Софийският районен съд е осъдил Специализираната болница за лечение и рехабилитация на деца с детска церебрална парализа "Св. София" да заплати 2000 лева обезщетение на родителите на дете, чието лечение е било прекъснато неправомерно, съобщи на сайта си организацията Център за защита на правата в здравеопазването. Сред основателите на центъра е и Теодора Захариева, която осъди министерството на здравеопазването за отказано лечение заради липса на безплатни медикаменти.
Е.М., която е с диагноза детска церебрална парализа, се е лекувала в болницата, но родителите й са били подлагани на натиск от лекуващите лекари да заплащат част от процедурите, включени в клиничната пътека. Това означава, че за тях плаща и здравната каса.
Платеното долекуване се извършвало в нарочно създаден за целта медицински център, твърдят родителите. След като майката на детето се оплакала в здравната каса, от болницата прекратили лечението на детето.
Съдът приема, че прекратяването на лечението е противоправно деяние, в нарушение на принципите на своевременност, качество и достатъчност на медицинската помощ, от което са произлезли вреди за пациента и неговите родители. Според експерти подобно дело срещу болница е прецедент у нас.
Директорът на "Св. София" д-р Иван Чавдаров не беше открит за коментар.
|
|