:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,763
Активни 857
Страници 1,693
За един ден 1,302,066

AIG финансирала кампания на Обама

Властите в САЩ натискат мениджърите на компанията да върнат тлъстите бонуси
Американският застрахователен гигант AIG е финансирал предизборната кампания на Барак Обама, когато той се кандидатира за сенатор на щата Илинойс, разкрива сайтът Opensecrets.org. Настоящият президент на САЩ получил 101 332 долара от компанията. Според сайта в последните 20 години AIG e дала общо 9.3 млн. долара за финансиране на предизборните кампании както на кандидати от Демократическата партия, така и на Републиканската партия. По време на последната президентска кампанията повече средства са получили демократите. Сенаторите демократи Крис Дод и Макс Бакус, които в момента оглавяват комисиите, наблюдаващи работата на AIG и на застрахователната индустрия в САЩ, също са били финансирани от компанията. Бакус е получил 91 000 долара дарение от AIG, а Дод - 280 000 долара.

Разкритията на електронното издание съвпадат с нарастващия натиск на американските власти върху ръководството на застрахователната компания АIG да спре да изплаща и да върне бонусите на обща стойност 165 млн. долара, изплатени на мениджърите й, съобщи Ройтерс. Фирмата, която бе сериозно ударена от финансовата криза и заплашена от фалит, получи от правителствените пакети помощ в размер на 170 млрд. долара. Заради държавните заеми Вашингтон частично национализира компанията и притежава 80% от акциите й.

Финансовият министър на САЩ Тимъти Гайтнър заяви, че 165 млн. долара ще бъдат удържани от следващия транш от 30 млрд. долара, който AIG трябва да получи в рамките на спасителния си план. Президентът Барак Обама във вторник остро се възмути от тлъстите бонуси и дори ги определи като "престъпление".

Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси обяви, че комисии в Конгреса вече работят върху законодателство, чрез което раздадените от AIG бонуси да бъдат изискани обратно. Двама сенатори пък предложиха да бъде наложен данък от 70% върху парите, изплатени като премия на мениджърите. Идеята е 35% да плати компанията, а останалите да бъдат за сметка на получателите на парите.

Главният прокурор на щата Ню Йорк Андрю Куомо пък разкри, че 73-ма топ мениджъри на компанията - включително 11, които вече са я напуснали - миналата седмица са получили по над 1 млн. долара. Премията на един от тях е достигнала 4.6 млн. долара. От AIG обявиха, че имат договорно задължение да изплатят бонуси за десетки милиони на ръководството на компанията.

Данъкоплатците в САЩ, чиито пари отиват за подпомагането на компанията, започнали да разпращат гневни писма в офисите на AIG, като някои от тях дори съдържали и смъртни заплахи за мениджърите.

Снощи шефът на АIG Едуард Лиди трябваше да обясни пред Конгреса решението на компанията по време на криза да изплаща толкова щедри бонуси на мениджърите си. Според Би Би Си той щял да признае, че ръководството на компанията е допуснало големи "грешки", особено по отношение на раздаването на премии на някои от служителите си.

РЕШЕНИЯ

Арестуван бе счетоводителят на финансовия измамник Бърнард Мадоф, предаде АП. Дейвид Фрилинг е задържан по обвинения в измама с ценни книжа и съставяне на документи с невярно съдържание. Досега Мадоф бе единственият задържан за финансова измама на стойност над 65 млрд. долара. Той се призна за виновен и очаква присъдата си в затвора.

Междувременно стана ясно, че бившият шеф на "Роял Банк ъф Скотланд" Фред Гудуин ще получи още 1.8 млн. британски лири от финансовата институция към годишната си пенсия от 16.9 млн. лири, писа британският в. "Таймс". Възнаграждението му скандализира британското общество.

Барозу иска ЕС да даде още пари срещу кризата

ЕС трябва да отдели повече пари за стимулиране на икономиката, ако има такава възможност. Това заяви председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу в навечерието на двудневна среща на върха на ЕС, цитиран от световни агенции.

Средствата, които ЕС изразходва за справяне с кризата, ще се увеличават тази година чрез помощи за безработните, посочи португалецът. Ръководителите на Евросъюза вероятно ще решат да отпуснат допълнително 10 млрд. евро на партньорите си от Източна Европа, които са изправени пред финансови трудности. Информацията предаде АФП, като се позова на неназовани дипломатически източници, близки до чешкото председателство. Натискът за отпускане на още свежи пари е насочен към Германия, държавата с най-мощната икономика в Европа, която се радва на балансиран бюджет благодарение на фискалната си политика през изминалите години, подчертава Ройтерс.

Междувременно стана ясно, че Уникредит ще поиска до 4 млрд. евро помощ от Италия и Австрия, след като регистрира срив на печалбите си миналата година. Самата банка е обявила решението си пред АФП.
84
2090
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
84
 Видими 
19 Март 2009 01:02
Става много интересно. Разправят че Обама и Крис Дод са първите в списъка на AIG за предизборни дарения и изобщо първите 20 били демократи, републиканците почват от 20-то място. А нашите демократи трябва някакси да се борят със митичното корпоративно зло загнездило се в тая компания AIG. Уа-ха-ха!
19 Март 2009 01:09
Много интересно става! Така наречените бонуси не са просто бонус а retention bonus. Тоест премия която се дава като стимул за да не си напускаш настоящата работа. А 11 души на които са дадени такива бонуси вече са напуснали. И‌ тия бонуси са за хора които са били архитекти на настоящата катастрофа със тия CDS (credit default swaps ), хора за които смело може да се спекулира че са престъпили закона, ай заеби морала, за морала знаем. Муа-ха-ха!
19 Март 2009 01:16
Измамата на Обама
19 Март 2009 01:29
Корея и Виетнам нали са наши.... ям си сиренцето с копривена каша, плюейки на храстовидни наследници. .
19 Март 2009 02:15
Ей го ченджа, бре, не го ли видяхте - аз такъв return on investment не бех виждал. Не моем го сметнем даже. Инвестираш 9.3 милиона долара, после получаваш 170 милиарда, и си плащаш 162 милиона бонус. Бем та у чейнчаджиите и черпаклиите....
19 Март 2009 02:27
а кат се има предвид, че бонусите се плащат от TARP, а TARP го приеха и бушовата администрация, и репъбликенските депутати, мое се напраи само едно заключение
19 Март 2009 02:30
Кой викаш контролирал сената кат се прие ТАРП? .
19 Март 2009 02:32
Кой бил вкарал клаузите у стимулус бил-а да се узаконят тия ми ти тлъсти бонуси на компаниите ползващи ТАРП. Ааа, Крис Дод бил. Бем ва у чейнчаджиите черпаклии нагли.....
19 Март 2009 02:49
явно не мое да напраиш правилния извод
19 Март 2009 03:13
Нашата газета както обикновено е проспала новините.

Новините са, че централната банка (федералния резерв) купува mortgage-backed securities гарантирани от Фани и Фреди за 750 млрд и дългосрочни държавни облигации за 300 млн - общо 1.2 трлн се вливат в икономиката с цел отпушване на кредите, стимулиране търсенето и облекчаване на дълговете по ипотеки и потребителски кредити. Това е голям стимул и компенсира умереността на Обама в последните седмици. Виж, бюджета на Обама е много добър, какъвто трябва, гони дългосрочните стратегически цели - здравеопазване, енергия, образование.

Другите новини са, че АИГ - под натиска на конгреса и Обама - призова босовете си, получили бонусите, да ги върнат - отначало поне половината, сега май всичко. Май ще ги върнат. (Седемте най-големи боса от Голдман миналата година сами се отказаха от бонуси, макар да завършиха годината с печалба - ово е класа.)

Популисткото възмущение настрана, в какво се състои работата? тези бонуси се плащат в изпълнение на писмени договори с тези лица, сключени миналата година. Спазването на договорите е свещен закон. Какво ще стане, ако всяка фирма в тежко положение вземе да се отказва от договорите си под натиска на правителството или общественото мнение? АИГ направи големи зулуми, но право е да си спазват договорите. Макар може би подписани с извиване на ръце.

Друго също има - целта на договорите е тези топ финансисти да си останат по местата в АИГ, не да избягат при конкурентите. В момента по-добре за икономиката би било да си останат в АИГ и да се опитат да изгребат собствените си авгиеви обори, които най-добре си познават, нежели да идат при конкуренцията и да почнат да играят на казиното срещу АИГ, познавайки отлично слабите й места.

Но не е новина, че Обама взел пари от АИГ - това е голяма фирма, най-големия застраховател в света. Взел е от всички големи фирми, и от над 2.5 млн. обикновени американци като мене.

Покрай АИГ общественото мнение се опита да върже на позорния стълб и фирмите, получили от държавните пари за бейлаута й - а най-много са получили Голдман, Сосиете Женерал и Дойче банк. Голдман обясниха, че всички техни взимания от АИГ са били collateralized and hedged, т.е. ако правителството не беше спасило АИГ, са щели да си ги получат от трети страни. В същото време акциите на Голдман се дигнаха с 28%, та чак другите банки взеха да им свалят зорлем рейтинга, понеже твърде много се били качили.

Друга интрига се опитва сега да се разиграе пък около обявеното от Голдман кредитиране на техни служители, загубили много пари от кризата, главно от книжата на самия Голдман. Дават им изгодни кредити от няколко хиляди до няколкостотин хиляди. Най-вероятно е и това да се погледне благосклонно от пазара. Фирмата завършва първото тримесечие с печалба 58 стинки на акция.

Редактирано от - Чичо Фичо на 19/3/2009 г/ 03:17:46

19 Март 2009 04:25
Приказката за луди и зелника.
19 Март 2009 05:11
Налага се Обамата да започне да чете какво подписва, а да не се доверява на преразказ от съветници и съпартийци, защото те - оказва се, са същите боклуци. Резилът с премиите можеше да бъде избегнат, ако на публиката беше дадена възможност да прочете какво пише в документа. Обаче Хюсеинът много бързаше да подписва и викаше, че било съдбоносно и фатално да подпише закона набързо.

А новината е, че дори да иска, Обамата трудно може да се справя с четенето (и разбирането) . Нещо, което отдавна подозирахме, бе доказано снощи, когато президентът прочете от аутокюто цялата реч на ирландския премиер и се усети едва когато благодари сам на себе си. Това не на официална церемония. На парти за Сен Патрикс Дей. На парти с аутокю! Правете си изводите.
19 Март 2009 05:28
Американското разузнаване направи прогноза за 2025 година
19 март 2009 | Агенция "Фокус"
Москва/Вашингтон. В Москва беше представен докладът „2025 година. Светът след кризата”, изготвен от Националния разузнавателен съвет на САЩ. Американските експерти прогнозират пренасяне на глобалното влияние от Запад на Изток, което ще бъде съпроводено с намаляване на ролята на САЩ и със засилването на влиянието на Китай, Индия и Русия ...В документа се отбелязва, че през следващите 15-20 години САЩ ще изгубят властта, която са притежавали през последните десетилетия...
19 Март 2009 05:36
Аз пък бях останал с впечатление, че икономиката е наука, то пък не било така. Просто далавера ..........
19 Март 2009 07:49
MEXICO CITY (Reuters) - Mexico said on Wednesday it was imposing higher tariffs totaling $2.4 billion on a wide list of U.S. imports ranging from strawberries to Christmas trees after Washington banned Mexican trucks from U.S. roads.

The official government gazette said the new tariffs, which will range from 10 percent to 45 percent, will be effective on Thursday.

To avoid raising prices for local consumers, the Mexican government excluded major staples like rice, corn, wheat and meat products and instead focused on imports that could affect as many U.S. states as possible without hurting Mexican manufacturers.

The list of 90 imports, estimated by the Mexican government to be worth $2.4 billion a year, included sunglasses, toilet paper, pet food, ornaments, soy sauce, Christmas trees and produce such as strawberries, pears and onions.



__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
19 Март 2009 08:23
Нощното слънце отрано почна да показва, че не става за службата. Не само са му финансирали кампанията, но и нема начин да не е знаел за премиите, когато им е давал 170-те милиарда. А сега, като се разду далаверата се прай на паднал от Марс и вика върнете бонусо. Ебати комедията.
19 Март 2009 08:34
Никой не очаква от Обама от първия ден да промени цялата система. Подобни претенции към него предявяват само малоумници като бай Ойо.
Всички сме ядосани за незаслужените премии на въпросната застрахователна компания. Проблемът е, че точно на подобно материално стимулиране се крепи финансовата система. Поискаха да им отрежат премиите и бяха заплашени от служителите на компанията, че ще й направят големи золуми, къде с умишлено набутване на компанията, къде с работа в полза на конкуренцията. Обама явно отстъпи и вероятно се надява по-нататък да промени нещата.
Ако погледнем от друг ъгъл- служителите на застрахователната компания са си изпълнили задълженията точ в точ, но резултатът е плачевен, защото някъде отгоре е подадена задачата. Оказва се, че нищо в тази компания не става без представител на Федералния резерв. Кой знае кой е дърпал конците!
Чичо Фичо не е прав това, като казва, че договорите трябва да се изпълняват. В момента от мичиган се оплакват, че правителството използва двоен стандарт. В момента текат преговори с работниците на автомобилните компании, като им променят договорите, а на служителите във финансовата сфера трябвало да се изпълняват. Проблемът е, че на автомобилостроителите могат да им надвият, а на финансистите за момента не успяват.
Да се промени начинът на заплащане на финансисти и банкери е равносилно на революция. И това не става с едно доглеждане или едно недоглеждане на Обама при подписването, както си го представя бай Ойо. Трябва да се преустрои целият начин на работа, да се създаде нова организация на труда, за да се промени начина на заплащане. Задачата е равносилна на промяна на вида капитализъм. Всъщност, този порочен начин на заплащане е в основата на днешните ни беди. И това не е никак проста задача.
Друг проблем е, че тези корпорации са мултинационални и засягат много чужди интереси. И с това трябва да се съобразяват.
Друг проблем е, че тези банки и застрахователни дружества са гръбнакът на международната финансова система и са инструмент за влияние над целия свят.
Аз наистина се опитвам да разбера, дали Обама ни предава или просто прави тактическо отстъпление. Мисля, че е второто. Повод да мисля така е свободно разразилата се буря от народен гняв срещу алчните банкери от Уол Стрийт. И още по-важно, бурята се дирижираше от медии и журналисти, които се явяват пропагандатори на Обама. Мисля, че публиката се подгрява за извиване врата на Уол Стрийт. Обама е неспособен да го направи, въпреки, че е президент, ако не е "принуден" от американската общественост. Принуден го слагам в кавички, защото такъв му е стилът на работа. Защото хем трябва да промени финансовата система, т.е. да засегне много интереси, хем да работи добре с финансовите кръгове. Истината е, че революция без народа не се прави. А да промениш капитализма не е рутинна работа.
19 Март 2009 08:42
За да подчертая отново, че да се промени начинът на заплащане в тези корпорации не е проста работа, ще ви припомня един случай от миналата година, когато някакъв френски брокер в банка беше набутал умишлено банката с милиарди загуби, само защото нещо не му угодили.
Така са направили организацията, че от решението на един човек да се печелят или губят милиарди и един човек да работи с милиарди.
Нярно е и това, че всички са корумпирани. Но също така изглежда да е вярно, че тези юнаци наистина могат да направят големи поразии, като си вземат комисионните от другаде, за сключени умишлено неизгодни сделки в полза на други лица.
Явно не е толкова лесно да се промени системата.
19 Март 2009 08:47
Аз наистина се опитвам да разбера, дали Обама ни предава или просто прави тактическо отстъпление.

Абе скъсява фронта бе, това е ясно.
И ще продължава да го скъсява - чак докато финансовите махмудии му сложат будка с бариера - да се бърка да си плаща като си влиза в Белия дом.
19 Март 2009 09:13
От цялото прочетено разбрах че ни Гонзика ни Фичосов гордии когато и да било са работили в "корпорация".
Имам усещането обачече и двамата май са минавали пред офисите на тези образования чутовни и кат страничен ефект са станали свещенни експерти по корпоративно джудо и Ц левъл полисис...
мъко презокеанска

Редактирано от - mitkog на 19/3/2009 г/ 10:16:08

19 Март 2009 09:58
Да се промени начинът на заплащане на финансисти и банкери е равносилно на революция. И това не става с едно доглеждане или едно недоглеждане на Обама при подписването, както си го представя бай Ойо. Трябва да се преустрои целият начин на работа, да се създаде нова организация на труда, за да се промени начина на заплащане. Задачата е равносилна на промяна на вида капитализъм. Всъщност, този порочен начин на заплащане е в основата на днешните ни беди.

Изясни се причината за кризата - заплатите на банкерите и финансистите.


__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
19 Март 2009 10:05
А това е за Фичо и Хонзи - (снимка: натиснете тук)

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
19 Март 2009 10:13
Това е голям стимул и компенсира умереността на Обама в последните седмици. Виж, бюджета на Обама е много добър, какъвто трябва, гони дългосрочните стратегически цели - здравеопазване, енергия, образование.

ако не беше този високопарен тон и чувство за непогрешимост сигурно щах да се засмея от сърце. Но за съжаление има хора, които вярват на подобни коментари и оценки на експерти тип "търговец с елементи на журналист" (по Simplified Solutions).

а ако говорим сериозно - такива корпорации като AIG трябва да приключат земния си път с ясна процедура на фалит.
19 Март 2009 10:20
Ааа, лафът не е мой, softwind. Чичо сам така се представи преди време. И издател е бил, и консултант - според темата и представлението.
19 Март 2009 10:36
Стана ясно, че както в Съединените щати, така и у нас най-крупните кражби стават напълно законно, с перфектни от юридическа гледна точка сключени договори. Гоите ДГД!
19 Март 2009 10:54
Simplified Solutions,
дай да не го коментираме повече, че сега ще довтаса леля да го брани от посегателства на някви си тъмни виртуални субекти от женски пол.
19 Март 2009 11:26
Разбира се, разбира се. Аз да уточня авторството само. Да не каже някой после, че си го приписвам или злословя. Неее...
19 Март 2009 11:51
Извинявам се на Митев и Лянча! Драги марксотълкуватели, елате и си коментирайте Маркс и марксизАма! Обещавам че няма да исказвам недоволство. По –добре вие отколкото тези двама“обамисти“ ! Разтягат локуми, а нищо не казват за черпаците които бяха приготвили!
19 Март 2009 13:08
“Лос Анжелис таймс”: Скандалът около “Ей Ай Джи” не свършва с раздаваните премии
19 март 2009 | 11:02 | Агенция "Фокус"



Вашингтон. Скандалът около “Ей Ай Джи” се разпростря отвъд въпроса за премиите за ръководния персонал, като законодателите и експертите вече поставят под съмнение реално всички аспекти на спасителния план за застрахователния гигант, финансиран с парите на данъкоплатеца, пише “Лос Анжелис таймс”.
Освен останалите въпроси, критиците се питат защо на компанията е било разрешено да използва държавни средства за изплащане на 13 млрд. долара дълг към “Голдман Сакс”, както и задължения към други банки.
Влиятелни републиканци обединиха сили с някои демократи и заявиха, че отговорът се крие в дълготрайните връзки между Вашингтон и Уол Стрийт. Бившият министър на финансите Хенри Полсън е бивш главен изпълнителен директор на “Голдман Сакс”, а надзорникът на “Ей Ай Джи” Едуард Лиди е бивш член на борда на инвестиционната банка.


19 Март 2009 13:17
Федералният резерв знаел за раздаваните в “Ей Ай Джи” премии, но не информирал Белия дом
19 март 2009 | 13:06 | Агенция "Фокус"



Вашингтон. Във Федералния резерв на САЩ са знаели за скандалните премии на “Ей Ай Джи”, но не са информирали министерството на финансите или Белия дом в продължение на месеци, предаде АФП.
Застрахователната компания съобщила на централната банка преди три месеца, че ще изплати 165 млн. долара до 15 март на свои служители от подразделението си за финансови продукти, съобщава на страниците си “Вашингтон пост”, позовавайки се на правителствени източници и представители на компанията.
Премиите бяха раздадени от “Ей Ай Джи” в момент, когато бе най-близо до финансов колапс, а връзките на застрахователния гигант с банките по света предизвикаха глобална финансова криза.
Пред столичният американски всекидневник министърът на финансите Томъти Гайтнър каза, че не е знаел за бонусите и кога точно са били преведени парите.
“Ей Ай Джи” бе спасена от банкрут с 85 милиарда долара по държавна линия през септември, в което Гайтнър, тогава ръководител на Федералния резерв в Ню Йорк, бе замесен. Оттогава оздравителната програма за компанията набъбна на 180 млрд. долара.

19 Март 2009 13:21
“Вашингтон пост”: Федералният резерв ще вкара в американската икономика 1, 2 трилиона долара
19 март 2009 | 10:21 | Агенция "Фокус"



Вашингтон. Федералният резерв разшири вчера мащабната си кампания за стабилизиране на американската икономика, обявявайки намерението си да “наводни” финансовата система с още 1, 2 трилиона долара, пише “Вашингтон пост”. Решението на централната банка на САЩ да закупи държавни облигации и ипотечни ценни книжа има за цел да понижи разходите по теглене на кредити, жилищни ипотеки и други видове заеми, което на свой ред трябва да стимулира икономическата активност. Реално тези покупки ще бъдат платени с новонапечатани долари, отбелязва столичният американски ежедневник.
В съчетание с милиардите, вече инжектирани в икономиката от Федералния резерв, отпуснатите нови средства задминават дори най-големите правителствени намеси за спасяване на финансовите компании. С тази мярка лидерите на Федералния резерв признават, че икономиката се е влошила много повече, отколкото са прогнозирали на последната си среща за определяне на политиката на банката през януари.

19 Март 2009 13:40
xyzzz

лоши и неправилни неща препечатваш. какви са тези гнусни инсинуации за "новонапечатани долари"?
Няма такова нещо - това е ресурс гарантиран с обещанията на Обама, зелени технологии, бъдещи революционни открития, всеизвестната мобилност, адаптивност и продуктивност на американският работник и най вече висш мениджър, а и не на последно място със всички демократични ценности плюс изпълнение на заложените дългосрочни стратегически цели в бюджета на светинята - здравеопазване, енергия, образование. .
направо се отчайвам като видя такова недоверие в най сигурната По горе всичко е обяснено от Фичката - какви са тези негативни и неправилни полу комунистически анализикоито се препечатват.
по отговорно другаре - не забравяйте че Обама Обеща
19 Март 2009 13:43
По горе всичко е обяснено от Фичката

Обяснено е, ама пак се разбира само:
Чичо чел чудесии, чичо черпак чака. Чакай, чичо, черпака, чакай....

_______________________
Блогът на Манрико
19 Март 2009 14:01
Федералният резерв включи печатницата за пари. Това заявление на ЦБ на САЩ предизвика падане на долара и рязко покачване на борсовите индекси.
По този начин се потвърждава, че положението на пазара продължава да бъде плачевно, Централната банка на САЩ е готова на решителни и даже отчаяни стъпки, за да пречупи ситуацията.
19 Март 2009 14:07
Тва и то.....
момичета и момчета вие официялно рушите основите на демокрацията по света.
19 Март 2009 14:38
"Като се наведеш и погледнеш отдолу, между чатала ти, и видиш да висят там НЕ 2 топки, а 4 топки...- значи е вече твърде късно!"/древна китайска мъдрост/
19 Март 2009 15:39
Малка поправка - чичовото чака с черпака при голдман
19 Март 2009 16:07
Кризата ще е дълга и тежка!Повече от очакваното!Проблемът е във фалшивия модел!Разграбването и унищожаването на обществените фондове и трансформирането им към едрокорпоративните каси не е стъпка към коригиране на модела и излизане от икономическия колапс.Това е стъпка, към потушаване на паниката и опит за печелене на време.До какво ще доведе това в кратко и дългосрочен аспект е трудно да се прогнозира, тъй като нещата ще търпят промени според обстановката.Интересно е дали ще се стигне до кютек!(мисля , че това е точната дума!)
19 Март 2009 16:09
Либералните пиндоси съвсем се омаймуниха с този популашки цирк и цялата тази врява, която вдигат около бонусите на AIG и на други фирми. Ами, такъв е редът в компаниите бе, айол - дават се заплати, дават се и бонуси. Ама не можело така, защото правителството било дало от парите на данъкоплатците за да спаси компанията от фалит. Ами да не е давало! Някой да му е искал?
Ей, това полулащината вирее навсякъде по света. Не е въшка дет' ходи само по Балканите.
19 Март 2009 16:13
Зевзек,
Ама ти верно ли...?
19 Март 2009 16:15
Зевзек, тоя път ама хич не си прав - искаха АИГ и то доста настоятелно. Та насила ме направиха акционер в тая компания, мисля че мога да си изказвам мнението по въпроса за бонусите им. А въпроса с бонусите е прозд - губиш пари (60 милиарда са бая пари), няма бонуси. Правиш пари - има бонуси. Никой нищо не е казал за заплатите им - обаче тва е бонус, идеята на бонуса е да те награждава за добри финансови резултати. Поне според мен 60 милиарда загуба не са добри резултати.
19 Март 2009 16:19
Убе де, ама що тогаз Т. Гайтнър вчера се изцепи, че щял да си удържи едни $160млн от следващия правителствен транш към AIG-то?!
Аз ли не съм разбрал нещо, или Тимето лъже, а?
19 Март 2009 16:28
В момента конгреса се готви да гласува данък 90% в/у бонусите на хората със семеен доход над 250 хил. от фирми, получили 5 млрд. и повече държавна помощ.

При Труман в 40-те години е имало и по-високи ставки за някои категории, до 98%.
19 Март 2009 16:33
Гозамбо,
Донякъде е така, но все пак признай, че и с автомобилостроителите се водят дълги преговори, а не да им отменят договорите по кеф на босовете.
Но наистина - финансовите спецове са в много по-изгодно положение от монтьорите на конвейера в Детройт. Те са по-образовани и по-хитри, и индустрията им е по-конкурентна.
19 Март 2009 16:39
В какво се състои проблемата на Иван Костов, Манрико и др. седесари?
В това, че са исторически невежи технократи и че са били правоверни комунисти, станали правоверни рейгънисти след десети и по-далече от преведения у нас около 1992 г. брит. историк Пол Джонсън (ако са чели изобщо нещо) не са стигнали. Но даже и Джонсън (в "История на американския народ", много дебела) дава доста добра представа за Ню дийла.
19 Март 2009 16:51
Либералният пиндос е точно толкова ограничен умствено, колкото е и българския комуняк - не гледа какво има в неговата копаня, а наднича в копанята на комшията. Щели да налагат 90% данък на бонусите на хората. Ония на Волстрийт да не са идиоти. Много от тях ще се изнесат по света, а тези които останат нямат да правят нищо. И няма да има бонуси. Либералковците ще останат с пръс в гъс. Америка е велика страна и аз искрено се надявам, че ще се отърве още на първите избори от либералната сган.
19 Март 2009 17:02
Зевзек,
по-добре недей използва подобни квалификации, защото Неолибералната икономическа глобализация я бутаха твоите любимци. Точно те са за "икономическа свобода", да няма държавна намеса, да няма регулации.
Я обясни защо Обама е либерал, след като иска да ограничи свободата на корпорациите, иска да ги регулира и иска голяма държавна намеса?
Чики-Рикита трябва да четат не само форума. Съвременният корпоративизъм създаде такъв порочен начин на заплащане, давайки процент от печалбата на ръководния състав, че ръководния състав се интересува единствено за краткосрочните печалби и заряза дългосрочните инвестиции. Развиха се такива мошенически схеми, за да се надува печалбата, да се вдигат акциите, че на практика цялата икономика стана един балон. И основна причина за това е порочната система за заплащане.
19 Март 2009 17:22
Чичо Фичо,
аз бих добавил още една причина за оставането на Костов, Манерко, Зевзека и някои други като правоверни рейгънисти. Цял свят видя провала на тази идеология, те продължават да взривяват влакове. Причината е умствения багаж. Пазарният фундаментализъм е много лесен за разбиране. Пазара регулира всичко. Пазара оправя всичко. Не се налага нито да мислиш, нито да анализираш, нито да правиш сложни програми, нито да планираш. И ако си Иван Костов на власт, имаш време да си гледаш частния бизнес.
Така лесно си прекара президентството Буш. Той вярваше единствено в пазара и не си губеше времето да се занимава с икономика. Ако беше спрял да вярва в пазара, то щеше да се наложи много да чете, много да умува, много да си блъска главата. Изтърси се Буш преди първия бейлаут миналата година и каза, че той нищо не знаел за положението. "Идват-казва- при мен преди няколко дена и изведнъж ми казват, трябва спешно да отпуснем няколко стотин милиарда, че положението в икономиката е много тежко. " Цитирам по памет, но важното е, че той нищо не знаел и го изненадали в последния момент. Буш, както знаем, не блести с интелект.
Пазарният фундаментализъм е удобна идеология за хора, които искат да знаят цялата истина в най-краткия вариант. И понеже истината се доказва, те я заменят с вяра. За да вярваш в нещо не се искат научни доказателства, несе иска допълнителна информация, не се иска изобщо да мислиш. Просто си избираш да вярваш в нещо и толкова.
Всъщност, много внимание им обръщаме без да го заслужават.
19 Март 2009 17:30
Неолибералната икономическа глобализация я бутаха твоите любимци. Точно те са за "икономическа свобода", да няма държавна намеса, да няма регулации.

Уви, не са я "бутали" достатъчно добре. Ако я бяха бутали добре, сега нямаше да са на това дередже.
Аз не вярвам в държавната намеса и регулациите. Бош лаф! Държавата не може на две магарета сламата да раздели, камо ли да регулира. Никъде по света. Аз вярвам в глобалната икономика и личната свобода. Либералните пиндоси използват кризата за харчат и да лапат парите на данъкоплатците.
19 Март 2009 17:30
Айде реднека успокой топката и не се барай по кобура! Гласят 90% федерална такса а останалите 10% ще ли да ги "оправят" на щатско ниво. Веселба. Българина има лаф за тая ситуция - Лапай Гуджо мръвка, ха ся сери Гуджо мръвка!

Ох, добре че Газанко излезе прав за кризичката ами не излезе някоя люта криза да си отиде капитализмо без време!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД