Хората, които правят доброволни вноски за трета пенсия, вече ще могат да избират колко рисково да се управляват парите им. Това предвиждат промени в Кодекса за социално осигуряване, които вчера правителството одобри след дълго забавяне.
Колкото по-рисково се влагат сумите, толкова по-голяма е печалбата в добри времена, но и загубата по време на криза като настоящата, поясниха експерти. Рискови вложения обикновено се препоръчват на млади хора. "Ако кабинетът бе гласувал нововъведението преди икономическата криза, възрастните българи сега щяха да загубят много по-малко от спестяванията си за трета пенсия", коментираха специалисти. Пенсионните фондове ще имат 3 вида портфейли - най-рисков (агресивен), балансиран и нискорисков (консервативен). Ако гражданинът не направи избор, парите му ще отиват в балансирания портфейл.
Улеснява се възможността гражданите да си прехвърлят парите от един частен фонд за втора пенсия в друг, предвиждат още промените в КСО. Хората вече няма да чакат 2 или 1 година, за да си прехвърлят парите, а ще могат да го направят във всеки един момент. Ако парите са престояли в даден фонд по-малко от 1 година, таксата за прехвърляне ще бъде 20 лв., между 1 и 2 години - 10 лв., а при повече от две години прехвърлянето ще е безплатно.
Ще паднат и други такси. Удръжката за управление на парите за втора пенсия от сегашния 1% ще падне до 0.60% през 2013 г., като всяка година ще се намалява с 0.10%.
Предлагат се и промени при преизчисляването на пенсии, отпуснати до 1 януари 2000 г. Това се налага, тъй като всички пенсии, отпуснати до 1 януари 2000 г., които са били изчислени от средномесечния осигурителен доход за страната за 1999 г. (180.05 лв.), от 1 октомври 2008 г. бяха преизчислени на база средномесечния осигурителен доход за страната за 2007 г. - 398.17 лв. Това обаче важи само за пенсионери, които са имали трудова дейност след пенсионирането си.
В промените в Кодекса на труда се въвежда забрана за работодатели да наемат на работа работници по време на стачка, дори и на временни договори. В проекта се изравняват правата на наетите временно работници по трудов договор с тези по постоянен. Работодателят трябва да им осигури годишен платен отпуск, работно облекло и др.
Точно това не трябва да се прави. Стига с тъпите съвети на европейските им приятелчета. Как може да предлагат това точно в този момент. ПАрите за пенсии не трябва да се рискуват.
Другарите да видят какво се случи с пенсионния фонд на Норвегия. И те са имали правото на избор -избирали са мезду въжето, удар в тила или глад на дърти години, докато някой моше си пече гъза на частен остров.