Столичният кмет Бойко Борисов нанесе оня решителен удар във войната с концесионера по чистотата "Новера", за който дълго време подгряваше публиката. Вчера той прекрати едностранно договорите за чистенето на 20 района на София, които изтичат през 2014 г. В идната една година кварталите ще се чистят от фирми, които ще се избират по бързата процедура заради наличието на непреодолима сила, а после чистотата ще мине в ръцете на общинско дружество.
На пръв поглед с тези си действия кметът трябва да извлече солидни политически дивиденти. Договорите наистина съдържат безумни клаузи, за разваляне им се е говорило десетки пъти, а Борисов е първият, дръзнал да го направи.
Но в сагата с боклука все още има твърде много въпросителни, а и често се случват нечистоплътни обрати, за да повярваме безрезервно в щастливия край. Да не говорим, че победата може да се окаже пирова. По всичко личи, че концесионерът ще оспори развалянето на договорите в съда и ако спечели, милионите левове неустойки ще бъдат платени от столичани.
Как спасителят "Икуест" се превърна във враг
За столичани няма никакво значение коя фирма чисти града, стига да го прави добре и на приемлива цена. От тази гледна точка предисторията на влошаването на отношенията между общината и инвестиционен фонд "Икуест", който наследи скандалния боклучен цар Румен Гайтански като собственик на "Новера", е без значение. Тя обаче трябва да се припомни, защото обяснява много от последвалите странни обрати, финансовите интереси и ударите под кръста и от двете страни.
До изострянето на отношенията с "Новера" се стигна след две ключови събития от 2008 г. - миникризата от лятото, когато фирмата спря да чисти 4 района за 5 дни, и нежеланието на общината да актуализира цените на концесионера. Първото събитие съвпадна с обявяването на обществена поръчка за чистенето на 5 столични района с изтекли договори. Случайно или не, изискванията на общината към кандидатите за чистачи бяха така написани, че да елиминират "Новера". Случайно или не, по същото време 200 роми не се явиха на работа и блокираха дейността на "Новера". Фирмата обяви, че това е атака от конкуренти, а кметът призова ДАНС да разследва причините за кризата.
Отказът на общината да вдигне цените на "Новера" наля още масло в огъня. Особено като се има предвид, че фирмите, спечелили поръчката за 5-те столични района, работят по по-високи. Нещо повече - цените на "Новера" са по-ниски дори от тези на двете фирми, привикани спешно да чистят столицата, след като съдът отмени конкурса за 5-те района. Затова и около тези договори се разразиха серия от скандали и се размениха обвинения за корупция и конфликт на интереси, тъй като се оказа, че шефът на общинското дружество "Чистота-Искър" Павел Граматиков е трайно свързан с идеолога на порочните концесии - бившия общински съветник и настоящ бизнесмен Красимир Арсов.
Интересна роля във всичко това играе друг бизнесмен - Георги Крумов. Той бе отстранен от поста изпълнителен директор на инвестиционния фонд "Икуест", който е собственик на "Новера", през ноември миналата година заради лошите финансови резултати на фирмата. Броени дни след тази рокада общината изненадващо обяви, че обмисля да купи "Новера" и започна преговори. Странното бе, че и от "Икуест", и от "Новера" категорично отрекоха да имат такива намерения. Точно по това време кметът, който почти година се хвалеше, че е изгонил Вълка от боклука, започна да лансира тезата, че Румен Гайтански всъщност продължава да стои зад фирмата.
През февруари Георги Крумов тихомълком се върна в играта. На 25 февруари той е преназначен за изпълнителен директор на "Икуест". Точно тогава се стигна и до острия сблъсък между общината и оперативното ръководство на "Новера" - фирмата си прибра кошовете от 5 района и заплаши да спре да чисти в останалите 20. И изпълни заканата си дни по-късно, като обясни, че работниците започнали стачка, защото нямали сигурност за своето бъдеще и трудът им не се оценява.
Изненадващо обаче стана ясно, че въпреки заканите на общината да развали договорите кметът Борисов до последно се е надявал на сделка с "Икуест".
"Чакаме съгласие на "Икуест" да развалим доброволно договорите и да купим камионите и контейнерите", каза шефът на СОС Андрей Иванов в четвъртък. По същото време акционерите на "Икуест" заседаваха извънредно в Оман, който в момента е мажоритарен собственик в компанията. Според запознати фондът е отказал да продава само камиони и кофи и е настоявал, ако има сделка, тя да е за целия бизнес. Това на практика означава общината да пръсне милиони за откупуване на договорите и други милиони - за създаването на нова организация. Именно в резултат на негативното решение в Оман София реши да прекрати едностранно договорите, твърдят запознати.
Сигурно никога няма да разберем какъв е бил икономическият залог при евентуална сделка с "Икуест" за доброволно разваляне на договорите. Надали ще получим отговор и стачкуваха ли наистина ромите, нарочно ли се бавеха парите на "Новера", верни ли са обвиненията на кмета Борисов, че зад "Новера" стои Гайтански и т.н., и т.н. Едностранното анулиране на договорите обаче изправя София пред много въпросителни и пред риска да плаща милиони левове неустойка.
Воля или безизходица
За изясняването на ситуацията трябва да се припомнят и метаморфозите в поведението на кмета. Откакто "Новера" спря да чисти София миналата събота, кметът Бойко Борисов се кълне, че ще прекрати договорите. И дори свика извънредна сесия на СОС в понеделник, заради която едва не се стигна до бой между съветниците от ГЕРБ и БСП. След като три общински комисии гласуваха за незабавно прекратяване на концесиите, отхвърляйки всички аргументи на опозицията, на самото заседание мнозинството внезапно реши да отложи решението до получаване на финансов и юридически анализ за последиците при прекратяването на договорите.
Любопитното тук е в кой точно момент кметът е решил да се вслуша в опозицията и дали в понеделник намерението за развалянето на договорите е било сериозно. Преди 2 години съветниците от БСП поискаха абсолютно същото - да се прекратят незабавно договорите, без да има яснота какви ще са последиците. Борисов тогава определи поведението им като популистко. Логично би било кметът да очаква същите критики, когато тръгва на подобна стъпка. Вероятно затова хем внесе предложение, за да демонстрира твърда воля, хем угоди на опозицията, отлагайки решението до изготвянето на правен и финансов анализ.
Необяснимо бе и спокойствието на администрацията по въпроса кой ще чисти града след развалянето на договорите. От общината признаха, че единствената фирма, която има капацитет да чисти в момента, е "Новера". Зам.-кметицата Мария Бояджийска пък обясни, че дори да се премине към пряко договаряне с фирми, не е ясно кой ще откликне и дали ще може да се справи.
Във вторник нещата още повече се заплетоха. Юристите на общината, които дотогава бяха твърдо убедени, че договорите могат да бъдат прекратени без негативни последици за общината, изведнъж се сетиха, че към контрактите има анекси. Кметът моментално смекчи тона и заобяснява, че развалянето на договора е трудно, дори невъзможно.
След като "Икуест" отказа да прекрати доброволно договорите си обаче, едностранното им анулиране изглежда като единствения възможен ход за кмета Борисов. В противен случай цялата война би била загубена.
Рискове
Ще издържат ли тези юридически аргументи в съда предстои да видим. Ако това не се случи, общината ще трябва да плати милиони левове неустойка. София е изправена и пред друго предизвикателство - организирането на дейността след отстраняването на "Новера". Още отсега може да се прогнозира, че драматичната ситуация с боклука ще продължи поне месец. София тепърва ще преговаря с фирми, които да поемат дейността за срок от една година. Вече се видя, че намирането на достатъчно добри компании с капацитет да чистят е проблем. Временното решение сигурно ще излезе и възскъпо за общината, защото фирмите трябва да инвестират големи суми за техника при краткосрочни договори от една година.
Кметът обаче е решил да поеме всички тези рискове, защото не може да си позволи да се превърне в политически заложник на една фирма. Няма гаранцията, че работниците на "Новера" няма да решат да отидат пак на море точно преди изборите и София да осъмне с камари боклук в деня на вота. Тези притеснения проличаха - Борисов първо поиска помощ от премиера Сергей Станишев за възникналата криза, после категорично настоя държавата да не се бърка. Дали ще му излязат сметките, е трудно да се прогнозира. Едно обаче е ясно - в тази игра на пари и политика добри ченгета няма. А цената на войната плащаме всички ние.
|
|