Една година след като Сметната палата разкри тотален хаос в управлението на бившия пътен фонд, се оказва, че никой във ведомството и неговия правоприемник - Национална агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ), не се съобразява с препоръките на одитната институция. Това се разбира от публикувания вчера доклад на палатата.
През май 2008 г. одиторите разкриха, че скандалното облагодетелстване на фирми от страна на бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев е само една от многобройните му простъпки. Георгиев е ръководил ведомството почти без контрол. От направените 13 препоръки 10 са напълно пренебрегнати, а 3 са с частично изпълнение, констатират хората на Валери Димитров.
И досега в пътното ведомство няма досиета на договорите, по които има проблеми с плащанията или изпълнението, няма вътрешни правила за координация между звената за финансов контрол и останалите, не се водят както трябва приходите от пътни такси и разрешителни. От НАПИ просто са действали така, че формално да не нарушат Закона за Сметната палата. Преди година одиторите настояха пътното ведомство да си направи софтуер, който да позволи договорите за текущ ремонт и поддръжка на всички пътища в страната да са на едно място и да могат лесно да се сравняват и контролират. Тогава се оказа, че много от контрактите са порочни - в тях няма гаранции за качеството на работата на фирмите, липсват санкции при неизпълнение и т.н. От НАПИ обаче изпратили в Сметната палата заповед на ръководството за оптимизиране на сайта на ведомството. Затова палатата не може дори да наложи глоба, тъй като законът предвижда наказание само ако проверяваната институция не отговори какво прави, а не ако изобщо не изпълни препоръката.
По същия начин е действал и регионалният министър Асен Гагаузов. Одиторите го задължиха да напише наредба за техническите изисквания за ремонт и зимно поддържане на пътищата. В отговор министерството е изпратило сурови материали, по които тепърва ще се пише наредба.
Сметната палата все пак е пратила доклад за неизпълнените препоръки до МС и до парламента за предприемане на съответните действия.
---------
ХВАЛБИ
40 млн. лв. от бюджета си е похарчила досега НАПИ за строителството на магистрала "Люлин", след като Брюксел спря парите по ИСПА. Това съобщи вчера Дончо Атанасов, шеф на дирекция "Оперативен контрол и управление на риска" в агенцията. Днес Еврокомисията трябва официално да обяви решението си за размразяването на 115 млн. евро по ИСПА, които бяха блокирани заради нередностите в бившия пътен фонд. Според разпространено вчера от кабинета писмо на Генерална дирекция "Регионално развитие" на ЕК от Брюксел останали много доволни от въведения в пътното ведомство ред.
Магистрала "Люлин" е един от основните проекти, финансирани по програма ИСПА. "Надяваме се в кратки срокове да бъде открита 5-километровата отсечка от пътен възел Люлин до Бучино", коментира Атанасов. Трасето е дълго 19 км, но строителството се забави заради сложните съоръжения. Изпълнител е турският консорциум "Мапа-Ченгиз", който избра български подизпълнители, за да ускори изграждането. Сред тях е близката до ДПС "Минстрой холдинг".