:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,739,043
Активни 658
Страници 23,946
За един ден 1,302,066

НАКРАТКО

Съвместна бакалавърска програма



за обучение на чужденци стартират Софийският и Техническият университет. Договорът за изпълнението на новата специалност "Математика и компютърни науки" беше подписан вчера от ректорите на СУ проф. Иван Илчев и на ТУ-София проф. Камен Веселинов. Това е първата междууниверситетска специалност за обучение на студенти. Курсовете по математика ще се изнасят в СУ, а по компютърните дисциплини - в ТУ. Студентите ще избират в кой от двата вуза да правят дипломната си работа и там ще получават документа за завършено висше образование. Програмата е насочена към чужди студенти извън ЕС, предимно от Турция. Очакванията са през първата година да бъдат приети около 50 кандидати. Обучението ще е на английски език. Предложената годишна такса за обучение е 3000 евро, но предстои да бъде одобрена от правителството. Засега не се предвиждат изпити, но ако има много кандидати, ще се наложи пресяване, уточни ректорът на ТУ-София.



Учените да заявят какво очакват



от политиците в контекста на предстоящите избори, призова вчера просветният министър Даниел Вълчев на Националния форум за науката, който беше открит в рамките на инициативата "Български дебати". Според Вълчев научната общност трябва да настоява за бюджет от 5% от БВП за образование и от 0.8% до 1% в следващите 2 години за наука. Напълно неоснователни са твърденията, че тези параметри не могат да бъдат постигнати, подчерта Вълчев. В момента бюджетът за наука, който се отделя от държавата, е 0.4%. В проекта на стратегия за научни изследвания, внесен в парламента, се предвижда публичните разходи за научни изследвания да достигнат 1% към 2014 г.
647
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД