Ако човек следи внимателно новините от временната комисия за изборно законодателство, ще реши, че хора с тежко мисловно разстройство са се събрали на групова психотерапия. А това всъщност са все отбрани юристи от разни парламентарни групи, седнали да мъдруват по какви правила ще си изберем следващото Народно събрание. След едногодишно кумене, помайване и стотици внесени законодателни промени накрая депутатите затвърдиха окончателно статуквото. Несръчните им опити да прикрият истинските си намерения обаче породиха шизофренни ситуации. Така единия ден вдигнаха бариерата за коалиции на 8%, на следващия я свалиха, а на третия пак я вдигнаха. Същото се повтори и с мажоритарния елемент във вота - веднъж Татяна Дончева се въздържа и спъна реформата, а на другата сутрин се пробуди с твърдото убеждение, че тя е жизнено необходима. Но и за това се намери обяснение - политическа целесъобразност, по думите на Лютви Местан.
"Грандиозната" промяна, произтекла от сеансите,
се свежда до въвеждането на някакъв български сурогат на смесена система, при който ще избираме мажоритарно 31 кандидати и пропорционално - 209. Освен че угодиха на президента, който още в началото на 2008 г. им подсказа този вариант, социалистите и депесарите прецениха, че вариантът на практика ще обслужи интересите на големите партии - сиреч техните. Първо - защото повечето мажоритарни кандидати ще бъдат издигнати от партии, тоест пак ще са от "наште", в парламента те ще участват в групата на подкрепилата ги партия, а реши ли някой да стане министър, мястото му ще се заема от следващия в партийната листа.
Слава богу, поне отпадна предложението гласовете на мажоритарно избраните депутати да се преливат към партиите, които стоят зад тях. Затова пък депутатите създадоха възможност за легална и много коварна подмяна на вота. Те записаха, че ако мажоритарно избраният Гошо от партия, прескочила изборната бариера, почине или стане министър, мястото му ще се заеме от партиеца Тошо, хартисал под чертата в пропорционалната листа на тази партия. Но така и не дадоха смислено обяснение какво става с гласовете на ония избиратели, които са избрали Гошо, но не и листата на Тошо. Никоя система не е съвършена, свиват рамене от комисията за промени в законодателството и не дават свястно оправдание за тази коварна фалшификация.
По този начин
допълнително се омаловажава фигурата на мажоритарния избраник,
понеже мнозина ще се въздържат да гласуват за личност от една партия и листа от друга. Което пък допълнително ще прикове уж свободните личности към партийните централи. Фактически мажоритарната квота ще се превърне в допълнителен марж за маневри на по-големите партии.
"Глобалистка" по дух е и другата основна промяна в закона - да се вдигне изборната бариера за коалиции от 4 на 8%. Естествено, че в шампионската роля на "стефки костадинови" ще се озоват не повече от четири партии - ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака". Дребосъците, които търсят спасение в коалиционната формула, ще бъдат порязани.
Преференциалното гласуване с нисък праг, чрез което да се пренареждат партийните листи, бе отпратено в небитието. Пред опасността електоратът да им се бърка в подредбата партийните централи на БСП и ДПС предпочетоха по-малкото зло - фина селекция на 31 проверени мажоритарници. Макар че на Догановите хора и това им се видя твърде радикално. Но пред досадата да слушат критики от президента до края на мандата предпочетоха "най-малкото зло". Лютви Местан през цялото време се мръщеше, че някой грешно е създал илюзия у хората как с мажоритарния вот ще му се решат всички проблеми. Но от думите му така и не се разбра срещу президента или журналистите са хвърлени тия камъни.
Промяната на избирателната система стана
изцяло под диктовката на червените и мандатоносителя
Третият в мнозинството - НДСВ, настояваше за преференциално гласуване и технически нововъведения като гишета за гласуване вместо тъмни стаички. Нищо от това не бе прието. Отпадна и предложената от царистите процедура за отзоваване на депутати при купуване на гласове.
Отсвирени бяха и всички предложения на десните, които също залагаха на пропорционалните листи с преференциален елемент. Според тях мижавата квота от 31 мажоритарни кандидати за НС няма да промени системата, нито ще освежи политическия елит. В знак на протест представителите на НДСВ, СДС и ДСБ напуснаха работната група за промени в изборното законодателство. Няма да подкрепят проекта и при гласуването в зала. Възможно е към тях да се присъединят и неколцина противници на Първановите "съзидателни" идеи в левицата. Сред тях е и Татяна Дончева, което обяснява следния диалог по адрес на мажоритарната квота:
Марина Дикова (НДСВ) към БСП: Чрез мажоритарния избор сенчестият бизнес ще си вкара хората в парламента. Системата, която предлагате, е дълбоко несправедлива и ние няма да я подкрепим!
Татяна Дончева (БСП): Дикова говори срещу падишаха, че е несправедлив. Аз излазям.
Яни Янев (НДСВ): Падишахът иска референдум и ние го подкрепяме! (заигравка със заканата на Първанов, че ще поиска референдум за въвеждане на мажоритарен вот, ако депутатите не му угодят)
Така сред смях и кавги депутатите отхвърлиха всички промени в избирателната система. На сутринта, след махмурлука на това нездраво веселие, БСП, ДПС и присъдружният им отскоро Димитър Абаджиев все пак побиха пряпореца на мажоритарния вот по модела "Първанов". Макар и с отвращение.
А в историята на политическия цинизъм завинаги ще остане следното откровение на червената юристка Мая Манолова:
"Няма логика, че бизнесът ще пазарува мажоритарни кандидати, когато може да си купи цяла листа. Много по-лесно ще му бъде на един бизнесмен да вкара свои депутати в партийните листи и да им купи гласове за прескачане на преференциалния праг. Пазарът на депутати все пак върви на някаква разумна цена!"
... Конституционен преврат
с други думи не може да се нарече това поредно безумие на мафиотско-управленската клика