Италианският адвокат на Милс Федерико Чекони (вдясно) разговаря с прокурора по делото Фабио де Паскуале в съдебната зала в Милано, след като бе произнесена присъдата. |
Дейвид Милс бе обвинен, че е
взел подкуп от Берлускони,
за да даде показания в полза на медийния магнат. Той се яви в съда в качеството си на свидетел по две дела за корупция срещу Берлускони през 1997 и 1998 г. Твърди се, че на Милс било платено, за да мълчи за офшорни сметки на магната, чрез които той се опитвал да избегне плащането на данъци. Обвиненията срещу юриста бяха отправени в резултат на писмо, което Милс изпратил през 2004 г. до свой приятел счетоводител и му разкрил, че преведените по сметката му 600 000 долара са от "Г-н Б.". Адвокатът писал, че не е излъгал, но "направил няколко много хитри финта" и така "спасил г-н Б. от големи неприятности". Берлускони твърди, че е невинен и отрича твърденията, че е плащал на Дейвид Милс, за да излъже в съдебната зала.
Британският юрист, който е съпруг на британската министърка по подготовката на олимпийските игри през 2012 г. в Лондон Теса Джауъл, не присъства в съдебната зала в Милано, за да чуе лично присъдата. Той се възползва от възможността, която му дава италианският закон да не се явява в съда по време на заседанията. Британският адвокат по международно търговско право и специалист по откриване на банкови сметки в офшорни зони заяви, че е разочарован от съдебното решение. Той обяви, че ще обжалва и се надява по-висшите съдебни инстанции да се произнесат в негова полза. Дейвид Милс нееднократно категорично е заявявал, че е невинен. Въпреки че призна пред разпитващи го следователи, че взел пари от Берлускони, малко след това се отрече от думите си и заяви, че средствата били от друго лице. Пред британските медии тогава
Милс обяви, че излъгал,
за да сложи край на изтощителния разпит на италианските магистрати, продължил часове наред.
Съдиите в Милано решиха, че освен присъдата от 54 месеца затвор британският юрист ще трябва да плати и 25 000 евро съдебни разноски. Експерти твърдят пред британския в. "Таймс", че на Милс едва ли ще му се наложи да търка затворническите нарове, защото, докато текат обжалванията, ще изтече срокът, установен от италианските закони за произнасяне на окончателна присъда. Този срок изтича през февруари 2010 г. Обжалванията обикновено отнемат най-малко около 2 години. Прокурорът по делото Фабио де Паскуале обясни пред в. "Таймс", че вярва, че висшите магистрати ще се произнесат по обжалванията, преди да изтече крайният срок, "ако те се размърдат". Прокуратурата бе поискала 56 месеца (4 години и 8 месеца) затвор за британския адвокат.
Италианският адвокат на Милс Федерико Чекони заяви, че присъдата противоречи на "логиката на представените доказателства". Самият Дейвид Милс обяви, че ще продължи да работи като адвокат, докато не бъде произнесено окончателното съдебно решение.
Италианската прокуратура твърди, че 64-годишният Милс е използвал парите от подкупа,
за да изплати ипотечен заем върху къща в Лондон,
която била съсобственост със съпругата му Теса Джауъл. Разследване, проведено от британска парламентарна комисия за причастността на министърката към случая обаче, напълно я оневини. Според заключенията тя изобщо не знаела за дейностите на съпруга си. В момента Теса Джауел и Дейвид Милс живеят разделени, но и министърката категорично заявява, че адвокатът не е направил нищо лошо. "Това е сериозен удар за Дейвид и въпреки че сме разделени, никога не съм се съмнявала в неговата невинност", категорична е госпожа Джауел.
Силвио Берлускони също бе обвиняем по делото. Той бе обвинен в корумпиране и склоняване към даване на фалшиви показания в съда. След като през юни м.г. стана премиер на Италия, той получи имунитет срещу съдебно преследване. Веднага, след като спечели изборите през април м.г., Берлускони успя да прокара изключително спорен закон, който дава съдебен имунитет на четиримата най-високопоставени държавници в страната - президента, председателите на двете камари на парламента и премиера. Според вносителите на спорния закон хората, заемащи най-високи държавни постове в страната, трябва да се фокусират изцяло върху работата си, без да се разсейват от съдебни преследвания. Опозицията обаче обвини Берлускони, че се опитва чрез този закон да се спаси от многобройните съдебни дела, които се водят срещу него.
Когато Силвио Берлускони напусне премиерския пост, той отново може да стане обект на разследвания и дела, докато не изтече давностният им срок според италианските закони. В. "Гардиън" обаче твърди, че дори и някога Берлускони да бъде осъден на затвор, той няма да излежи присъдата. Според законите в Италия лица над 70 г. не се въдворяват в затвора. Премиерът вече е на 72 години. Медийният магнат заяви, че всички съдебни действия срещу него са с политически оттенък.