Столична община загуби първата съдебна битка за обявеното кризисно положение в София. ВАС вчера отказа да спре кризисното чистене на столицата с аргумента, че няма доказателства то да вреди на гражданите и общината. Решението обаче подлежи на обжалване. София поиска съдът да отмени решението за обявяване на кризата, като настоя магистратите да спрат дотогава работата на националния кризисен щаб.
Делото срещу кабинета ще се гледа по същество най-рано през май, но вчера общината не положи никакви усилия да убеди съда, че действията на щаба пречат. Юрисконсултът на столичното кметство представи пред състава едно-единствено доказателство - сключените договори с 8-те почистващи фирми. Те бяха подписани по спешност след решението на кабинета да обяви криза.
Въпреки множеството оплаквания на общината, че наетите от нея чистачи не могат да си вършат работата заради допълнително наетите от държавата 5 компании, доказателства за това не бяха приведени. Представителят на София дори изненадващо заяви, че 5-те държавни фирми не възпрепятстват работата на общинските. Само преди 3 дни общинската "Чистота Искър" заплаши да води дело срещу кризисния щаб заради дублираните дейности.
"Доказателствената тежест при подобни жалби лежи върху молителя. Той следва да докаже, че от изпълнението на решението ще настъпят по-големи вреди от спирането му. Такива документи не бяха представени и искането на СО не може да бъде уважено", реши съдът. Прокуратурата пък застана срещу кабинета с аргумента, че дублирането на дейности ощетява данъкоплатеца, а в момента положението не е критично. Съставът обаче не го прие, защото това не касае претенциите на общината, а засяга спора по същество.
ЗАВРЪЗКА
Вчера като страна по делото неочаквано бе конституиран и столичанинът Мартин Мартинов. Той обоснова интереса си като засегнат от случващото се гражданин и застана на страната на кабинета. Според Маринов действията на правителството са в полза на София, а реакциите на кмета били политически игри. Тодоров обясни още, че работи в сферата на охраната, без да посочва конкретна фирма. Той редовно следял обявленията на сайта на ВАС за течащите дела.
Прокуратурата пък застана срещу кабинета с аргумента, че дублирането на дейности ощетява данъкоплатеца, а в момента положението не е критично.
Ееее, веднъж и те да усетят!
А съдът - не засягало проблема??? Та двойното плащане е именно втората цел на акцията. След политическата провокация.