Неуредиците с въвеждането на новия позитивен лекарствен списък не спират. След като се оказа, че заради новите изисквания десетки хиляди диабетици ще трябва да сменят терапията си, сега от здравната каса предупредиха, че не е ясно колко ще доплащат пациентите за частично поетите от НЗОК медикаменти.
Касата поема частично стотици препарати за милиони пациенти с хронични болести. Новият лекарствен списък, изготвен от комисия към МЗ, не уточнява колко ще плащат обаче те от 1 юни, когато списъкът става задължителен за НЗОК. За едно лекарство в листата има две цени - пределна стойност в аптеките и референтна. Втората е най-ниската цена за лекарствената група, от която е медикаментът. Например популярният препарат за високо кръвно еналаприл се произвежда от 20 фирми и всички те присъстват в списъка. Касата обаче е длъжна по закон да плаща само най-евтиния еналаприл, който се явява референтен на другите. Когато става дума да лекарства, 100% поети от НЗОК, фирмите или трябва да продават също на най-ниската цена, или просто да не работят с касата, както стана с инсулините на "Ново Нордиск". Когато обаче касата поема 50%, тя отново е длъжна да плати 50% от най-евтиното. В момента не е ясно какво доплаща пациентът - останалите 50 на сто от най-ниската цена или от тази в аптеката.
Според производителите пациентите трябва да доплащат по-високите цените в аптека. От здравното министерство нямат ясно становище по въпроса и се очаква да питат за тълкуване експерти от парламента.
До 1 юни пък медикаментите в аптеките също са с две цени - с договорените преди 2 години със здравната каса и с новите стойности за свободна продажба, които производителите намалиха, за да могат да влязат в позитивния списък.
Българските болни - най-здравите болни на света!
Защото:
Българските медицински чиновници - най-чиновническите на света!