"На този етап нямаме никакви основания да считаме, че осигурителната система е в риск. Всичко върви съобразно предвидените в бюджет 2009 приходи и разходи. Има достатъчно буферни механизми, които биха могли да съдействат, но на този етап те не се налагат". Така социалният министър Емилия Масларова коментира вчера данните на БСК за намаление на приходите в общественото осигуряване от януари до април. Според тях 140 000 българи са излезли от осигурителната система само за първите четири месеца на годината.
Масларова коментира и данните на НСИ, че средната заплата на държавните служители за март е 709 лв., което е увеличение с почти 20% от началото на годината, а в същото време заплатите в частния сектор остават по-ниски - 531 лв. "Укриването на доходи продължава и не вярвам на това, което показва частният сектор", каза Масларова. Нейният заместник Лазар Лазаров пък съобщи пред "Фокус", че случаите, при които работодатели изплащат заплата, която е по-ниска от декларираната, са намалели с 19%. Това се дължало на драстично увеличените санкции за такова нарушение - 15 000 лв. Масовата практика обаче е друга - да се осигурява на минимална заплата, а останалото да се дава на ръка.
ИДЕИ
Синдикатите поискаха нов пакт за социално икономическо развитие до 2015 г. В сегашното положение на криза не трябва да се измества тежестта на предприемаческия риск към наемните работници. Необходимо е регулирано намаляване на лихвените проценти, държавни субсидии за запазване на заетостта, както и режим за нарастване на доходите в съответствие с режима на производителността на труда, съчетан с разумна система на данъчно облагане, каза лидерът на КНСБ Желязко Христов.
"Укриването на доходи продължава и не вярвам на това, което показва частният сектор"
То защо да ги укрива умния човек, като може изобщо да не ходи да си подава декларация. В НАП са мързеливи търтеи и ако не им отидеш на крака, няма да си направят труда да те потърсят.
Редактирано от - *666* на 20/5/2009 г/ 07:44:20