Правната комисия отказа на Конституционния съд становище във връзка с делото за някои от текстовете в изборния закон. Депутатите от комисията се събраха извънредно вчера заради образуваното дело по жалба на 70 народни представители, които оспорват въвеждането на 8% бариера за коалиции и избора на 31 мажоритарни кандидати за НС.
Христо Бисеров от ДПС обясни, че водеща в случая е временната комисия по изборно законодателство, а не правната комисия, която освен това не е давала подобни становища през последните 8 г. Мая Манолова от БСП го допълни, че няма нужда от решение, тъй като по време на дебата за промените в изборното законодателство всичко "за" и "против" е било изказано. Елиана Масева от ДСБ посочи, че ако ще се дава становище, то трябва да се гласува от пленарната зала.
Надя Антонова от БСП изрази надежда съдът да отхвърли жалбата, тъй като мотивът за неравнопоставеност на гласовете, с които се избират мажоритарните кандидати, според нея е несъстоятелен. "Пропускаме голямото неизвестно в случая - избирателната активност, от която зависи с колко гласа ще бъде избран даден народен представител", заяви Антонова.
Червени депутати признаха, че има опасност да се отвори дупка в закона, ако КС уважи жалбата, тъй като отменените текстове имат отношение към други в същия закон. В резултат на промените например ЦИК вече прехвърли мандати от големите градове към няколко малки. "Не е толкова просто нещата да се върнат обратно", коментираха юристи от БСП. Според тях може да се наложи преработване на изборния закон, което значи отново разискване в комисии и в пленарната зала. Време за това обаче няма. От думите на разноцветни депутати стана ясно, че всички разчитат съдът да излезе по-късно с решение. Тогава изборните резултати ще бъдат легитимни.
всички разчитат съдът да излезе по-късно с решение. Тогава изборните резултати ще бъдат легитимни.
Затова и натискат всички да гласуват - да има видима легитимност на решенията ИМ.
Това ги безспокои - иначе местата са отдавна разпределени.