Оперативното ръководство на НАТО не е приело идеята на президента Георги Първанов страната ни да изпрати военнополева болница в Афганистан, научи "Сега".
На срещата на върха на алианса в началото на април в Страсбург главнокомандващият на армията ни сам предложи България да разшири участието си в Афганистан с военнополева болница на Военномедицинска академия (ВМА).
За момента обаче алианса не вижда нужда от предложението, тъй като то включва да бъдат изпратени преносимите контейнери на болницата с няколко екипа лекари. Не е ясно обаче коя страна ще поеме разходите по издръжката на самата лечебница и купуването на скъпите медикаменти.
От Министерството на отбраната вече обясниха, че след взимане на политическо решение от МС и парламента ще трябва да минат шест месеца в подготовка на личния състав, на техниката, на дооборудването на болницата, за да замине тя в Афганистан.
Като щат болницата се състои от 28 медицински специалисти, които изграждат четири екипа - хирургичен, травматологичен и два екипа от специалисти по коремна хирургия.
Идеята бе полевата болница да извършва животоспасяващи и стабилизиращи състоянието дейности на ранени и пострадали в близост до района на военните действия. Първата ни военнополева болница от контейнерен тип бе доставена преди повече от година. Тя струваше около 30 млн. евро, но проектът бе финансиран чрез една от най-мощните хуманитарни организации в света - департамент ECHO (European Community Humanitarian Aid department) към Европейската комисия. Полевата болница се съхранява на авиобаза Крумово. След 5 г. според европейските стандарти животът на болницата ще изтече и тя ще бъде дарена на българската армия.
Каква ще е ползата след 5 години когата болницата няма да отговаря на евро стандартите, ще я подарим в Африка някъде или за скраб.
Иначе идеята да се пращат екипи от ВМА на мисии в чужбина е много добра.Все пак военни лекари ако не работят във военно полеви условия що за военни лекари са.[/quote]