:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,739,403
Активни 643
Страници 24,306
За един ден 1,302,066
Bacillus bulgaricus

Дивият капитализъм на найлоновите торбички

Екологичното съзнание бавно си пробива път и към българския мозък, ако и това да не става с бързината, която би ни удовлетворила
Митко Новков
По Animal planet върви клип: една симпатична розова медуза се заиграва с бяло найлоново пликче. Първоначално всичко върви добре, докато внезапно пликчето не скача на врата й, не започне да се увива, огъва, оплита, да я беси, души, стиска и накрая симпатичната розова медуза въобще не е вече симпатична розова медуза, а увесила език и с разцентрован поглед омаломощена розова медуза.

В България ние всички май сме такива омаломощени розови медузи - найлоновите торбички ни следват навсякъде, настъпваме ги, минаваме покрай тях, закачат се за обувките ни - голяма досада и неприятна гледка. Страната на найлоновите торбички - може и такова прозвище да дадем на територията, която обитаваме, и хич май няма да сбъркаме.

Ако е някакво успокоение, не сме сами. В Турция и Сърбия полиетиленът също е на почит, около Истанбул ще срещнеш доста подмятани от вятъра найлончета. Ниш също не пада по-долу, макар че и двата града могат само да дишат прахта на София. И в друго съревнование изпреварваме съседите - пластмасовите и други боклуци и на Калотина, и на Капитан Андреево са в по-голямо количество от нашата си, българската, не от сръбската, съответно турската страна. Макар че най-известният съвременен турски писател, носителят на Нобелова награда за 2006 г. Орхан Памук има цял роман, в който найлоновите торбички често пресичат действието, не се даваме на южните съседи. Романът се нарича "Нов живот" и разказва за това как един човек е обсебен от една книга, която преобръща живота му; в България обаче, и особено в София, всички изглежда сме обсебени от боклука от страх, че може да зарази живота ни. Всеки с живота си и със страховете в живота си, ала не и в романите ни: какво би било например, ако някой български автор се захване



да напише роман за боклука?



Няма още такъв, а си мисля, че ако има, голям успех ще пожъне. Да покаже авторът там, че човекът е същество - homo excrementalis, което произвежда боклук; дори може да го назовем и "боклукът на вселената", защото то именно през боклука идентифицира себе си. Да се порови нашият писател в кошчетата - защото има ли друго, което да ни показва най-силно такива, каквито сме, ако не онова, което изхвърляме? Кажи ми какъв боклук правиш, за да ти кажа какъв си. Нещо като прословутата приказка за сливите и сметта, но в по-екзистенциален план. Прочее, Дубравка Угрешич има подобно наблюдение, Маргарет Атууд в романа си "Слепият убиец" - също. Което показва, че такива интелектуални прозрения - бидейки разпространени от Хърватия до Канада, съвсем не са само мозъчни игрички, а съдържат в себе си и огромна доза истина.

Найлоновите торбички следователно също могат да говорят и да ни кажат нещо за нас самите. Българската пристрастеност към тях е забележителна, дават ти ги дори тогава, когато няма кой знае каква необходимост. Съвсем различно от Запада, където полиетиленът е напълно пренебрегнат за сметка на хартиените пликове. Макар че и тук вече има търговски места, които искат да се отделят от тази всеобща мания - е, да, все са пазарни обекти за културни продукти. В книжарница "Нисим" сгъват хартиени торбички от стари броеве на в. "Култура", на хартията разчитат и в най-добрия магазин за рок музика в София - SMF, а в "Български книжици" ти дават закупените томчета в пликче, на което пише: "Тази торбичка е изработена от новия материал DEGRALEN-H и се разгражда в природата за 24 месеца, което е над 100 пъти по-бързо от разграждането на обикновените полиетиленови торбички."

Екологичното съзнание бавно си пробива път и към българския мозък, ако и това да не става с бързината, която би ни удовлетворила. Но по-добре бавно, отколкото никак, нали?

Все пак толкова разпространената найлонова торбичка тук, в България, трябва да си има някакво обяснение. Най-простото е, че нали продуктите все пак в нещо трябва да си ги носим, така че на полиетиленката какво й е? Дори се възприема като търговски трик в услуга на клиента, нещо от рода на



"Клиентът винаги има право на торбичка!"



Вярно, в някои магазини вече се налага да ги плащаш, но все пак ги има в изобилие, не е като да няма. Един вид торбичката като знак за благоденствие, като маркер на финансово благополучие. Колкото повече найлонови торбички, толкова по-висока покупателна способност на населението. Веещите се из българските граници и улици торбички са - освен всичко друго, и символ на подобряващото се икономическо положение на българина. Спомняме си времето на социализма с неговите торби на тъмнокафяви и светлокафяви ромбоиди и особено мрежичките на дупки, символ на дефицита по българските магазини. Хващаха един хляб, кисело мляко и парче салам, ако успееш да купиш. Найлоновите торбички навлязоха плътно в българския живот с навлизането на капиталистическия пазар в него, така че може да кажем: Капитализмът роди найлоновите торбички. Но капитализъм, който се грижи само за себе си, интересуващ се единствено и само от печалбата. Претъпканата от развяваните от вятъра полиетиленови пликове българска земя живее още в годините на дивия капитализъм, затова и торбичките са безчет. И ще започнат да изчезват, когато българският капитализъм се опитоми, цивилизова, окултури. Което едва ли ще стане скоро, като гледам какви поразии нанесе той и продължава да нанася върху красивите природни кътчета на родината. Може би торбичките ще свършат, когато свърши и безогледното застрояване по морето и планините, засега обаче и те, и строежите са в изобилие. Което значи, че България още живее в епохата на дивия капитализъм, ако и вече да е присъединена към опитомения такъв. Въпросът сега е кой от двамата ще успее да надделее - дивият или питомният?

По найлоновите торбички ще познаем...
 Миналата година млади еко-активисти подеха в Пловдив кампания за ограничаване на употребата на полиетиленови торбички под мотото "Верни на природата".
83
4322
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
83
 Видими 
28 Март 2009 00:47
Работата е, че полиетилена е много нов материал, от 50-тина години, и природата не е успяла още да еволюира бактерии да го ядат. В Тихия океан имало вече голям остров от полиетилен, вече обрасъл със зеленина, отгоре дървета, отдолу водорасли и морски гадини. И в Черно море имало по-малък, но не е потвърдено още от БАН. Теченията го събрали. Старите авт. гуми обаче са още по-голям проблем - особено в Африка, като са цели, развъждат комари, като ги горят, се тровят.
28 Март 2009 00:50
28 Март 2009 01:15
Баналности
28 Март 2009 01:24
ЧФ, туй за еволюирането на микроогранизми които да разграждат полиетилена беше меко казано оптимистично. На всичкото отгоре найлоновите торбички както показва името им не се правят от полиетилен, а от найлон (полиамид).
Къде си чел че имало остров с растителност та чак и с дървета и в Тихия океан? Знам че теченията събират пластмасовите отпадъци (далеч не само полиетиленови; полиетиленът в общи линии не е много устойчив на ултравиолетовите лъчи и се разпада с времето) близо до Хавайските острови, но чак остров, та и с растителност отгоре трудно може да се получи.

Редактирано от - Oraсle на 28/3/2009 г/ 02:15:13

28 Март 2009 01:40
Много светлокафяви днес ромбоидите?


А пък Дунавчо се влива в Черното моренце.
28 Март 2009 01:45
Капитализмът винаги е див. Социализмът - дивашки. Комунизмът - зверски.
28 Март 2009 05:27
Каква вълнуваща статия!
28 Март 2009 06:41
Тази статия е типичен пример как с много думи да не кажеш нищо. Буламач.
Oracle,
не си прав. Няма найлонови торбички (независимо, че терминът е в масова употреба). Има полиетиленови и полипропиленови.
28 Март 2009 06:48
За мен степента на битвова замърсеност е обратнопорционална на готвността на всяко едно общество да се справи с по-значимите си проблеми. Чистите улици говорят, че обществото е зряло и обратно. Някой ще попита защо? Защото чистотата означава усещане за ред, наличие на отговорност, респект към законите. Показва нетърпимост на хората към нередностите, високата му степен на самоорганизираност. Чистотата в крайна сметка е и признак на висока кулутра.
Някои казват, че битовата мърсотията се дължала на беднотията ни - бла, бла. Да не се правят боклуци на обществени места се иска преди всичко базово ниво на съзнание, отговорност и битова култура от всеки един инидивид, парите са едва на втори план. Тия неща се учат в училище, но не и в нашите.
Някой ще каже, че няма никаква ръзка между мърсотиите наоколо и калпавото управление, корупцията - бла, бла. Ако обществото има търпимост към боклуците, това е признак, че то има търпимост и към корупцията на всички нива, включително по високите етажи на властта.
28 Март 2009 06:48
Съвсем различно от Запада, където полиетиленът е напълно пренебрегнат за сметка на хартиените пликове.

*
Я!? Кой е този Запад?‌ Ако е Америка, авторът хич не е познал. С изключение на няколко мижави супермаркета, всичко друго бичи яко пластмасата. Имало някакви boidegradable торбички, ама аз не съм ги виждал.
*
И все пак по добре от предните статии. Напр. дето всики бяхме ягмаджии. Или другата, дето тези от Северна България били тоталитаристите, щото векове наред били под влияние на комунистическа Русия. Пък тези от Южна били демократите, щото били потомци на славната българска морска цивилизация, на онези смели моряци влизали с галеоните си в пристанищата на Пловдив, Ямбол и заливчетата в кауньско. Сега поне ни е сравнил с другите народи. Пак сме най-льоши, ама не до там.
28 Март 2009 09:12
Ето ви и едно обяснение за тежестта на проблема в Б-я-голям относителен дял на по-нискокултурни и част от тях недоброжелателно настроени малцинства. Няма да влизам в подробности.
28 Март 2009 09:15
Страната на найлоновите торбички - може и такова прозвище да дадем на територията, която обитаваме, и хич май няма да сбъркаме
.
Абсолютно си сбъркал. Поискай да те командироват в арабска държава и после направи пътепис.
28 Март 2009 10:03
Една камара британски и френски уманитари вече са се изходили по случая и са нарекли страните си с имена като митковите. Ама там ги СЪБИРАТ от време на време.
Ми съберете се във Философския Факултет и си наречете един ден за събиране на торбички. Все е полза некаква.
28 Март 2009 10:12
Сбор от тъпизми!
Ей на, вкл. и Чичо Ф. им се вързал.
Дори без да си погледне амбалажната торба с покупките от какво е направена...
28 Март 2009 10:28
Вместо да си чешете езиците, форумци, я си кажете какви торбички ползвате?
Аз лично ползвам торби за многократна употреба и приемам полиетиленови пликчета ЕДИНСТВЕНО за цапащи продукти: сурово месо или риба, мръсни картофи и ряпа и др. под. Все още обаче продавачите в кварталния магазин упорито се опитват да ми пробутат пликчетата си и искрено се изумяват, че аз не ги ща. В същото време дърветата пред магазина са отрупани с полиетиленова "украса".
Та, понеже българите много бавно ще се научат да ползват торби за многократна употреба, на този етап са необходими репресивни мерки. Има градове, включително и в България (чух такова нещо за Хасково) където неразграждащите се полиетиленови торбички са ЗАБРАНЕНИ. Друг вариант би бил всяка такава торбичка да се облага с акциз и да струва поне 50 ст. а парите да отиват изцяло целево за почистване на боклука. Много е просто, всъщност. Ама ние не се сещаме за простите неща, понеже се мислим за много сложни.
28 Март 2009 10:36
Едно време имаше книжни торби, и при втора употреба колко хубаво ми служеха.
Слагаш вътре около 200гр месце, малко пресен лук, подправки и олио. Завиваш и в тавата с малко вода печеш около час. Какъв книжен кебап става.
Мани , мани , кеф! Сега го правя с амбалажна , но тя се къса от водата. Оная хартия бе социалистическа, нямаше го още развитото социалистическо общество. Ама беше екологична и качествена.
Сега с тия найлони, гадни капиталистически боклуци , ама демокрация.
28 Март 2009 10:43
Бай Драгане, навремето имаше едни готини разтегаеми пазарски мрежички от материал за чорапогащи, помниш ли?

Редактирано от - OLDMAD на 28/3/2009 г/ 10:51:34

28 Март 2009 10:55
каквото има да се казва по въпроса, го е казал точно и ясно лайсната това е, няма какво друго да е и си е доста тъпо да ходим чак до арабско и да се сравняваме с тях, както предлага тук един
видях как на новопристигнал чужденец, тук в германия, който си изхвърли боклука в неправилния гюм, как веднага на място му се направи забележка и му се каза строго и кротко, че следващия път ще бъде глобен
в магазина, в бг, ме знаеха продавачките, винаги си носех плетена торбичка и не посягаха на найлона, и ме питаха любопитно като как така съм се научил и им отговарях, че това ми е от гермнците натрапино
същото найлоново колективно съзнание наскача и срещу черни
същите найлонови мозъци днес се чудят, защо не им се реализира / реализира е също една прекрасна найлонова българска дума/ комунизма и има много на чуденки да стават защо няма да им се осъществи демокрацията и капитализмите им
за лайсната още един път

28 Март 2009 10:56
Авторът е прав, макар че обобщенията биха могли да се направят в две-три изречения, а не в цяла статия.
Вярно, ако трябва всеки път да се носят торби за многократна употреба е досадно, но човек бързо свиква. Все пак това е един от начините за опазване на планетата от боклуци и преразход на енергия. Вместо да се залита към разни безумия като вятърни електроцентрали и слънчеви батерии (крайно неефективен и скъп начин за промишлено производство на енергия поради променливия характер на източниците) може да се ограничи употребата на найлонови пликове, примерно.
28 Март 2009 11:25
Статията прелива от пусто в празно, но с патос и силно гражданско чувство. Проблемът е как се изхвърлят тези торбички, иначе на запад ги ползват повече от тук. Само дето там хората са се научили как се изхвърля боклук. И аз пазарувам с торби от естествени материали и за многократна употреба, но когато голяма част от хранителните продукти (месо, сирене, мляко, доста от хляба....) са в такива торбички, това нещо ще продължава да отива към кофите за боклук. Вятърът няма да ги разнася ако отиват по правилния начин, с малко грижа. А всъщност проучванията показват, че природата се натоварва по-малко от правилно третирани полиетиленови опаковки отколкото от рециклирани хартиени торби (за единица пренесен товар като тегло).
28 Март 2009 11:26
Ами вярно е това за торбичките!Безплатно ти ги дават и ти се кефиш, че няма да си пъхаш хляба в задния джоб, защото ти се налага да жонглираш с трите домата за вечерната ракия.Проблема е друг.Аз съм работил в склад за полиетиленови (найлонови) и полипропиленови(целофан) пликове и торбички.Клиентите споделяха, че пазаруват "безплатни" чанти, защото хората пазаруват от там , където им дават чантички.Дори има и случаи , в които клиент си купува цигари и иска чантичка.Трябва да се промени съзнанието на гражданите и селяните в България за да може да сепромени нещо.Аз винаги си нося една чантичка, заради принципа "Чанта за аванта" и ми се чудят в магазина как така отказвам далаверата безплатна чантичка.Също така знаете ли по какво се различават възпитания от невъзпитан селянин?Ами възпитания винаги си връзва чантичката преди да я метне от балкона!
28 Март 2009 11:39
Круела, какво пък им е толкова неудобното на торбите за многократна употреба? Има даже сгъваеми: слагаш си ги в джоба, а като ги разтвориш, спокойно побират пазар за три дни за сам човек.
Хийт, не е вярно, че н азапад ползват полиетиленови торбички повече от нас. Достатъчно е да се разходи човек и да вид икак пазаруват хората там и как пазаруват тук. И там обикновено торбичките за еднократна употреба се заплащат. За да се научат хората да си ползват другите. Елементарно. Плюс това, проблемът не е само в изхвърлянето. В крайна сметка, полиетиленът не се разлага, а другите изкуствени материи са разлагат много бавно. Този боклук в крайна сметка заема някъде място, дори да не е на дървото, ами на сметището. Тук е време да свикнем с мисълта, че боклукът си е наш, независимо дали е пред входа ни или някъде другаде.
28 Март 2009 11:50
Тов.Heat е апцолютно прав - "Преливане от Пусто в Празно"!
Елементарно е - Всичко що продава стока, от МОЛ-веригите до гаражните магазинчета, тряба се "ошамари" от ЕкоминистерВството със солени глоби!
И толко...
28 Март 2009 11:54
"Екологичното съзнание бавно си пробива път и към българския мозък, ако и това да не става с бързината, която би ни удовлетворила. Но по-добре бавно, отколкото никак, нали?"
Ето заради този начин на мислене десебейците не бива да припарват до властта, ако е необходимо да се гласува и за Атака, и за Жорж Ганчев, но не и за тях.
Вижте това изречение. В него "ни" обозначава някаква общност, която се различава от общността, обединена от понятието "българския мозък". Тази общност седи, наблюдава и оценява развитието на българския мозък.Понеже смята, че явно го превъзхожда, логично допуска, че следва и да го управлява.
Ето на тази "елитарна" шайка, която е второ поколение граждани, крадлива, връзкарска, шуробаджанашка и братовчедска("всички сме роднини", но превърнала минималната културна патина, с която е обрасла в някакъв божествен императив за власт и морално превъзходство, не бива да се позволява да припарва до каквато и да е власт, била тя и на портиер.

Редактирано от - popangelov на 28/3/2009 г/ 11:56:26

28 Март 2009 12:01
Голяма част от пликчетата които висят по дърветата в кварталите са били изхвърлени правилно, но ровещите в кофите циганьори ги изхвърлят докато търсят нещо ценно и после вятърът ги качва по дърветата. Препълнените кофи за боклук също допринасят за явлението.
28 Март 2009 12:05
Някой може ли да обясни ЗАЩО хартиената торбичка е по-добра от найлоновата.
Не се ли изсичат ДЪРВЕТА за производство на хартия.
Не съм чул до сега да правят найлонови торбички от медузи или дървета.
Въпросът май опира до най-страшното за българина - РЕДЪТ, ДИСЦИПЛИНАТА и ЧИСТОТАТА.
28 Март 2009 12:16
Strike, елементарно е...
Ама акъла ше ти доде, ако си мръднеш д-то от компа, и засадиш някъде поне 10К елша, елхи, борчета и кавак...
Независимо как и къде!
.
Нарича се "прочистване"!
Иначе борова, елшова, липова и пр. залесена Гора, залинява и умира!
28 Март 2009 12:33
Най-екологичното решение според мен го имаше при соца. Мрежичката се ползваше с години и побираше невероятен обем стока. Нишо че не бяха екологични. Използваха се многократно. Побираха се лесно в джоба.
Относно хартията, ако пликовете са направени от рециклирана хартия, не винаги тя е екологична. Най-скъпата хартия е NCC (Non-chloride compound). Един вид без хлор. Иначе разпадащата масово разпространена хартия оставя хлор в почвата след разпадането си.
28 Март 2009 12:38
Е Руританецо, като се поразходи човек на запад вижда точно това което казвам - повече опаковки от тук. Като добавим и повече пазаруване като количество.... Доста българи вече са надниквали в западни магазини. Тук все още нещата са по-груби, слагат ти нещата в пластмасовата опаковка пред теб. Във великият Запад по-голямата част от това опаковане го правят зад завесата и не се вижда, а не че го няма. За промяна на това нещо (намаляване на отпадъците) обаче се иска смяна на онуй нещо дето разни философстващи му викат парадигма. Иначе при парадигмата за непрекъснато увеличаваща се консумация на все повече неща, съчетано с все по-високи изисквания за хигиена, качество, количество.... простият здрав разум казва, че това означава повече енергия и суровини и като следствие - повече отпадъци.
28 Март 2009 12:38
Вярни наблюдения, но погрешни обобщения.
1. Няма народ по света с екологично мислене. Има народи, чиито управници са възприели такова мислене и са въвели съответните мерки.
2. Ниската битова и обществена култура не е продукт, толкова на настоящата обществено-икономическа система, колкото на историческото развитие, т.е. тезата за настоящия капитализъм е неиздържана.
3. Торби от бионеразградими материали ще има, както ще има и селенови барабани за лазерни принтери, както ще има и акумулаторни батерии от вредни за почвата и водата вещества. Проблемът не е в материала, а в отношението на хората към този, материал, когато вече не нужен.
28 Март 2009 12:52
Постничко! И нито дума за възпитанието и културата, които не вървят с найлонови торбички в ръка - по-точно не ги хвърлят където завърнат. Нито дума за това, че редът и организацията на почистване на същите тези торбички със смет също са част от проблема. Нито дума за това, че градовете са натъпкани с хора без хигиенно възпитание, че в цяла София има само стотина акта за безразборно изхвърляне на смет и то май не на когото трябва. Ама пък - страницата пълна!!!
28 Март 2009 14:01
какво би било например, ако някой български автор се захване


да напише роман за боклука?


Няма още такъв, а си мисля, че ако има, голям успех ще пожъне.



За боклука в традиционния смисъл на думата не знам дали ще пожъне успех, но ако напише роман за политическия боклук и той бъде публикуван, успехът наистина ще е голям.

28 Март 2009 14:11
Комунизмът - зверски.



Уинстън Улянов Узункюприев,
ти пък къде си видял комунизъм? Да не би да разполагаш с машина на времето?



28 Март 2009 14:52
Наскоро в Гардиан имаше огромна статия на тема колко фалшива е цялата индустрия на рециклиранено, прах в очите на тълпата, но статия сериозна, подкрепена с факти и анализ, а не с мантри от типа "така е на Запад". Аз там и спрях да чета.
Не че не трябва да се рециклира и да се стремим към екологичност, но трябва да се отбележи, че цената винаги ще е определящ фактор във всяка една благородна инициатива.
28 Март 2009 15:31
Ами ако ВСИЧКИ найлонови опаковки се заменят с хартиени такива?
28 Март 2009 16:49
Хийт, съгласен съм, че парадигмата (или императивът) за тотална консумация увеличава броя полиетиленови торбички. Ама аз затова искам тия торбички да се плащат. Като ще си купуваш един куп излишни работи, бъди така добър и да си платиш за торбичката, която ще се търкаля после на улицата (и която някой чичко ще бучне с острата тояжка и ще натика в специално кошче). Така би трябвал ода стоят нещата.
Много ясно, че полиетиленовите торбички не могат да бъдат премахнати, но могат да бъдат намалени. Ясно е също така, че не може всички торби да са от рециклирана хартия, щото и рециклираната хартия не е нещо неизчерпаемо. Има и такова нещо като естествени платове, например. Памук, лен, зебло, такива ми ти работи. От тях се правят торби за многократна употреба, които могат и да се перат, като се изцапат. Отново ще кажа - много е просто, ама ние се мислим за адски сложни.
И още нещо. Ясно е също, че полиетиленовите торбички са най-евтини. Ама да живееш в хубава и чиста среда не е непременно евтино. Въпросът е дали сме готови да се бръкнем мъничко, за да ни е хубаво, или предпочитаме да си киснем в кочината, ама да ни е евтино.
28 Март 2009 17:08
Mitev
Комунизмът - зверски.



Уинстън Улянов Узункюприев,
ти пък къде си видял комунизъм? Да не би да разполагаш с машина на времето?

По социализЪма си личи и комунизЪма, Митев.

Редактирано от - Benedicta на 28/3/2009 г/ 17:08:37

28 Март 2009 17:26
но ако напише роман за политическия боклук
...

А за колумнистическия нема ли мераклии?

Повтарям бавно и черно: ко-лум-ни-сти-чес-ки-я.
28 Март 2009 17:29
По социализЪма си личи и комунизЪма, Митев.


Бени,
дама си, ама сърцето ти мъжко, не трае!
ПП.
Което не значи, че си права де!


Edited by - Mitev on 28/3/2009 г/ 17:31:19

28 Март 2009 17:30
Не е така , Митев, сърцето ми си е мноооого женско дори- виж го
28 Март 2009 17:34
Не е така , Митев, сърцето ми си е мноооого женско дори- виж го



Бени,
това, което си ми показала ми харесва, но не знам дали съответства на оригинала

28 Март 2009 17:36
Апцелютно....
28 Март 2009 17:41
Апцелютно....



Бени,
нямаш представа колко се радвам

28 Март 2009 19:58
Bacillus bulgaricus....Митко..... търси начин да си спечели стотинки за закуска!

(ама бед да го е страх от ония ... с чуковете)
28 Март 2009 20:17
оф пак българинът това, българинът онова..


28 Март 2009 21:17
Ти какво пък искаш, Перкеле?

Някой мастит български ..."интелектуалец" да каже нещо положително за "простите си сънародници" ???

не си ли чел..."Пази боже сляпо да прогледа" ???
28 Март 2009 21:56
Напълно съм съгласен с хамалина и лайсната ! Статията е само отражение или опит за паралел между нивото на културата на едно общество, степента на неговото развитие и опит за предсказание на неговото бъдеще .
Това което става в България е отражение на българската култура и точка по въпроса ! В Германия бях свидетел на изхвтрляне на гуми в контейнера за общ боклук ... съседа ни намери тъпанара български и го накара да си извади гумите и да ги занесе на шрота за рециклиране , същото направи пак , когато смотаняка си изхвърли кашоните цели в контрйнера, изкара го и го накара да си извади да си разреже да ги сгъне и го съпроводи до другия контейнер където събираме само хартията . Отедлно имаше контейнери за консервени кутии и отедлно за всеки вид оцветено стъкло , както и такива на "Каритас" където можеш да си пуснеш дрехите които не ти трябват и могат да послужат на някой който е по-малко имащ от теб ... но изпрани и изгладени ! Кога това би могло да стане в Бъглария ? Точно НИКОГА ! Българският умник, ще се опита да изхитри германенеца , да му покажа колко е прост , тъп, как нищо не разбира и е абсолютен балък, българският тъпанар ще отиде да лови рибата в градксата река да краде патици и гъски ... Срам и позор , искало ми се е земята да се рязтвори и да ме погълне. Живях в малко градче , където хората ни познаваха по имена и кой от къде е ... Това е масовата българска култура , тя е демонстрирана много точно и във форума ... Ние много обичаме да спорим и да даваме мнение за неща , които най-малко познаваме , който фундаметално не разбираме ... да даваме съвети ... да поучаваме ... Само не мога да разбера с какво морално право, след като всяко мое посещение в Бъглария е просто тих ужас за мен самия ? Представям си германец как би се почувствал !? В САЩ също се замърсява и културата ... не може да се сравни като цяло с западно европейската , но закона е на почит и това помага много. Лос Анжелос - мисля , около 12 милиона и има бездомници и има тук-там мрсъни места , но като цяло градът разпострял се от почти от Марина Дел Рей до след Малибу и по десятката малко преди Сан Бернардино е сравнително чист , върпеки задръстванията , върпеки смога който можеш да видиш от Сноусъмит и Биг Беър когато отиваш на ски ... Санта Бнарбара - чист и светещ , Солвенг - като на картична ... с хубави винарни наоколо, на юг Сан Диего с всичките му събърби от Ел Кахон до Поинт Лома от Сан Исдидоро до Ла Хойя и Дел Мар ... чист и приветлив ... и пак с население от поне 3.5 милиона жители ... Мидусета да не говорим , тук чистотата и реда , особенно на обществени места е култ !
Опитай се да извхърлиш нещо от колата по пътя до Лас Вегас ... табелките те предупреждават $1000 глоба ! Не можеш да внесеш плод или растение в Калифорния от друг щат без да си проверен ... и хората спазват точно всички указания и няма ропот и няма умни каруцарски предложения , поибренски шеги и трикове от красно село или илиянци. Българският тарикатлък е показ на нашата пълна простотия НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА ! Бил съм и в Хараре ... Зимбабаве , бившата Южна Родезия ... чисто и светеше , поне преди ... макар и да имаше бедни райони ... Ами наистина чистотата в един град или страна са отражение на културата на един народ и показват неговото отнешние към всичко което орпеделя живота на една нация и нейният стремеж . Спазването на законите е също култура, не само страх ... това е преди всичко чувство на отговорност и задължение , на осмисляне на мястото на индивида в обществото ... на адаптация , на приемственост ... на уважение и почит .
Да не споменавам какви са глобите за замърсяване на залива в Сан Диего , около Коронадо или Шелтър Айлънд - това може да те разори ! Яхт клубове пълни със стотици яхти ... и водата е чиста , прозрачна и виждаш рибата , пеликаните ловуват в плитичината , патета плуват около яхтите ... и през 15 минути потеглят рибарски експедиции до Мексико ... а близко то Сии Порт Вилидж идват оргомните кораби на крууз компаните ... Срещу тях е пристанището на Норд Айлънд базата в Коронади с атомните самолетоносачи и няколко подводници ... базата на стелта Сии Шедоу е пак на изхода на залива към окена ... И е чисто навсякъде ! Базата пускаше посетители преди и съм се качвал на самолетоносач и излъскан и чист ... Мира Мар базата - вишата база на Топ Гън-овете .... чиста ... да има самолети които се ремотират ... но всичко се чисти веднага и не можеш да видиш мазни петна или течащо авиационно гориво ... И правя паралел с България ... с окаяната ни аерогара София ... ами това е достатъчно - това е трагедия ... Лиспва ни много ... ужасно много във възпитанието ... ние сме осакатена нация за съжаление и търпимостта ни към тези които ни упралвяват е най-голямото доказателство ... и най-лошото е , че нямаме желание да се променим, не искаме ... не можем ...
Форумци ... погледнете снимките от съвременна Русия ... хората си обичат и уважават страната и показват много по-висока култура от нас и повече дух !
Чистотата е тема ... тънка ... и повярвайте ми , чистотата на домовете в България м на улиците , на реките и езерата ни, на планините и на морето ни ... крещи срещу нас самите ... Ние ... не сме нормални в това отношение, ... а и не само ...
28 Март 2009 22:54
Ох, Сандьо...
Комунистическо, защото е самоунищожително, и то някак, с удоволствие. Защото такава е "повелята" - всичко родно е лайняно. Защото смисълът на "повелята" е унищожението на автохтонната нация.
А плоскомислие е, защото се скача бързо към заключенията, без да се помисли за причините на явленията.
А също и за самите явления.
Ако цялото население беше небрежно към чистотата щеше да ходиш до колене в боклук.
Мръсно е, защото на няколкото естествено и навсякъде съществуващи малоумници никой не пречи да мърсят.
По нормалните държави законите се спазват.
А у нас беззаконието се насажда от горе надолу.
Айде сега - заедно да помислим - как така се е получило, че у нас беззаконието се поддържа официално, от властта, и кой би имал онтерес от това?
Може ли той да е българин?
Или ...?

Редактирано от - sybil на 28/3/2009 г/ 23:38:51

28 Март 2009 23:02
А статията е обидно двуизмерна.
ДОсадно е да се наблюдава такава безотговорност от този автор.
Всяко явление, драги, си има причина. И е редно преди да се пише и изреждат средношколски мъдрости съчинени с двете будни клетки - да седнеш и да си свършиш домашната работа.
Има интернет все пак.
Колко амбалаж се произвежда, колко от него отива на сметището, какво става с него, как е в държавите с развита политика за преотвратяване на замърсяването с опкаковки, как е в другите с подобна на нас ситуация и т.н. Така че да има смисъл от тази статия. Да дава някаква информация.
Покажи с нещо че си уж учен. Или поне се опитваш.
Или - науката е само за докато си "на работа"?
Май на такова ми прилича...
28 Март 2009 23:23
"Екологичното съзнание бавно си пробива(ло) път и към българския мозък, ..."
А бе, Енчо...!
Недей търси под вола теле, не ти е виновен българина, щото - младите еколози дето протестират също са българи (снимката).
Българинът е сред най-екологично мислещите народи. Защото е свързан със земята и природата.
Та, Бъркаш понятията. Но не си сам, всеки горд "гражданин" с третокласно образование е убеден, че екология е другото име на събирането на твърдите битови отпадъци.
.
Публицистиката не е поредният начин да излезеш и да изказваш банални глупости.
Тя трявба да потърсва същността.
Истината.
За да даде на хората шанс да се огледат в нея.
За да получат шанс да станат по-добри...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД