпките и простъпките ни от страна на околните е това, което създава връзките, обуславящи поведението ни. Също така, не е задължително реакцията да бъде незабавна. Изобщо не е необходимо учителят в примера от статията да "скочи" върху ученика с дрогата. Задължително, абсолютно задължително е обаче да не се направи на "невидял". А начините за реакция са много и са толкова по-ефективни за възпитавания, колкото са по-обмислени и по-трудни за възпитаващия. В крайна сметка, всички ние откликваме и се влияем от силата, дълбочината и искреността на отношението към нас.
14 Март 2009 14:38
Объркани мисли на един объркан човек. Като във вица - пипа се с пръст тук-там и вика: "тук като се пипна ме боли, и тук като се пипна ме боли...", без да се сети, че всъщност го боли пръста, с който се пипа.
Круела, точно от теб такова изказване не съм очаквал. Звучиш ми като Параграфа, когато обяснява колко хубаво било преди "демокрацията - демоОСРАцията" и колко е лошо при нея.
A man who trades freedom for security does not deserve and shall not receive either. Хубаво го е казал човека.
14 Март 2009 15:11
Честотата на тежките престъпления не зависи от размера на наказанията и това е не само мое мнение. Ако има нещо, което й влияе, това наистина е превенцията – разпознаване на потенциалните извършители, човешко отношение и внимание, постоянно въздействие върху постъпките им, мерки за предотвратяване. Има ли изобщо други фактори? Медийна и информационна среда, социално-икономически условия, политика? Считам, че не.
Перник към 1903 е село с 2300 жители, през 1970-те надхвърля 100 хил., днес са около 60 хил. В различни периоди през този един век приходящите, „бекярите”-има даже такъв квартал в града, са стигали до 20 хил. Днес толкова са перничаните, които ходят на работа в София. Казвам това, защото при такава демографска динамика не можем да разчитаме на статистиката за тежките престъпления в града.
До Перник има едно красиво село с дълга история. Студена преди 100 години е с около 2500 жители, после стигат до 3100, днес са 2000. Убийствата в селото през 20 век са средно по едно на година. През последните 10 години – „само” три. Населението намалява и застарява. Толкоз. Няма „изми”, няма „крации”. Абсолютното недоверие към властта е другото нещо, което не се е променило за всичките тези години.


Редактирано от - В.Лянча на 14/3/2009 г/ 19:42:22

14 Март 2009 15:15
Болярче,
Какво по-точно не ти харесва от това, което казвам?
Свободата е едно, безотговорността - съвсем друго. Става въпрос за степента на толерантност на едно общество към нарушителите на обществените норми. Въпреки, че нежеланието за работа и поемане на отговорност за издръжката на семейството не е нарушение, а избор на индивида какви са последствията от това? Огромното мнозинство от престъпленията се извършват от такива хора и техните деца, които израстват без изградена ценностна система.
Някой от вас може ли да ми каже по какъв начин трябва да се превъзпита един малолетен престъпник? А защо трябва да се превъзпитава, вместо да получи добро възпитание в семейството? Ако накараш някого насила да учи (работи) дали това е нарушение на правата му?
14 Март 2009 15:53
Круела,
А не се ли "въртиш" в понятия, между които няма каквато и да е връзка?
14 Март 2009 17:12
"Огромното мнозинство от престъпленията се извършват от такива хора и техните деца, които израстват без изградена ценностна система"
Ако това го каже Достоевски - иди-дойди. Въпреки това е глупост и наивитет. "Ценностната система" (каквото и да означава това) няма нищо общо с престъпленията, камо ли с "огромното мнозинство" от тях. Хората извършват два вида престъпления - съзнателни (умишлени) и несъзнателн (неумишлени). Както има изкуствоведи, които режат млади девойки с трион, така има и комбайнери с втори клас, които прегазват в къра влюбена двойка, която се въргаля в синура.
14 Март 2009 17:49
otvrat, към "Ценностната система", ше си позволя да добавя и една позабравена тема: - "Развитието у подрастващите на "Динамичен стереотип" - първа задача на ЦК на ДКМС".
Тъй де...
Като ше е гарга - рошава да е!
14 Март 2009 17:52
Ако говорим за психопати и социопати, вярно е, че те произхождат от всички обществени слоеве. Каква част от престъпленията се извършват от такива лица? Малка част, макар че привличат най-голямо обществено внимание. Това са хора, лишени от нормални човешки емоции. Те обаче съзнават, че извършеното от тях е престъпление и се считат отговорни за действията си.
Аз говоря за проста статистика. Дете, отглеждано в ненормална семейна обстановка, в бедност, алкохолизъм на родителите според статистиката много по-вероятно ще стане престъпник в сравнение с деца, отглеждани в нормални условия. Как ценностната система да не влияе? Влияе и още как!
14 Март 2009 17:58
'Ми аз снощи какво ви хортувах - квази-теорията "Семейството-основна клетка на социалистическото общество", за 20 години не беше заменена с нищо същественно!
Те затуй сега си чукаме главите...
14 Март 2009 18:08
Едно време и Комитета по трезвеност така разправяше, че преди 9-ти се пиело, защото хората били безработни и необразовани.
14 Март 2009 18:10
За каква семейна обстановка иде реч? Че нали и в парламента се обсъжда законова промяна към липса на семейство? Или май съм се объркала нещо? Да не би премиерът ни да е семеен, или пък възпитава с всичка сила няколко дечица? Повечето ни властници са "съжителстващи" - ега ти думата! Ега ти и властващите!
А колкото до сеченето на ръце - и при Крум го е имало, ама не сме станали шведи! Ама хич!
15 Март 2009 10:07
Лянча
Честотата на тежките престъпления не зависи от размера на наказанията и това е не само мое мнение.

Въпреки, че не зависи САМО от размерът на наказанията, то зависи и ОТ НЕГО. Размерът на наказанието е част от превенцията. Съжалявам, че многократно се повтарям, но тежките престъпления преди 10-ти се брояха на пръсти. Това беше така, защото имаше цял комплекс от превантивни мерки + сравнително тежки наказания. И също не е вярно, че преди 10-ти само дребни риби са били в затвора - тези от фонд "1300 България" и доста други зам-министри влязоха в панделата, ама тогава страхът караше ръководните кадри да внимават. С това не искам да кажа, че и тогава не е имало някои извръщения и връзки не играеха пред съдебната система, но това бяха много малко в сравнение със сегашната напълно блокирана съдебна система.
Причината, че на Запад и в Япония имат едно дисциплинирано общество, спазващо разпоредби и закони е, че са имали една изключително жестока феодална система, която наказвала жестоко и най-малките провинения. Корфюрстът на Саксония и крал на Полша Август Силния, например е излизал в неделя и оглеждал прозорците в Дрезден. Която домакиня не ги е измила е имало налагане с тояги на голо насред центъра на Дрезден. В Швеция пък и в други места са режели глави за онанизъм, содомизъм и други такива.
У нас по това време почти всички са били свободни селяни и спахиите са се интересували само дали си плащат данъците.
15 Март 2009 12:10
MRX++,
/:/ "...У нас по това време почти всички са били свободни селяни и спахиите са се интересували само дали си плащат данъците"
......................................... .....................................
ПЛЮС Православието- една много по-свободна/"либерална", по модерному!/ за отделния индивид форма на Християнството, спрямо Католицизма!
15 Март 2009 12:32
Марксе, така е. Бих добавил и още един дисциплиниращ фактор - уседналия живот в затворени и малочислени общности.
15 Март 2009 21:25
Забраната на забраните в общия ни живот няма контрапункт в самото "рацио" на неговия Модел ... Бързо сринахме Системата на "старите" ценности , но и прибързано си въобразихме , че така сме се отворили към Системата на "новите" . В патоса да се очистим още с "първата вода" , ние изплискахме в бунището и естествената Система от "непреходни" ценности , на които Общността ни и като всяка друга , бива в неизменна длъжност ... Стана така , че в "свободното" ни общуване , днес няма и помен от обща сакралност , която да пазим и потвърждаваме . Не променим ли този модел на нашата общност , Светът и ще спре да я сочи като основание и добра практика на суверенното ни общуване в него ...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД