Законодателната власт на САЩ взе на мушка изпълнителната власт. В Конгреса, по-точно в Камарата на представителите, се състояха изслушвания доколко са легитимни някои форми на борба срещу нелегалната имиграция по южната граница на САЩ, съобщи телевизия Фокснюз. Дебатът на Капитолия бе предизвикан от подозрения за расова дискриминация при изпълнението на т.нар. "програма 287". Тази програма произтича от Закона за имиграцията и гражданството от 1996 г., който позволява на федералните институции да възлагат на местните правоохранителни органи издирването и залавянето на нелегални бежанци.
Всъщност "мишена" на начинанието бе конкретно лице - Джо Арпайо, шериф на окръг Марикопа, щата Арканзас. Медиите го наричат
"най-железният шериф на Америка"
Противниците му обаче - както конгресмени, така и правозащитници, включително авторитетната иначе "Амнести интернешънъл" - намират практиката му за расистка. Те дори наричат Арпайо "нациста" или "Хитлер".
Съвместното заседание на две от подкомисиите в камарата (по имиграция и граждански права) "изслуша твърденията за неконституционни действия на полицията спрямо имигрантите", използвани от Арпайо. За целта са били поканени едни от най-яростните му противници. Сред тях бе началникът на полицията в град Меза - Джордж Гаскона. Той не спомена Арпайо поименно, но изтъкна, че прилагането на федералния закон от местните правоохранителни сили създава условия за расизъм и поражда "безпокойство за спазването на конституцията". Гаскон е убеден, че тази тенденция възраждала практиката от 50-те и 60-те години на миналия век, когато "полицаите са възприемали етническите малцинства като врагове". Хулио Мора, друг противник на шерифа, твърдеше, че заедно с баща си бил задържан и хвърлен зад решетките незаконно, защото не бил имигрант, а гражданин на САЩ.
"Обвиняемият" обаче не бе поканен
на слушанията.
Всъщност кой е Джо Арпайо и какви са прегрешенията му, ако тази дума е уместна? През 50-те години като служител на Управлението за борба с наркотиците (DEA) извършва серия от удари с инфилтрирането на агенти в международния наркотрафик. Заради този успех е назначен за шеф на аризонското подразделение на DEA. На този пост той работи 32 години. През 1992 г. жителите на окръг Марикопа го избират за шериф и оттогава е преизбиран четири пъти.
Арпайо се прослави с няколко начинания и програми, довели в крайна сметка до най-важното - намалената престъпност в Марикопа. Но и до немалко врагове.
Той създаде система от затвори, в която излежават присъди 10 000 души. Част от тези затвори са палаткови. Например през 1993 г. той издигна най-големия палатков затвор в САЩ за 2000 осъдени мъже и жени. Тази му инициатива привлече вниманието на правителствени лица, кандидат-президенти и медии от цял свят.
Другата му значима инициатива е общественополезния труд на осъдените. Те чистят улиците, боядисват сградите, дори погребват бедняците в местните гробища. В това си начинание той включи жени и непълнолетни. От техния безплатен труд обществото печели хиляди долари.
През 2000 г.
шерифът създаде сайта http://www.MCSO.org,
където са описани всички случаи на арести и какво става със задържаните в следствието и след осъждането им. Всекидневните посещения на сайта стигнаха един милион. Той се оказа най-посещаваният правоохранителен сайт в света.
Арпайо обаче доразви начинанието си и с помощта на информационния портал Crime.com, организира онлайн реалити от затвора във Феникс, на който е началник. Всъщност, там са монтирани уеб камери, съответно посетителят на сайта вижда процедурата по влизането и настаняването в затвора, разпределението по килии, запознанствата със съкилийниците и прочие. През цялото време му се повтаря, че примерно разследваните са невинни до доказване на противното. Арпайо и служителите му се надяват, че онлайн риалитито внушава респект към закона и спомага за намаляване на престъпленията. В същия затвор на улица "Медисън" дневно минават по 300 души, а това прави повече от 120 хиляди на година, уточнява електронното издание InternetNews.com
В добавка той създаде гимназия в своята система от затвори, която е единствената по рода си в САЩ. Въведе и програма за превъзпитание, която според всеобщите оценки има принос за намаляване на особено тежките престъпления.
Арпайо е наложил
железна дисциплина в затворите
Забранени са пушенето, кафето, филмите, порно списанията, а телевизия се гледа в строго определени часове. Въвел е и много строг режим на икономии в полза на данъкоплатците. При него изхранването на затворниците е най-евтино в цялата страна - средно по 15 цента на ядене. Осъдените се хранят два пъти дневно, солта и черният пипер са им забранени. С подобни действия той спестява на данъкоплатците годишно по около $20 000.
Изобщо Арпайо не се двоуми да прилага необичайни похвати. Преди години от затворнически склад започнали да изчезват бели слипове. Арпайо веднага наредил всички слипове да се боядисат в розово - за по-стриктен контрол на инвентара. Подобна участ сполетяла и белезниците. Щом домакинът на един от затворите отчел липса на белезници, шерифът заповядал и те да станат розови. Впоследствие разпоредил целият затворнически инвентар - чаршафи, кърпи, чорапи и прочие, също да порозовее. Само черно-белият затворнически "костюм" останал непокътнат.
"Най-железният кмет" е толкова популярен, че при него работят на доброволни начала 3000 жени и мъже. Всъщност, това е най-големият доброволчески отряд в САЩ. Той помага на щатните сили на реда в издирването и залавянето на нарушителите, в борбата срещу проституцията, срещу домашното насилие, охраната на търговските центрове в почивните дни и по празниците.
Нищо чудно, че
Арпайо е станал герой на над 2000 материала
в печатни издания и тв програми, включително от чужбина. Заради него Марикопа се слави като едно от сигурните и спокойни места в САЩ.
Самата биография на Арпайо очевидно е трудно оборим аргумент за критиците му. Фокснюз обаче му даде думата, за да се защити поне в медия, след като не му бе позволено да стори това на Капитолия:
"Съгласно програма 287 разследвахме 147 000 души, които пратихме в затвора. Доказахме, че 23 000 нелегално пребиваващи всъщност са убийци. И те няма да излязат на свобода. Това е причината за спада на престъпността в окръга. Аз просто прилагам закона, за което съм се клел. И никой не може да ме спре или сплаши. Моят бос е обществото", твърди Арпайо не без основателно самочувствие. Той добави, че действията му са едновременно и законни, и резултатни. И че е поканил конгресмените да се убедят в това. Но още няма отговор.
"Би трябвало да ме извикат, поне да чуят експертната ми оценка за положението по границата между САЩ и Мексико. Вместо това те викат един от главните ми критици - шефа на полицията в Меза. На него не му харесва, че аз пристигам в града му и арестувам нелегални имигранти", поясни железният шериф.
Равносметката му е трудно пробиваема: "Аз съм шериф от 17 години и винаги съм бил преизбиран. Всички допитвания за имиграционната политика ме подкрепят. Обвинителите ми са малка група от политици и активисти... Това е политически лов на вещици, чиято цел е да ме откажат от прилагането на федерален закон".
Всъщност по време на слушанията Гаскон без да иска разбули истинската причина за атаката срещу Арпайо. В отговор на въпрос той отвърна, че пътуването му във Вашингтон е било платено от "група неправителствени организации, които искат реформа в имиграционната политика".
Накрая, дали думата прегрешения трябва да остава без кавички?
|
|