:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,878
Активни 710
Страници 23,781
За един ден 1,302,066

Разплащателната сметка струва до 6 лв. на месец

Някои банки събират солени такси дори за закриване на влог
Поддържането на разплащателна сметка за граждани излиза до 6 лв. на месец в различните банки, показа проверка на "Сега" в тарифите на трезорите. Само две-три банки предлагат тази услуга без такса. Най-често тя струва по 1-2 лв. на месец.
Хората ползват разплащателните сметки предимно за по-лесно плащане на ежемесечните битовите разходи - телефон, ток и др. Таксата за поддържане и обслужване на тези сметки обаче не включва разходите по всеки конкретен превод на пари.
Сред малкото банки, които не събират такса за услугата, са ОББ и ПроКредит Банк. От началото на годината ПИБ въведе такса. Тя обаче е сред най-ниските на пазара - 0.30 лв. Пощенска банка пък събира по 0.50 лв. за сметки в левове и 0.25 евро - за тези в евро. По 1 лв. на месец за обслужване на разплащателна сметка взимат СИБанк, Алианц Банк и Банка Пиреос. Във валута обаче техните такси са съответно 2 евро, 2 лв. и 1 лв. Сред банките, които събират най-високи такси за поддържане на разплащателна сметка, е Инвестбанк - 6 лв. на месец.
Много банки не събират такса за откриване на разплащателна сметка - Банка Пиреос, Алианц, Банка ДСК, СИБанк, ПроКредит Банк, Емпорики Банк, SG Експресбанк и др. От тези, които взимат пари, най-евтино е откриването на сметка в ПИБ - 1 лв. А 2 лв. излиза услугата в ОББ, Пощенска банка, УниКредит Булбанк. По-висока е таксата на Райфайзенбанк - 5 лв., а в Инвестбанк тя достига 10 лв.
Няколко банки не събират пари при закриване на сметката - ОББ, Пощенска банка, ПИБ, Банка Пиреос, ПроКредит Банк. При други обаче прекратяването на тази услуга излиза доста солено. Инвестбанк например иска 15 лв. за закриване на разплащателна сметка, Емпорики Банк и УниКредит Банк - по 10 лв. и SG Експресбанк - 5 лв.
Само част от нашите трезори олихвяват парите в разплащателните сметки, като най-често става въпрос за лихви, несравними с тези по депозитите. Например ПИБ предлага лихва от 3% годишно по сметката "Оптима" в левове. В Пощенска банка лихвите са 3-4% в левове в зависимост от сумата и 1.5-2% - в евро. В ОББ, както и в много други банки, лихвите са стандартни, т. е. клиентът получава 0.2% на година за сметка в левове.

НАПРЕДЪК
От 1 ноември т. г. банките в ЕС, включително българските, вече няма да товарят потребителите с такси, ако те решат да закрият сметката си в една банка и да се доверят на друга. Това обяви наскоро еврокомисарят по защита на потребителите Меглена Кунева. Тя уточни, че новият принцип е залегнал в общо споразумение между банките в ЕС, към което се е присъединила и Асоциацията на банките в България.

БАНКАОТКРИВАНЕОБСЛУЖВАНЕЗАКРИВАНЕ
(еднократно)(месечно)(еднократно)
1. ОББ2 лв.без таксабез такса
2. Пощенска банка2 лв./1 евро0.50 лв./0.25 евробез такса
3. ПИБ1 лв.0.30 лв.без такса
4. Райфайзенбанк5 лв./2 евро1.50 лв./1 евро----
5. УниКредит Булбанк2 лв./1евро2 лв./1.5 евро10 лв./5 евро
6. Банка ДСКбез такса1.50 лв.2 лв./2евро
7. Алианц Банкбез такса1 лв./2 лв.2 лв./4 лв.
8. Банка Пиреосбез такса1 лв.без такса
9. СИБанкбез такса1 лв./ 2 евро3 лв.
10. ПроКредит Банкбез таксабез таксабез такса
11. SG Експресбанкбез такса1.49 лв.5 лв.
12. Емпорики Банкбез такса1 евро10 лв./5 евро
13. Инвестбанк10 лв.6 лв.15 лв.
8
8577
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
21 Април 2009 00:45
Ето затова България трябва да приеме еврото за разплащателно средство - за да могат да се ползват сметки от банки в ЕС вместо тези алчни мошеници в България. Има една камара банки в ЕС, където откриването и поддържането на такива сметки е напълно безплатно или много по-изгодно. Имат си чудесен интернет банкинг и спокойно можеха да бъдат ползвани за всичко, ако не беше левът в България.
21 Април 2009 08:54
Нямам нищо против да пълна джобчетата на банкерчетата...
И те са хора, и те хлаб ядат...



21 Април 2009 10:42
Такса за закриване на влог е практика на много банки и извън страната, като Уникредит както е посочено горе.
21 Април 2009 11:51

Информация от първа ръка: Новата (донякъде) политика на банките, откакто ограничиха кредитирането е максимизиране на приходите от такси. Прочее, необходимо е все повече и повече внимание при взаимоотношенията с банките.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
21 Април 2009 11:56
Бел.: Моля, пишете на кирилица, ползвайте бутон за кирилизация или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 21/4/2009 г/ 14:07:21

21 Април 2009 16:34
Статията не е много коректна, а за да е коректна трябваше да се даде списък на всички банки, с един куп подробности. Примерно само от информацията от таблицата към статията, човек ще хукне да си открива сметка в ПроКредит Банк - без такси, или в ОББ, щото освен 2 лева за откриване, в ОББ няма други такси, но дали наистина там е най-удачното съвсем не е ясно. Даже и в статията пише за лихва в ОББ от 0.2% годишно, което си е нищо, в сравнение с другите банки цитирани в статията. Статията не засяга и други важни въпроси:
Как е с дебитните и кредитните карти?
Какво се плаща за плащания по сметка?
Какво се плаща за превод?
Има ли онлайн банкиране?
Какво се плаща за ....?
Предлагат ли услугата ....?
В крайна сметка човек трябва сам да си прецени какво ще прави с разплащателната си сметка и тогава да търси банка, която да удовлетворява очакванията му.
21 Април 2009 18:14
Хората ползват разплащателните сметки предимно за по-лесно плащане на ежемесечните битовите разходи - телефон, ток и др.

Не е вярно. Към разплащателна сметка се издават и дебитни карти, т.е. за да си вземеш карта, то трябва задължително да имаш разпл. сметка.
А картите са задължителни за получаване на заплати в бюджетната сфера, както и за някои социални и пенсионни плащания, т.е. държавата те задължава да откриеш карта, т.е. разпл. сметка, а банките само прибират таксите, които им идват като непоискан и безконкурентен подарък.
22 Април 2009 17:12
Аз пък не съм давал нищо, нито за откриване, нито за поддръжка - просто си извадих дебитна карта в ПИБ – разплащателната сметка, която ти откриват е безплатна, пък и с 3 % лихва по сметката
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД