:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,313
Активни 754
Страници 14,216
За един ден 1,302,066

ЕНП е фаворит за евроизборите

Очакваната ниска избирателна активност е резултат от нарастващия евроскептицизъм и икономическата криза
СНИМКА: РОЙТЕРС
Кметът на испанската столица Мадрид Алберто Руис Галардон (вляво) и представители на Народната партия приветстват свои привърженици по време дебат за нови работни места във връзка с изборите за Европарламент през юни.
Европейската народна партия (ЕНП) се очертава като фаворит на предстоящите избори за Европейски парламент (ЕП), които ще се проведат от 4 до 7 юни, прогнозира АФП. Очаква се рекорден спад в активността на избирателите, като основните фактори за това са нарастващият евроскептицизъм и икономическата криза.

Всички досегашни анкети сочат, че консерваторите от ЕНП ще спечелят най-много места и ще останат за още 5 години водеща сила в ЕП, отбелязва АФП.

Втора вероятно ще бъде Партията на европейските социалисти (ПЕС), въпреки усилията, които нейните представители полагат, за да покажат на избирателите, че консерваторите са виновни за разразилата се криза. Възможно е евроскептиците "да спечелят някое и друго място", подпомогнати от превръщането на движението "Либертас" в европейска партия. "И гласът им ще се чува може би повече, след като от ЕНП се разграничиха от най-евроскептично настроените измежду тях - британските и чешките консерватори и съюзниците им", смята Юлия де Клерк-Заксе от брюкселския Център за изследване на европейските политики, цитирана от АФП.

Според агенцията сред големите неизвестни е колко избиратели няма да се явят пред урните в началото на юни. Според европейско проучване от началото на годината вероятно ще гласуват едва 34% от жителите на ЕС. "Слабият интерес сред гласоподавателите се дължи на различни причини", обяснява Андреас Маурер от Германския институт за международни отношения. Той дава за пример липсата на истински европейски теми в кампанията, непознаването на прерогативите на ЕП, както и че в евролистите липсват известни личности.

Преднина на ЕНП на евроизборите дава и водещата глобална пиар компания "Бърсън-Марстелър". Според актуално проучване, публикувано вчера на сайта http://www.predict09.eu, ЕНП ще има 249 места от общо 736 депутата в ЕП. ПЕС ще бъде представлявана от 211 депутати, а либералите ще имат 84 места.

ПОЗИЦИЯ

Жителите на северните европейски държави са по-умни от обитателите на югоизточните страни на Стария континент, заяви датският десен европедутат Могенс Камре в интервю за радио РФИ. Според него не е справедливо югоизточните страни-членки на ЕС да имат по-голямо влияние от северните народи.

"Когато погледна към правилата за гласуване, виждам, че държави като Румъния и България имат повече гласове, отколкото Дания, Швеция и Финландия. Честно казано, ние сме по-умни от тях", казва Камре, който е от управляващата в Дания Народна партия.
3
1034
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
08 Май 2009 09:12
Съдейки по самото изказване, този ЕВРОПЕДУТАТ не е от най-умните.
08 Май 2009 14:18
Има ли смисъл да избираме евродепутати, щом като ЕК/европейското "Правителство"!/ е почти НЕзависима от Европарламента и Волята на евродепутатите?!? НЯМА смисъл!
08 Май 2009 17:02
Параграфе,

Постингът ти звучи като "защо да гласувам на парлементрасните избори, тъй като така или иначе всичките са 1 дол дренки"

Не съм съгласен с теб! Гласуването на евроизборите има значение поради факта, че именно тази нова асемблея евродепутати ще защитава нашите права на граждани на ЕС (а много добре знаем, че само с това раполагаме, Българското правителство не се скъсва да устоява на интереса на гражданите си) и ще гласуеа европейското законодателство заедно със Съвета. Вярно, че сме далеч от записаното в Лисабонския договор значително учеличение на правомощията на ЕП в процеса на взаимно взимане на решения, и че един глас няма да е решаващ за бъдещата композиция от 732 евролумпена, но ако всички мислим като теб, заникъде не сме стигнали!

Хъше,
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД