Премиерът Сергей Станишев заяви, че правителството ще направи всичко в рамките на закона, за да запази "авторитета, тежестта и единството" на Българската православна църква. Изявлението му от парламентарната трибуна бе по повод решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, според което с намесата си в църковните дела преди години държавата е погазила религиозни права. Тогава със закона за вероизповеданията патриарх Максим бе определен за ръководител на БПЦ, а опонентите му - изгонени с полиция от храмовете. "Българската православна църква винаги е била много важна институция за идентичността на българския народ", обяви Станишев.
Левите депутати също подкрепиха единството на църквата и в частност патриарх Максим. "Разколът беше преодолян с църковен събор през 1998 г.", припомни социалистът Пламен Славов. Това станало, след като политически партии преди това оказали безпрецедентен натиск върху Светия синод, заяви Славов по адрес на десните. Законът за вероизповеданията, приет от предишния парламент, възстановил справедливостта.
В решението си съдът в Страсбург изрично подчертава, че не коментира единството на църквата, а действията на държавата, която недемократично е узаконила едно от двете спорещи ръководства и така е погазила религиозните права на онези, които не признават Максим.
Представители на 12 автокефални православни църкви вече призоваха държавата да обжалва решението. Това може да стане до 20 април, когато изтича 3-месечният срок за постигане на споразумение между правителството и синода на Инокентий.
Дядо Инокентий - патриарх български!
Брокерите около Максим бяха осъдени не само от от Европа . Миряните не искат повече свещеници с петолъчки на челото или доносници на бившите служби. Отношенията между руската и българската църкви не трябва по инерция да се като между БКП и КПСС.
Нищо против руската духовност или култура - те са част от постиженията на човечеството , но по-мили са ни българските и независимостта на БПЦ.
Ако чугунените глави не проумеят , че изправят страната ни пред регистрация на втори синод и то по-силата на ново решение на европейски съд в случай , че не върнат в храмовете свещениците на алтернативния синод на дядо Инокентий, то ще се окажем скоро не с 6 синода като в Гърция или 2 като в Украйна, но ще отворим врати в разбитата ни духовно православна държава и за фундаменталния ислям и рояка от секти.