Италианската компания "Гучи" е принудена да защитава търговската си марка по съдебен път заради многобройните стоки менте, носещи нейното лого. |
Искът е заведен във федерален съд в Манхатън преди няколко седмици, а спорът е свързан с първата буква от името на двете модни фирми. Инициалът G е в основата на логото както на "Гучи", така и на "Гес". Отличителните знаци на двете модни фирми доста си приличат, което е предпоставка недостатъчно просветени потребители да си мислят, че купуват "Гучи" на изгодна цена, а се оказва, че се сдобиват с "Гес", чийто продукти са доста по-евтини от италианските.
В иска, заведен от модната къща "Гучи", която е представлявана от Луис Едерър от адвокатската кантора от Ню Йорк "Арнолд енд Портър", се казва, че почти идентичното лого не е големият проблем, но то е "част от сложна и детайлна схема, насочена срещу "Гучи", да се създават стоки, които приличат на външен вид на най-популярните и познати в цял свят продукти на "Гучи". "Вместо да положат усилия и средства в разработването и създаването на нейни собствени, уникални модели, "Гес" копира нашите стоки", твърдят в съдебния иск представителите на италианската модна къща.
Италианската компания, която е собственост на концерна PPR, притежаван от Франсоа Пино, иска да й бъде изплатено обезщетение за нанесени материални щети и настоява съдът да забрани на "Гес" да пуска в продажба модели, които копират дизайнерските чанти и портфейли. Исканата сума за нанесените щети обаче не бе оповестена публично. "Гучи" също така настоява американската компания да изтегли от пазара оспорвания модел дамски и мъжки аксесоари, произведени от "Гес". Според италианците американската компания от Лос Анджелис използва мрежа от доставчици на едро, за да продава стоките менте на "Гучи". От "Гес" засега отказват коментар по отправените им обвинения от конкурентната компания и за заведеното дело за стоките менте.
Все още не е определена първа дата за разглеждане на съдебния иск срещу "Гес". Вероятно съдията първо ще даде възможност на двете страни да се опитат да постигнат извънсъдебно споразумение, каквато е практиката в САЩ. Ако модните компании не успеят да се договорят, тогава ще бъде насрочена дата за съдебно дело, коментират правни експерти.
В последните години масово започнаха да се появяват много добре направени и доста евтини имитации на стоки, произвеждани от големите модни къщи. Така компании като "Гучи", "Луи Вюитон", "Прада" и други понасят сериозни финансови удари, тъй като по-малки фирми печелят на техен гръб и затова те са принудени да си търсят правата по съдебен път.
В Италия например продажбите на стоки менте възлизат на над 7 млрд. евро за изминалата 2008 г., показват данни на местен изследователски институт, цитирани от Ройтерс. Фалшивите дрехи и модни аксесоари, продадени през миналата година само в Италия, са на обща стойност 2.6 млрд. евро. Най-силно засегнати от фалшификатите са модните къщи, чийто продукти са сред предпочитаните за имитация. Проучването показва, че най-много ментета носят марките на "Гучи" и "Прада". Това обяснява и множеството дела, които утвърдените компании за висша мода завеждат срещу фирмите, печелещи от продукти имитация на техни стоки.
Наскоро "Гучи" спечели подобно дело срещу китайската фирма за производство на обувки "Сенда", базирана в източната провинция Цзянсу. Фирмата също противозаконно поставяла на продуктите си логото на световноизвестната модна къща. Обувките менте се продавали 15 пъти по-евтино от оригиналите. Делото се гледа от съд в Шанхай, който разпореди компанията закононарушител да плати на италианците обезщетение от 25 700 долара за нанесените материални щети. Тази сума възлиза на 45 броя истински обувки, произведени от "Гучи", или на 965 ментета, дело на китайската фирма, изчисляват информационни сайтове. Мениджърите на голям търговски център в Шанхай, където "Сенда" доставяла обувките менте, пък трябваше да изтеглят от щандовете фалшивите сандали. Те били пуснати в продажба през август 2006 г.
Адвокатите на "Гучи" претендираха компенсацията за нанесени материални щети да бъде в размер на 90 000 долара - общо от магазина и компанията производител, но й бяха присъдени едва 25 700 долара. Защитниците на "Сенда" заявиха, че обувките, произвеждани от клиента им, не могат да бъдат сбъркани с тези на "Гучи", тъй като на кутията ясно било изписано името на фирмата производител.
Китай е най-големият производител на стоки, които имитират продукти на големите световни производители - от дрехи до DVD-та. Много европейски и американски компании се опитват да сложат край на тази практика, но поне засега това се оказва напълно невъзможно. Стотици хиляди фалшиви стоки са конфискувани не само в Китай, но и по света, но това не оказва почти никакво влияние върху тази индустрия и тя продължава да бълва евтини модели, копия на световноизвестни модни къщи.