:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,728
Активни 671
Страници 21,658
За един ден 1,302,066

На Европа й досвидя дори черната работа

Местните работници гонят имигрантите и от нископлатените места
Снимка: Ройтерс
По нивите в Южна Испания вече няма нужда от чужди работници
Европейците започнаха да се борят за работни места, които до неотдавна бяха традиционно оставяни за имигрантите, писа в. "Ню Йорк таймс".

Притиснати от финансовата криза и липса на препитание след срива в строителството, испанците от провинция Уелва в автономната област Андалусия поглеждат все по-често към полетата. През есента положението не било толкова тежко и затова местните и постоянните имигранти заели само половината от 50-те хиляди места за берачи на плодове. Останалите са чужденци, включително българи. Но оттогава конкуренцията се затегнала на фона на безработица от 22 процента.

Местните селяни организират протести покрай фермите с ягоди и заплашват да ги окупират, ако производителите не почнат да наемат повече испанци. Не липсват и случаи на насилие. Така например 40-годишен алжирец почина на 1 март след побой, който му нанесли местни на площада в град Лепе. "Донякъде вината е наша, тъй като испанците повече не искахме да работим по нивите", споделят жители на Уелва пред изданието.

През последните дни испанските власти се заеха и с копторите на роми от Румъния. Над 70 техни колиби бяха разрушени в град Севиля, като изпод развалините излязоха огромни количества боклук.

Великобритания също е арена на борба между местното население и имигрантите за нископлатените и доскоро непривлекателни работни места. Още тази седмица се очаква броят на останалите на улицата да достигне 2 млн. души. Това означава, че надпреварата за работа в хранително-преработвателната индустрия и строителството ще се ожесточи. В същото време все още няма индикации, че икономическата криза е накарала източноевропейците на Острова да се завърнат у дома. Това опровергава обещанията на премиера Гордън Браун, че "британските работни места ще бъдат за британските работници". Според доклад на изследователския институт "Център за градовете" някои агенции за набиране на кадри приемат предимно поляци, а островитяните се превръщат в аутсайдери на пазара на труда в собствената си страна. "Работниците от Източна Европа попълниха недостиг на служители и са помогнали на много фирми да се развият", се посочва в доклада. Но според допитване на в. "Файненшъл таймс" пък повече от 3/4 от възрастните британци настояват безработните чужденци да напуснат страната им.

Италия и Франция вече предприемат мерки, които да мобилизират имигрантите да се приберат в родината си, а в Португалия не предлагат работа за тях, отбелязва сп. "Шпигел" в обширен репортаж.
10
2807
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
17 Март 2009 03:28

"британските работни места ще бъдат за британските работници".
Как ли се връзва такава политика с доктрината на неолиберализма и глобализма?! Или всъщност, това което беше до сега, либерализъм и глобализъм ли беше или някаква негова "демо" версия с ограничен обхват, която сега ще бъде изтеглена от пазара?

според допитване на в. "Файненшъл таймс" пък повече от 3/4 от възрастните британци настояват безработните чужденци да напуснат страната им.
И аз настоявам разните британци и ирландци дето накупиха имоти и апартаменти из България да си ходят откъдето са дошли. Аз като се пенсионирам ще имам нужда от жизнено пространство и от сега съм сигурна, че тия ше ми се пречкат много!



____________________________
Спортът е опиум за народите!
17 Март 2009 08:43
Пенка от Прокатния - неолиберализма и глобализма в такива размери беше глупост - справка кризата. Какво би станало ако наемат вместо теб в прокатния един виетнамец за 2-3 пъти по-малка заплата? Да не говорим за безработните и помощите? Всичко което става в Англия може да стане и у нас...

Редактирано от - alabala12 на 17/3/2009 г/ 08:45:59

17 Март 2009 09:50

Имаше и виетнамци при нас alabala12...
Обаче ти какво всъщност казваш - виетнамци и виетнамски стоки в Германия и Британия не могат да идват, но германски коли и британски ... (хммм не се сещам за нещо, на което да пише "Made in UK", освен некой финансов дериват) могат да се изнасят за Виетнам??! Викаш ние да стоим на страната на силните, а робите... е, какво мога аз да направя - робите са си роби - съдба...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
17 Март 2009 09:53
Пенке,
Купи си къща или апартамент във Великобритания или Ирландия. Много ще ти се зарадват... И ‌ без това пазарът на имотите е замрял на долната си точка.
А в статията става дума за безработните чужденци. Едва ли и ти ще искаш безработни чужденци в България, живеещи на помощи.
17 Март 2009 10:09
Пенка от Прокатния - Погледни един град - там си има квартали, едните хубави и поддържани, други по-малко, трети съвсем зле. Какво ще стане ако обитателите на единия квартал отидат в другия със своите навици? Хаос. Така не става, когато отиваш в даден квартал се съобразяваш с правилата там.

И с държавите е така. Не може да отидеш в друга държава и да започнеш да работиш на половин заплата, че и по-малко. Може да работиш на малко по-малка заплата, но толкова. Обратното също е вярно, не може да работиш за много по-голяма заплата. Иначе се получава се яко разминаване в стандартите, което в крайна сметка води до такива големи кризи. Независимо, че за известно време е купон/както беше досега/.
17 Март 2009 12:41
Ми тогава кво праим?
Почваме да крадем технологии и заливаме европейските пазари с ментета(като китайците), хакаме трицифрени мита и създаваме данъчен рай за производители на високотехнологични стоки у нас(като руснаците) или нещо друго? Как си го представят този номер - свободно движение на стоки и капитали - да, ама свободно движение на работна ръка - не?
17 Март 2009 12:46
Според мен свободното движение на стоки и капитали беше дотук... пак ще има но няма да е съвсем свободно. Ще има мита и т.н. Не трицифрени, но достатъчни.
17 Март 2009 12:55
Ами трябва и ние като испанците. Кой е от село на село и да си гледа земята, а не лекото и баровете в града.
17 Март 2009 13:01

А според мен свободно движение досега имаше само на капитали и евентуално някои стоки. Движението на повечето стоки обаче, с които държави от третия свят биха могли да стъпят на развитите пазари (напр. селскостопански такива) беше ограничено от квоти, субсидии (за местните фермери) и пр. ""свободни"" и ""либерални"" ""пазарни"" практики. Резултат - страните от третия свят нямат необходимия достъп до развитите пазари и по никой начин не могат да върнат отпуснатите им под формата на заеми ""помощи""...
Но ние сега сме в клуба на богатите - да не мислим за бедните... Бедните ДГД. Така де...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
17 Март 2009 16:51
Синята кръв май започна да почервенява...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД