:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,395
Активни 860
Страници 18,298
За един ден 1,302,066

ДДС проби хазната още преди да дойде кризата

На финала на успешната 2008 г. от плана за приходите изчезнаха над 700 млн. лева. Колко ли ще се стопят в годината, когато икономиката ще застине, а доходите ще паднат?
---
По високите етажи на властта най-сетне започнаха да забелязват и признават пораженията на кризата. Проглеждането идва едва когато камъните на статистиката започнаха да трошат розовите им очила. Оня ден новият шеф на данъчната администрация Красимир Стефанов стъписа дори черногледата опозиция, като заговори пред депутатите от бюджетната комисия за крах на бюджетните приходи. А доскоро премиерът Станишев и министрите му упорито наблягаха на мажорното звучене - колко добре се справят хазната и държавата напук на глобалната криза.

Имало проблеми със събирането на ДДС? "Че кой ги няма", възкликна непринудено Румен Овчаров неотдавна в едно интервю. И извади числа, за да докаже колко чудесен е бил бюджетният урожай за 2008 г. "Приходната част е изпълнена точно на 100%, а данъчната е 100.5%", отсича червеният политик, без да му мигне окото. А откъде извади тези проценти? Нали наскоро Мария Мургина хвърли оставка точно защото не била успяла да изпълни плана на НАП за приходите. Е, неизпълнението не било грандиозно, а само с някакви 2%, по думите на финансовия министър. Така или иначе,



Овчаров явно се е объркал



с неговите 100%. Орешарски - също. Всъщност данъчната реколта в хазната не е нито 100, нито 98, а точно 96.3%! И това не са вестникарски алабалистики, а са данни на Министерството на финансите - възможно най-официалните. И не става дума за заядлива дребнавост, защото в случая разлика и от 1% означава много милиони.

Според закона за бюджет 2008 в хазната трябваше да влязат общо 16.741 млрд. лева данъчни приходи (сумата включва и мита и акцизи, които не са ресор на НАП, а на сродната й агенция "Митници"). Обаче на практика в държавната каса са постъпили към 16.125 млрд., или с 3.7% по-малко от разчетеното. Това разминаване от 3.7% всъщност се равнява на внушителните 616.5 милиона лева. Това е повече от парите, необходими за 10-процентното увеличение на пенсиите от наближаващия 1 април - около 500 млн. лева

Покрай драмата "ДАНС и Яне Янев срещу Мургина" премиерът Станишев и Орешарски не спряха да обясняват, че България е



№1 в Европа по събираемост



на ДДС. Но фактите говорят, че точно по този данък НАП се е изложила, като е останала далеч от плана си за 2008 г. Вместо заложените 8.19 млрд. лева до 31 декември в хазната са влезли има-няма 7.485 млрд. лв. ДДС. Това прави само 91.4% изпълнение за налога, който е приходоизточник №1 за бюджета. Иначе казано, ръководената от Мургина агенция не е успяла да събере близо 705 милиона лева от разчетения ДДС за миналата година. А това е сума, достатъчна за 100-процентово довършване на злощастната магистрала "Тракия"!

705 милиона са много пари, а никой не даде обяснение защо НАП е обещала, а не ги е вкарала в държавната каса. Дали вината за неизпълнението трябва да се търси в обективни причини? Или пък пробивът е причинен от масирани кражби и измами в особено големи размери под благосклонния поглед на данъчни началници и при приспана бдителност на данъчни инспектори?

Някой ще каже - нали започна кризата. Вярно, от миналата година незапомнени финансови катаклизми налегнаха глобуса. Но също така е вярно, че кризата взе да припарва на българската черга едва на финала на 2008 г. и тепърва ще ни пърли бюджетите и ще задушава бизнеса. Пък и управляващите още не могат да превключат на правилна вълна и все говорят колко успешна година сме изпратили и



какви рекорди е потрошила икономиката ни



Ако се съгласим с ведрата им равносметка, спокойно можем да оценим приходната администрация с "три на релси" - именно защото през 2008 г. имаше много предпоставки постъпленията от данъци да бъдат преизпълнени. Защото инфлацията се разчевръсти и направи овчарски скок над поставената в бюджета летва - сиренето, млякото, пържолите, ток, вода, парно, газ, лекарства, лечение, учение, летуване и т.н. поскъпнаха много повече от предвиденото, което ще рече, че в хазната би трябвало да влезе много повече ДДС. Защото когато кашкавалът струва 6 лева, 20% ДДС върху тази сума е 1.20 и крайната цена става 7.20 лева, а когато килограмът се извиси до 10 лв., данъкът вече е 2 лв., а цената скача на 12 лева.

ДДС е най-важният поток в бюджета - по традиция осигурява половината от всички данъчни постъпления. При реален ръст на икономиката от 6% и при инфлация от близо 10% през миналата година



можеше да се очаква силна реколта от ДДС



През 2007 г. постъпленията от ДДС са били почти 6.6 млрд. лева, а през "високосната" 2008 г. при планирани 8.19 са постъпили едва 7.485 млрд. Щом като в много успешната 2008 г. бирниците не се справиха, как ли ще успеят да съберат 9.3 млрд. лева ДДС - колкото са планирани през 2009 г., която се очертава като изключително тежка и за света, и за континента, и за малка България?

Армията на НАП навлезе в буреносната 2009 г., разтърсена от скандалите с височайшето й ръководство и напълно объркана от оставката на Мургина. Бързото отстраняване на бирник №1 на републиката свали напрежението, но остана съспенсът - никой не разбра какво точно се случи и дали приходната агенция се раздели с опасен данъчен престъпник или с почтена професионалистка, пожертвана пред олтара на загадъчни олигарси, отмъстителни лобита и прочее зли сили.

Според Румен Овчаров всички държави имали проблеми с ДДС. Значи ли това, че не смята за важно да се търсят решения за проблемите? По Овчаровата логика, ако ви боли глава, не търсете ацефеин, просто си мислете, че и други страдат от мигрена.

Българската икономика



видимо започна да издиша в края на 2008 г.,



когато глобалната криза все още само дращеше на портата ни. Сега вече проблемите са в къщата ни и превземат нови територии. Само за месец промишлеността се срина с 19% (януари 2009 спрямо декември), а икономическите спецове от тройната коалиция още не чуват колко фалшиво и демоде звучи напевът "стабилни сме, ние сме добре, другите са по-зле".

Досега бе лесно - икономическият бум по света и у нас пълнеше хазната с рекордни приходи. Освен това управляващите нарочно планираха по-скромни данъчни постъпления в началото на годината, за да могат после по Коледа да разполагат с тлъст бюджетен излишък и да хранят (чрез и без обществени поръчки) спонсори, роднини и приятели. При милиарди "неочаквани" приходи не бе трудно успехите да се припишат на работливата и всеотдайна данъчна администрация. Някой забеляза ли, че приходите от ДДС започнаха да изостават много преди да усетим първия полъх на кризата? Някой взе ли мерки?

Мургина дълго разнасяше в чантичката си пакет с мерки за борба със сивата икономика, прицелени най-вече в ДДС кражбите. Само че бившата данъчна ръководителка рекламираше пакета на конференции и кръгли маси, а нейният министър Орешарски, правителството и управляващото мнозинство в Народното събрание така и не претвориха идеите на НАП срещу сивите и черните бизнесмени в закони и дела. Не се притесниха дори когато елегантната дама, ръководеща приходната агенция, започна да предупреждава, че в периоди на криза данъчните престъпници стават особено нагли и опасни.

Сега друга дама - вицепремиерът Плугчиева, разнася и рекламира същия пакет "Мургина". От високите етажи на Темида също започнаха да хвалят прословутите проектомерки. Но вече е ужасно късно - този кабинет изяде мандата си. След като пасува три години и половина, как да повярваме на трагикомичните му закани, че



за 40-50 дни ще тръшне и корупцията, и мафията,



и ДДС измамите.

Честта да започне кръстоносен поход срещу крадците на бюджетни пари остава за следващото правителство. За него остава и изпитанието да напише нов бюджет - истински. Сегашният няма нищо общо с реалността (само ще припомним, че сметките за 2009 г. са правени за икономика, която трябва да порасне с 4.7%, а повечето прогнози вече говорят, че ще трябва да се радваме, ако добави дори 1%).

Междувременно в НАП и МФ бързо трябва да сметнат колко голяма дупка в хазната ще отвори "крахът в бюджетните приходи", за който говори наследникът на Мургина.





---------------------------------------

Изпълнение на републиканския бюджет към 31 декември 2008 г.

по Закона за бюджет 2008, млн. лв. реално изпълнение, млн. лв. %

Данъчни приходи 16 741.3 16 124.8 96.3

- ДДС 8 190 7 485.3 91.4

- корпоративен данък 2 128.3 2 059.6 96.8

- данъци върху доходите на физ. лица 2 150 1 959.6 90.7



--------------------------------------

Приходите от ДДС в млрд. лева

2007 г. 2008 г. 2009 г.

План изпълнение План изпълнение План

6.301 6. 5985 8.19 7.4853 9.32

------------------------------------------

Източник: Министерство на финансите
11
3001
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
16 Март 2009 01:00
Мургина дълго разнасяше в чантичката си пакет с мерки за борба със сивата икономика, прицелени най-вече в ДДС кражбите. Само че бившата данъчна ръководителка рекламираше пакета на конференции и кръгли маси, а нейният министър Орешарски, правителството и управляващото мнозинство в Народното събрание така и не претвориха идеите на НАП срещу сивите и черните бизнесмени в закони и дела. Не се притесниха дори когато елегантната дама, ръководеща приходната агенция, започна да предупреждава, че в периоди на криза данъчните престъпници стават особено нагли и опасни.
----------------------------------------- ----------------------
И сега какво се оказва, че Мургина е била бушончето дето трябва да гръмне? Дали виновните не са други, а да трябва тя да го отнесе?
16 Март 2009 08:11
Защото са Цоциалисти
16 Март 2009 09:40
Статията е добра, но наистина преувеличава способността на това или следващото правителство да се справят с проблема ДДС.
всъщност проблемът е самотно правителство, в частност нап, в частност данъчните.
и това го знаят дори учениците, които учат икономика ........
орешарката отдавна е доказал пълната си импотентност като министър, а мургина не само че не е жертва, но и много добре ще си поживее след като отмине театрото около повдигнатите й обвинения - зер не затова я бяха сложили на това проветриво иначе място.
истината затова дали е прекалила със соловите си акции (или тези в подкрепа на свои хора, което в случая е едно и също) или просто е издънила поредната поръчка, скоро няма да излезе - а и типично по бг ДОРИ ДА ИЗЛЕЗЕ НАЯВЕ, ние няма да знаем че е единствената и само истината.
пък и на кой му пука дали мургавата е начело на нап - освен тези, които е покровителствата. но и те веднагически се преориентираха в новата обстановка.
няма как, бизнесът не може да спре заради липсата на някаква си чиновничка......
за плугчиева и кухите й пост, правомощия и изказвания (а действия? .....................) няма смисъл да се коментира.
16 Март 2009 09:50
Стига с тази Мургина. От всичките шефове от 1997 г., когато постъпи, т.е. спуснаха с парашут на зам. директорско място, тя се оказа най-калпавата. Не че предшествениците и бяха големи професионалисти щом си бяха въобразили, че със стимулиране на доброволното изпълнение ще напълнят бюджета. То не беше обгрижване, то не бяха планове стратегически с мисия и визия, оперативни без мисия и визия, то не бяха обучения в лидерство, екипност и т.н.
Само основната работа - контролът върху спазването данъчното законодателство и налагане на държавността не се вършеше както трябва.
А ДДС-то е най-глупавото нещо, което сме заимствали от ЕС. Ама какво да се прави - хармонизация на данъчното облагане.
16 Март 2009 10:39
А ДДС-то е най-глупавото нещо, което сме заимствали от ЕС.
16 Март 2009 11:01
..имах един преподавател, дето казваше: две ставки, две тарифи - това вече е корупция!
Човекът имаше предвид, че усложненото и засукано данъчно законодателство със стотици условности и изключения е предпоставка за корупция
В държавата се краде твърде много.
Краде се от непостъпили данъци, краде се от вече събрани данъци, краде се от 'кухи' обществени поръчки и 'публично-частното партньорство'*.
Къде е проблема?
Дали не е по-добре тази Държава да не разполага с толкова пари за харчене, шото е очевадно, дето парите се харчат недобросъвестно и без обществена полза.
---------
* сложно и модерно словосъчетание от думички, което се използва за благозвучие, а по същество представлява едно обикновено източване на пари.
16 Март 2009 11:16
..някак си не ми е чиста съвеста, когато плащам данъци, когато си купя винетка, когато си купя гориво и примерно съм наясно, че голям дял от цената му е акциз, когато си платя здравната осигуровка и т.н...
Знам, че с тези пари няма да се построят пътища, няма да бъде излекуван някой онкоболен, няма да получа качествено админ. обслужване, знам, че няма да получа сигурност от полицията или право от справедлив съд..
Деморализиращо е някак си, да виждаш, как се краде ДДС в огромни размери, но за с/ка на това се ожесточава дан. практика за лелки и чичковци по битаците!
Амъ, то е казано отдавна: за милиони нема закони, а за кокошка нема прошка..
16 Март 2009 11:19
'публично-частното партньорство'

Просвета, за подсещането, у БГ има къде по-сложни определения: - "Публична държавна собственост, която е частна собственост на държавата"!
А сега де?!
Де е заровен ключа, а?
16 Март 2009 11:30
сещам се и за други..Примерно: допълнително задължително пенсионно осигуряване в доброволен фонд?!
Големи обещания и на дъртини пак без пари!
16 Март 2009 11:32
Спокойно, форумци! Скоро ще бъдем свидетели на отделяне на ДДС в друга агенция - както стана с акцизите/минаха към "Краун ейджънс"/. Не случайно е тази атака към източването му - намесват се и външни играчи. А като си направим отделна структура за събиране на ДДС ще назначим само наши хора и парите ще си отиват по предназначение. А то сега какво - всеки тарикат може да бръкне в медеца. Не, не и хиляди пъти не! Че това са 40 % от парите на държавата! Чакаме новата структура за ДДС
16 Март 2009 11:46
...Не случайно е тази атака към източването му - намесват се и външни играчи

'Ми как няма се намесят - нали покрай др.Мургина се появиха "едни източени пари" от бюджета.
Хиените надушиха келепира, и айде...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД