Европейците започнаха да се борят за работни места, които до неотдавна бяха традиционно оставяни за имигрантите, писа в. "Ню Йорк таймс".
Притиснати от финансовата криза и липса на препитание след срива в строителството, испанците от провинция Уелва в автономната област Андалусия поглеждат все по-често към полетата. През есента положението не било толкова тежко и затова местните и постоянните имигранти заели само половината от 50-те хиляди места за берачи на плодове. Останалите са чужденци, включително българи. Но оттогава конкуренцията се затегнала на фона на безработица от 22 процента.
Местните селяни организират протести покрай фермите с ягоди и заплашват да ги окупират, ако производителите не почнат да наемат повече испанци. Не липсват и случаи на насилие. Така например 40-годишен алжирец почина на 1 март след побой, който му нанесли местни на площада в град Лепе. "Донякъде вината е наша, тъй като испанците повече не искахме да работим по нивите", споделят жители на Уелва пред изданието.
През последните дни испанските власти се заеха и с копторите на роми от Румъния. Над 70 техни колиби бяха разрушени в град Севиля, като изпод развалините излязоха огромни количества боклук.
Великобритания също е арена на борба между местното население и имигрантите за нископлатените и доскоро непривлекателни работни места. Още тази седмица се очаква броят на останалите на улицата да достигне 2 млн. души. Това означава, че надпреварата за работа в хранително-преработвателната индустрия и строителството ще се ожесточи. В същото време все още няма индикации, че икономическата криза е накарала източноевропейците на Острова да се завърнат у дома. Това опровергава обещанията на премиера Гордън Браун, че "британските работни места ще бъдат за британските работници". Според доклад на изследователския институт "Център за градовете" някои агенции за набиране на кадри приемат предимно поляци, а островитяните се превръщат в аутсайдери на пазара на труда в собствената си страна. "Работниците от Източна Европа попълниха недостиг на служители и са помогнали на много фирми да се развият", се посочва в доклада. Но според допитване на в. "Файненшъл таймс" пък повече от 3/4 от възрастните британци настояват безработните чужденци да напуснат страната им.
Италия и Франция вече предприемат мерки, които да мобилизират имигрантите да се приберат в родината си, а в Португалия не предлагат работа за тях, отбелязва сп. "Шпигел" в обширен репортаж.
"британските работни места ще бъдат за британските работници".
Как ли се връзва такава политика с доктрината на неолиберализма и глобализма?! Или всъщност, това което беше до сега, либерализъм и глобализъм ли беше или някаква негова "демо" версия с ограничен обхват, която сега ще бъде изтеглена от пазара? според допитване на в. "Файненшъл таймс" пък повече от 3/4 от възрастните британци настояват безработните чужденци да напуснат страната им.
И аз настоявам разните британци и ирландци дето накупиха имоти и апартаменти из България да си ходят откъдето са дошли. Аз като се пенсионирам ще имам нужда от жизнено пространство и от сега съм сигурна, че тия ше ми се пречкат много!____________________________
Спортът е опиум за народите!