Европейската народна партия (ЕНП) се очертава като фаворит на предстоящите избори за Европейски парламент (ЕП), които ще се проведат от 4 до 7 юни, прогнозира АФП. Очаква се рекорден спад в активността на избирателите, като основните фактори за това са нарастващият евроскептицизъм и икономическата криза.
Всички досегашни анкети сочат, че консерваторите от ЕНП ще спечелят най-много места и ще останат за още 5 години водеща сила в ЕП, отбелязва АФП.
Втора вероятно ще бъде Партията на европейските социалисти (ПЕС), въпреки усилията, които нейните представители полагат, за да покажат на избирателите, че консерваторите са виновни за разразилата се криза. Възможно е евроскептиците "да спечелят някое и друго място", подпомогнати от превръщането на движението "Либертас" в европейска партия. "И гласът им ще се чува може би повече, след като от ЕНП се разграничиха от най-евроскептично настроените измежду тях - британските и чешките консерватори и съюзниците им", смята Юлия де Клерк-Заксе от брюкселския Център за изследване на европейските политики, цитирана от АФП.
Според агенцията сред големите неизвестни е колко избиратели няма да се явят пред урните в началото на юни. Според европейско проучване от началото на годината вероятно ще гласуват едва 34% от жителите на ЕС. "Слабият интерес сред гласоподавателите се дължи на различни причини", обяснява Андреас Маурер от Германския институт за международни отношения. Той дава за пример липсата на истински европейски теми в кампанията, непознаването на прерогативите на ЕП, както и че в евролистите липсват известни личности.
Преднина на ЕНП на евроизборите дава и водещата глобална пиар компания "Бърсън-Марстелър". Според актуално проучване, публикувано вчера на сайта http://www.predict09.eu, ЕНП ще има 249 места от общо 736 депутата в ЕП. ПЕС ще бъде представлявана от 211 депутати, а либералите ще имат 84 места.
ПОЗИЦИЯ
Жителите на северните европейски държави са по-умни от обитателите на югоизточните страни на Стария континент, заяви датският десен европедутат Могенс Камре в интервю за радио РФИ. Според него не е справедливо югоизточните страни-членки на ЕС да имат по-голямо влияние от северните народи.
"Когато погледна към правилата за гласуване, виждам, че държави като Румъния и България имат повече гласове, отколкото Дания, Швеция и Финландия. Честно казано, ние сме по-умни от тях", казва Камре, който е от управляващата в Дания Народна партия.
"Когато погледна към правилата за гласуване, виждам, че държави като Румъния и България имат повече гласове, отколкото Дания, Швеция и Финландия. Честно казано, ние сме по-умни от тях", казва Камре, който е от управляващата в Дания Народна партия.