Подсъдимите за смъртта на Чората твърдят, че не са го докосвали с пръст. Очаква се защитата им да използва липсата на тъканните проби в полза на тезата, че първата експертиза е била манипулирана. |
"От патологията във ВМА не може да изчезнат проби, тъй като всеки такъв препарат се съхранява в каси, а до тях достъп има само военна полиция", коментира обаче пред "Сега" шефът на болницата ген. Стоян Тонев. Според него е възможно липсващите доказателства да са изчезнали от сградата на Съдебна медицина, която също е на територията на ВМА, но не е под негова юрисдикция.
На 8 юли ще бъдат разпитани четиримата експерти от екипа на покойния шеф на Съдебна медицина проф. Стойчо Раданов, които са изследвали тъканите. Проф. Цанка Юрукова от "Св. Екатерина", д-р Златко Колев от ВМА, както и Яни Златин и Методи Гошев от Съдебна медицина-Благоевград ще трябва да обяснят откъде са взели пробите и на кого са ги върнали след анализа им. Военноапелативният съд ще изиска от ген. Тонев правилника за съхраняване на подобни проби, за да се изясни какъв е достъпът до тях.
Подсъдимите антимафиоти Мирослав Писов, Иво Иванов, Борис Механджийски, Георги Калинков и Янко Граховски вчера дадоха обяснения пред военните магистрати. Според тях никой от униформените не е докосвал Димитров с изключение на момента, когато му поставяли белезниците. Съдът вчера изслуша и допълнителните заключения на 5-имата експерти от ВМА, които трябваше да изяснят причините за външните наранявания по главата на Чората. На 9 март те отхвърлиха становището на проф. Раданов, че Димитров е бил убит със силни удари в областта на тила и главата. "Всички свидетелски показания говорят, че Димитров не е изпадал в безсъзнание, напротив, през цялото време той е викал, буйствал, съпротивлявал се е", посочиха вещите лица.
САГА
Ангел Димитров бе убит по време на акция "Респект" в центъра на Благоевград на 10 ноември 2005 г. След опит на МВР да замаже случая все пак се стигна до дело и 5-имата антимафиоти, участвали в задържането, получиха общо 91 години затвор. На втора инстанция делото бе върнато за ново разглеждане и Софийският военен съд пак ги осъди - този път на общо 82 години. Сега полицаите отново обжалват присъдите си пред Военноапелативния съд.