:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,399
Активни 386
Страници 25,809
За един ден 1,302,066

Росен Петров: Днешните управляващи превръщат Тодор Живков в икона

Трябват бързи и титанични промени, иначе обществото може да се взриви, смята сценаристът на "Шоуто на Слави Трифонов"
Снимка: Николай Дойчинов
- Г-н Петров, какво се промени през годината, откакто управлява правителството на НДСВ?

- Като човек, който работи в медиите, усетих една от най-положителните промени в общата среда. Изчезна онова чувство на страх, което се беше появило по време на предишното управление. Нещата не се поставят на основата врагове - приятели. Хубаво е, че това правителство не насажда страх в медиите.

Но се съмнявам, че това е нещо, което може да усети баба Пена от квартал "Рудник". В реалния живот на хората нищо не се променя. Това е и причината за спада на доверие към правителството като цяло. За баба Пена е важно на края на месеца да вземе 50 лева повече. За хората е важно да си платят парното.

- А свободата, за която говорите, важи ли и за двете държавни медии?

- Аз мога да говоря само за bTV. И веднага мога да дам конкретен случай с излезлия при нас материал за Камен Влахов. Човекът се беше поизложил като типичен политик. Но неговата парламентарна група реагира сравнително нормално. Ясно беше, че такова поведение е недопустимо и хората излязоха с адекватна декларация.

Лошото е, че реакцията им беше половинчата, както и много от действията на сегашната власт. Всичко винаги започва като добри намерения и свършва някъде накрая на намерението.

------------------------

Ако същото нещо се беше случило с предишната власт през 1998 г., това щеше да значи война. Щяха да ни обвинят, че сме взели пари от "Мултигруп", че защитаваме руските интереси и че всъщност човекът, който показваме, не е депутат от СДС, а друго лице, с което сме направили монтаж. В този смисъл има някаква промяна. Критиката вече се възприема по-лесно и се преглъща фактът, че нещо не е свършено и медиите са го показали. А преди работеше принципът "Или си с нас, или си против нас".

----------------------

- Това значи ли, че вече ви е по-лесно да правите шоу?

- Правенето на шоу не зависи от политиците. Това зависи от факта дали има телевизия като bTV. А има достатъчно материал - българският политик е безкрайно талантлив. Нито един сценарист не би могъл да измисли това, с което разполагаме от действителността. Нашите политици са невероятно атрактивни. Всяко интервю на царя предизвиква изумление. Мога да дам и друг пример - с невероятните съчинения на образователния министър Атанасов.

- Имате ли обяснение за полвинчатата работа на управляващите?

- Когато човек влезе във властта, бързо забравя къде е тръгнал и как е виждал нещата преди това. Властта винаги изкривява представата за случващото се. Управляващите наистина не съзнават до какви размери е стигнало оскотяването на цялото общество. Няма дори битово разбиране за проблемите на хората. Не мисля, че от мерцедес 600 СЕЛ и от новата къща в Драгалевци може да се види какво става в провинцията. Времето и пространството текат различно за бедния и богатия. Ако богатият за 2 часа стига до Париж, бедният за същото време ще отиде от блока си до някой магазин, защото за него дори таксито е лукс. Има прекалено голяма разминаване между една малка част от обществото и болшинството от народа. И проблемите на всяка една от тези групи изглеждат съвсем различни.

----------------

Затова България в момента е като бомба. Нещо съвсем малко е нужно да се случи, за да се взриви държавата. Въпреки добрите намерения на управляващите. Защото гладният човек не разбира от добри намерения. Той трябва да нахрани с нещо децата си, а верата не му върши работа. Това е основното неразбиране между хората и управляващите. Не може да се повтаря "Когато му дойде времето". Нужни са бързи, екстрени, екстремни мерки за подобряване положението на хората. В крайна сметка нали това е основната цел на политиците - да работят за добруването на хората. Но у нас нищо конкретно не се върши.

---------------------

- Лично вие как усетихте тази 1 година?

- Не съм я усетил с нещо извънредно. Съдя за случващото се по гостите ни. bTV ни дава възможност да се чувстваме добре и да сме мотивирани. Нашият екип живее в нормални услови. Лошото е, че за нормално в България минава фактът дали можеш да си платиш парното или не. Не смятам, че аз или моите колеги можем да бъдем пример за общото състояние на хората в страната. Но дори ние, които имаме достатъчно висок рейтинг и приходи от реклами, усещаме, че рекламният пазар се свива. А рекламният пазар е пряко отражение на общото състояние на икономиката.

- Промениха ли се политическите нрави у нас, след като си внесохме толкова много управляващи отвън?

- Определено царят демонстрира нов тип поведение, което налага и върху околните. А отношението на хората у нас към правителството е смесица от положителни настроения и загубени надежди. Основната част от българите наистина възлагаха големи надежди на Симеон и точно затова разочарованието се оказа толкова голямо.

- Кое е най-доброто и най-лошото, което правителството направи за тази година?

- Пак бих повторил това, което засяга лично мен. Най-доброто е новият дух, който правителството демонстрира към медиите. Оценявам добре и външната политика. Соломон Паси демонстрира изключително добър подход по отношение на проблема с медиците ни в Либия. Не мога да кажа със сигурност дали нещата там се развиват добре за нас, но в крайна сметка държавата показа, че може да защитава правата на гражданите си. Оказа се, че всички приказки за тихата дипломация са били абсолютна глупост. Отношенията с Русия също се развиват и това е добре. В крайна сметка по-трудно ще продадем нашите домати на Франция, отколкото на руския пазар.

Най-лошото според мен е, че правителството "посвърши некакви работи". А какво следва от това, никой не знае. Чудно ми е как в някои области може да има успехи, а в други да се случват тотални недоразумения. Имам предвид фигури на министри.

------------------

Ясно се вижда например, че в областта на борбата с престъпността има един човек, който си върши работата, и друг, който му е началник, но явно не се справя чак толкова добре. Е, толкова ли ще е страшно, ако тези двамата си разменят местата, след като обществото явно гласува доверие на единия от тях?! Ами, издигай го, развявай го като знаме. Това е елементарна политическа логика. Ако зависеше от мен, аз бих извезал на знамето на НДСВ "Бойко Борисов". А вместо това, на него някой непрекъснато му набива канчето.

------------------

- Очаквате ли да има кадрови промени?

- Не очаквам. Трябва да има титанични промени. Но не само личностни. Не бива да се пропуска тази възможност. Спомням си, че и СДС можеха да направят промени, ползваха се с огромен кредит на обществено доверие, но след тяхното управление остана горчив вкус, като че ли се провалиха. И сега трябва да има промени. Сега спорят дали и какви промени да има в конституцията. Трябва да се променя дотогава, докато не се създаде работещ модел. Но не говоря за това дали депутатите да са 240 или 200. Това едва ли ще промени живота на хората.

Говоря за нещо като правото на чужденците да купуват земя. Никой не иска да каже, че когато това право се осъществи, земята ще си покачи цената. Защо никой не даде пример с Полша и Чехия, където това се е случило? Там нито са отишли германците да ги завземат, нито са изнесли земята им. И при нас земята ще си остане държавен суверенитет. Този мотив, дето постоянно го размахват, че турците ще изкупят България, е смехотворен. Да, може да дойде турският бизнесмен и да си купи един чифлик, но няма да изнесе земята в Турция. В Полша и Чехия създадоха закон, който не позволява на чужденците да изнасят непреработена селскостопанска продукция. Т.е. ти идваш в България, купуваш земя, но нямаш право да изнесеш чушките, които са отгледани на нея. Имаш право да изнасяш консерви. Целта е да построиш завод, да платиш ДДС и данък печалба, да създадеш работни места. А ние се чудим защо живеем бедно. Че у нас нищо не се строи.

-------------------

Последният строеж на мост, започнал у нас, е от времето на Тодор Живков. Това не говори добре за сегашните управници. На фона на тях Тодор Живков все повече и повече се превръща в икона.

-------------------

И това го правят самите ни държавници, те иконизират Тодор Живков. Вместо да строят мостове, те извадиха хиляди досиета - едно суперпроизводство, с което нахраниха много хора. А най-големите виновници за всичките ни проблеми в крайна сметка се оказаха Доньо Донев и Божана Димитрова. Нищо друго не се случва. Нашите политици не говорят конкретно и не вършат нищо конкретно.
1678
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД