Учени от Канада успяха да дешифрират генетичния код на вируса на свинския грип, съобщи АП. Експерти от Националната лаборатория по микробиология в град Уинипег са изследвали проби на болестта, изолирани в различни държави. Канадците са установили, че няма разлика между вируса, изолиран в Канада и в Мексико. В страната, откъдето тръгна H1N1, вече са заразени 1070 души, като 42-ма са починали, а в Канада броят на регистрираните заболели е 201. Учените обаче не могат да обяснят на какво се дължи разликата в разпространението на вируса в двете държави. Предполага се, че генетични особености на преобладаващото население в Мексико правят хората по-уязвими към свинския грип.
Първи случаи на заболели от свински грип са регистрирани в Полша, Холандия и Швеция. В Испания пък броят на потвърдените случаи вече е 81, като четирима от новозаразените не са пътували в Мексико.
Пак дезинформация. Следва да се познава значението на думите, които се ползват, особено когато са в заглавието. Да дешифрираш, означава да узнаеш някакъв таен смисъл, предаврително замаскиран от някого (тясното занчение от криптологията няма да излагам тук). Та за гените на клетия вирус :
1. Те не са тайна, никой не ги е крил, още-повече набедения за злодей вирус.
2. Генетиците имат сериозен проблем с това да узнаят кой ген какъв точно белтък синтезира (по-точно поредица от гени, за да съм малко по-точен). Ако беше известно, генетиците да са се самоубили от скука.
3. Никак не е ясно, в т.ч. за този именно вирус, кои точно гени се експресират и кои не, така че дори задачата от т.2. да е решена, пак сме назад с материала.
4. Прочитането на генома на някакъв си вирус не е постижение, или поне не в последните 20 години.
5. Това че знаеш че мълнията е електрически разряд в газова среда, никак не ти помага, особено ако имаш кофти късмета точно такъв разряд да мине през теб.
6. Самия факт че иде реч за грипен вирус, колкото и разтегливо да е това понятие, ознаава че той мутира бързо и по природа (by design, бе да имам предвид идеята за интелигентния дизайн). Т.е. това което са прочели канадците, може да е вече умряло, а на негово място, в Испания да речем да е негов далечен братовчед, доста по-различен от умрелия.
Заключение : вирусологията е коварна наука, често предлагаща на изследвателите тръпката от неуспешниите ескперименти и неверни заключения. Отложете шампанското и извършвайте свещенослужения и ритуални жертвоприношения. Молете се филма "Зараза" да е само холивудска простотия, но имайте едно наум. Историята от 1918 рано или късно ще се повтори, ама обогатена с днешната глобализация и пренаселеност.