Руският президент Дмитрий Медведев предлага създаването на нова "резервна супервалута", която да помогне в борбата с глобалната икономическа криза, съобщи президентският информационен сайт.
Предложението на руския държавен глава е отправено към лидерите от Г-20 преди срещата им през април т.г. в Лондон. Според Медведев една от възможните мерки в рамките на реформирането на световната валутна система е "създаването на наднационална резервна валута, която ще бъде контролирана от международните финансовите институции". Според него в това направление трябва да работи МВФ или специализирана работна група, излъчена от Г-20. Те ще трябва да проверят кои държави какви резервни валути използват и кои са най-подходящи при кризисни ситуации. Най-разпространени в момента са доларът и еврото, но такава роля играят в определени случаи също швейцарският франк, британската лира и дори китайският юан.
Друго направление за реформа на световната финансова система е създаването на съвременна система за управление на рисковете. Това трябва да се направи, за да може участниците на пазара да имат възможност за адекватни оценки на ситуацията, на новите нерегулирани пазари и финансовите инструменти. Също така е важно формирането на система от стимули, която да доведе до рационално поведение на пазара след балансирана оценка на рисковете. Документът препоръчва на участниците в Г-20 да изазработят международни стандарти в макроикономиката и бюджетната политика, чието спазване да е задължително за водещите икономики в света.
Кремъл като цяло подкрепя сдържаната кредитна политика през периода на кризата. Необходимо е усилването на надзора над т.нар. хедж-фондове, като това трябва да включва разкриването на информацията за различните трансакции и взаимодействие с банките.
Русия успя да създаде база за укрепване на рублата през последните два месеца, коментира американският в. "Уолстрийт джърнъл". Много аналитици прогнозираха, че на руския пазар ще се увеличат спекулациите, но руските власти успяха да предотвратят това. Експертите са единни в мнението си, че рублата остава стабилна въппреки поевтиняването на суровините и намалялата активност на чуждите инвеститори в Русия. "Ние бяхме малко учудени от забелeжимата стабилност на руската валута", заяви Ларс Расмусен, анализатор на Danske bank в Копенхаген.
с това си поведение ръшаните се доказват като едни сювсем недемократични ора тц тц тц - какво вупиющо нахалство!
Забравили са времето на пилешките кълки тези хора - не е на добре тази работа.
Всички призначи сочат за сериозно преяждане с хайвер