:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,912
Активни 455
Страници 8,815
За един ден 1,302,066

Външното оценяване - какво (не) се случи и защо

Изпитите в края на образователната степен са важни, но е важно и как се реализират
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
---
От няколко дни образованието се вписва в една дума - изпити. Маратонът от всевъзможни препитвания за учениците по всякакви предмети започна дни след дългата майска почивка и ще приключи в края на юни. Веднага след това пък започва кампанията за прием в университетите. Изпитите по основните предмети в IV, V и VI клас, държавните зрелостни изпити и изпитите за учениците от VIII клас от езиковите паралелки са част от т.нар. система за външно оценяване. Част от нея би трябвало да станат и тестовете за прием в елитните гимназии след VII клас. В мащабното начинание са обхванати над 200 000 ученици. В подготовката, организацията и оценяването на писмените работи са ангажирани десетки хиляди експерти, квестори, учители и университетски преподаватели. Този мегаобразователен проект струва на данъкоплатците около 6.5 млн. лв.



Какъв е смисълът на цялото занимание?



"Изграждането на модерна, ефективна и обективна система за контрол и оценка на качеството е едно от най-важните условия за развитието на системата на училищното образование. Не може да бъде осигурено качество на образованието, без да съществуват надеждни механизми за измерване на постигнатите в образователния процес резултати." Това е записано в Националната програма за училищно възпитание и предучилищна подготовка, приета от парламента в средата на 2006 г. Мотивацията за въвеждането на подобна система е, че контролът върху качеството е важен за обществото - като е наясно какво е състоянието на образованието, обществото ще може да поставя ключови изисквания към него.

Важно е и за държавата, която може да съпоставя постиженията на учениците от различните училища, от различните випуски, както и да проследява и тенденциите в развитието на образованието. Разбира се, оценяването на постиженията на учениците е преди всичко тест за качеството на работа на учителите. Идеята резултатите на учениците да са критерий за заплащането на учителите към момента обаче няма практическа реализация. За родителите също е важно да знаят какво е нивото на подготовка на учениците. Освен това резултатите за постиженията на учениците спомагат за реална конкуренция между училищата - по-търсени стават учебните заведения с по-добри постижения на възпитаниците си. А по-големият брой ученици предполага и по-голям бюджет.

Внедряването на системата за външно оценяване стартира преди 3 години с провеждането на изпити за IV клас. На следващата година бяха организирани тестове за IV и за V клас. Промениха се и изпитите за кандидатстване след VII клас - вместо да пишат зазубрени теми и да решават задачи за две тръби, които пълнят и източват басейни, учениците вече решават тестове и пишат преразказ на непозната художествена творба. През 2008 г. бяха възстановени задължителните матури - по български език и литература и по избираем предмет. Тази година в изпитната сага ще се включат и шестокласниците.

Ако се използва правилно, външното оценяване може да изпълнява три функции, смята Хуан Мануел Морено, главен специалист по образование за Европа и Централна Азия на Световната банка. Първата е "функцията на будилника". Тя се изразява в събирането на достоверни и значими доказателства за това какво учениците наистина са научили и какво могат да правят с това знание, а освен това подпомага хората, които взимат решения да подобрят качеството на обучение, пояснява Морено. Според него за много страни по света резултатите от тези тестове може да приличат на стряскащ звън на будилник, който показва конкретни проблеми в определени области като математика или четене, например и в определени региони или етнически групи. Другата функция на външното оценяване е да указва кое е от значение. Според Морено това означава, че програмите за оценка на учениците помагат да се разберат факторите, които наистина са от значение за качеството на обучение на децата. Например доказано е, че отличните постижения и равенството вървят ръка за ръка, както и че качеството на образователната система никога не може да надхвърли качеството на учителите, смята експертът от СБ.

Външното оценяване има и още една роля - да показва какво се случва навън. "Допреди няколко години беше лесно да се каже, че нашата национална образователна система е сред най-добрите на света. Други, разбира се, мислеха, че е сред най-лошите. Но отново нямаше доказателство, което да подкрепи което и да е от тези твърдения", посочва Морено. Експертът смята, че международните проучвания за оценките на постиженията на учениците вече позволяват да се сравнят резултатите на една държава с тези на все по-голям брой други страни и региони по света. Докато някои анализатори и медии се възползват от тези програми, за да публикуват класации на учениците и да правят понякога пристрастни сравнения, професионалистите използват тези оценки, за да видят кои са страните с успешни политики, ориентирани към качеството, и да се учат от тях, посочва Морено. По-високото качество на обучението в училище води до по-високо качество на работната сила на дадена страна като цяло, а това означава по-висока производителност и конкурентоспособност на страната, обобщава експертът на международната финансова институция.



Има ли критики към тестовете?



Независимата оценка е необходима, за да се види как се изпълняват държавните образователни изисквания за съответните предмети и степени, изискванията към учебниците и към самите учители, които преподават, иначе няма как да разберем до какво ниво сме стигнали, смята психологът Иван Игов. Според него външното оценяване е важно, защото иначе резултатите на едно училище могат да бъдат скрити с фиктивни оценки или дори фиктивни дипломи. Тъкмо такъв бе един от изводите след първите матури м.г. - че на места оценките от дипломите драстично са завишени спрямо резултатите от матурите. Според психолога обаче основният недостатък на външното оценяване е, че то се превръща в кампания. Липсва и елементът на изненадата. В същото време се насажда паника сред родители и деца, че ако на издържат изпита, ще трябва да повтарят годината. Според Игов основен недостатък на изпитите е, че се насажда постоянен стрес сред учениците. В същото време самото ниво на оценяване е много ниско.

Самите тестове и скалата за оценяване нямат много привърженици. Не може да се правят тестове, без предварително да знаеш как се поставя оценката, смята бившият шеф на звеното за оценяване към МОН Александър Лакюрски. У нас се решава колко точки на каква оценка съответстват по средните резултати на изпитите. Според Лакюрски е недопустимо да се прави външно оценяване, без да има точни критерии, при които се поставя дадената оценка. Как измерваме качеството на образованието, като няма показатели за това кое е качествено, пита риторично той. Просветният министър обаче смята, че задачите са добре премерени. Вълчев отбива и критиките, че не е ясно за какво се ползват данните от изпитите. Тази година може да се направи истински анализ на данните от матурите, тъй като ще има съпоставима база с оценките от миналата година, отбелязва министърът. Според него експертите ще започнат същински разбор на оценките по различните предмети през лятото, след края на кампанията за кандидатстване след VII клас. Според Вълчев предимството на системата е, че ще могат да се разграничат лесните от трудните въпроси, което ще ориентира системата на какви неща да се набляга при обучението. Резултатите вероятно ще се използват и за промяна на формата на тестовете. През следващите години трябва да се увеличава тежестта на текстовете, които децата създават за сметка на тестовата част, смята министърът.

Програмният директор на Институт "Отворено общество" Боян Захариев предупреждава и за други рискове, свързани с външното оценяване. Едната опасност е постиженията на учениците да се разбират като оценка за училището и на тази база да се прави рейтинг на училищата. В страните, въвели външно оценяване, като Унгария и Полша например тече сериозен дебат за интерпретирането на тези данни, отбелязва експертът. Захариев съветва да се сравняват резултатите на училища с еднакъв статус на учениците. Тогава се вижда, че едно училище с деца от малцинствата е успяло да им повиши успеха и е по-добро в сравнение с друго училище, в което учениците също са от малцинствата, обяснява програмният директор на "Отворено общество". Боян Захариев се опасява, че нагласата в България е точно тази - да се сравняват несравними училища като например Първа английска гимназия в София и школото в Горна Малина.



Какво да се промени?



Експерти и педагогически психолози съветват да се използват тестове, подобни на тези от международното изследване на грамотността PISA. Те изискват креативно мислене, да се извличат поуки от опити, но такива тестове не могат да се направят лесно, смята Захариев. Според него оценяването на постиженията има смисъл, когато учениците са обучени по модерни учебни програми, които развиват уменията, знанията, нагласите и житейския опит, които се изискват в съвременния свят. "Ако това го няма - а аз мисля, че тук още не сме се справили с това, - тогава мерим остарели неща, тоест реформата и модернизирането на програмите логически предшестват възможността да се прави добро външно оценяване", е мнението на експерта. Просветните експерти обаче традиционно отбягват темата за необходимостта от промяна на учебните планове и програми с мотива, че новите се въвеждат поетапно за всеки клас в последните 7 години. Никой обаче не повдига въпроса защо постоянно сриващите се резултати от международните изследвания като PISA и TIMSS не се използват за осъвременяване на програмите в посока към практическо прилагане на знанията. Излиза, че България плаща определена такса за самоцелно участие в тези изследвания само защото е непрестижно дадена държава да остане извън тях.

Според Захариев промяната е свързана и с масирано обучение на учителите, с промяна на курсовете в университетите, където се обучават учителите, и тотално преквалифициране на преподавателите в системата. Ние сменихме начина на финансиране на училищата, оптимизирахме ги финансово и имахме очакване, че финансирането ще се повиши като процент от БВП и ще се направят мащабни инвестиции в тази модернизация, но тези инвестиции не се виждат - нито миналата година се случиха, нито тази ще се случат, споделя Боян Захариев.

Сред неправителствения сектор се оформя един общ извод - внедряването на системата за външно оценяване е абсолютно наложително. Важното е обаче идеята да не се побългарява и да се прави нещо, за да се отчете дейност. Важното е да се постигне наистина обективно и независимо оценяване на постижения и знания на учениците, които ще ги направят конкурентни в един съвременен и глобален свят. Но за това очевидно са необходими време и воля. Засега сигурният резултат от външното оценяване е, че деца, родители и учители са в стрес.
11
5557
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
25 Май 2009 08:06
Една реална картинка, мнение на ученичка /ХI клас/ от някое си училище някъде си - из България /без редакции/:



Голям шум, много закани и хвалби имаше преди матурите. „Ще изловим всичките преписвачи, викаха от МОН, ще заложим камери, ще следим”. Но тия неща да ги разправят на бабите и дядовците ни. Ние си знаем истината.

А знаем, защото по-големите, дето сега се явяват, ни разказаха куп неща. Може да поизмислят и се поизфукват малко, но – като знаем какво реално става у нас…

Първо: доколкото разбрах, в някои училища нямало камери. Споменаха ми нещо , че само в общинските ли, какво .. не знам, не съм сигурна, но в много училища такива камери липсвали.

Второ: много ми е интересно кои са тези наблюдатели , които четири часа ще стоят на един стол и ще наблюдават стриктно учениците и какво?... Ако забележат, че си подсказват, ще влезнат и анулират работата ли? Може, но само ако наблюдателите са нейде от София поне. Иначе кой ще разваля реномето на училището си? А и още нещо - но някъде някой каза ли, че камерите записват И звук ?

Трето: поне в 5 училища /ясно, че няма да кажа къде!/, за които имам лична информация от мои приятели, е била същата порнография като миналата година.

Важно е било какъв квестор ще ти се падне. Обаче, какво да очакваш от него ... то човекът живей по принуда вече, свикнал да го кара през просото /без да засягам квалификацията и уменията/, и просто не е взискателен или е - хайде, както ние ги наричаме тия учители, "печен, як".

Та тия квестори/ки просто влизат и се правят, че не чуват и не виждат. Да, за шума са правили доста забележки , но са се правели, че не виждат - та процедурата протекла както си й е редът. Преписване яко, яко, яко.

Други не са били толкова късметлии. В някои стаи взискателни квестори или просто квестори, които си вършат работата /и знаят що и за к`во са сложени там/, та при тях процедурата била прекъсната и неизпълнима - мисията невъзможна - и затова ще има доста скъсани.

Много ученици се радваха на това, че в тяхното училище няма монтирани камери и ще успее да се препише. Но аз мисля, че не е нужно да има камера след като има съвестен квестор.

А за другите, които преписваха масово и имаха късмета да им се падне някои си квестори/ки , които просто убивали време и стоели със залепнали д-та на столовете по четири часа, отчитайки дейност…

Хахахаааааааа – честитоооооо. Отново тези, които 12 години са прекарали в училище на поразия и кръшкане, ще завършат може би с по-добри резултати на матурата от тези, които 12 години са учели системно.

Поразия голяма. Най-вече върху морала. Меко казано - смешни матури. Не мога да се примиря с факта и ме хваща яд, че мърлячи ще имат може би много по-хубави оценки от хора, които са си блъскали главите и са учели до посред нощите.

Както и често става по контролни работи.Учиш на поразия, мозъкът ти става на шкембе чорба от множеството информация, която приемаш, а накрая какво?

Онзи, дето цяла вечер блъскал картите, пил си бирата, ял си пилето ... идва, преписва - ха от този, ха от онзи ... някоя друго подготвено му от познат пищовче и какво? Разбира се, много по-хубав резултат от твоя.

Не заради друго - в никакъв случай не може да става и въпрос за сравнение, нито за ниво, нито за интелект, нито по какъвто и да е начин. Но просто от невнимание, притеснение, дори и разсейване - ти грешиш, а онзи дори да сгреши да помисли, пищовчето не греши.

И вече не ме е яд, че цялата среда е удобна за виреене на тарикати, ами за това, че аз не мога така.

Всичко това не е справедливо? Да съм казала, че има нещо справедливост на този свят ?

Всеки го прави за себе си , но рано или късно - всичко се чупи. И става ясно кой какъв е и защо такъв е. Обикновено става ясно късно.

Сорри, пич .. животът е такъв.
25 Май 2009 09:03
За съжаление си прав, Генек.Всичко е порнография у нас.
И още:
"трябва да се увеличава тежестта на текстовете, които децата създават за сметка на тестовата част, смята министърът." - тоест отново се върви към зазубряне на чужди разработки.
25 Май 2009 09:20
Камерите трябваше да респектират както зрелостниците, така и квесторите. В началото се говореше, че всички стаи, в които се провеждат матури, ще бъдат "окамерени". После се заговори за 10% от стаите. В нашия областен град започнаха да окабеляват две от големите училища, но за матурата камери имаше само в едното. Учениците в него са доста под 10% от тези в общината, а в по-малките селища не знам да е имало камери. Напредък по посока на обективността беше разместването на квесторите, т.е. не може да си квестор на ученици от училището, в което си учител. Питам се обаче какво става в селищата с едно училище, където не имало и камери? И където именно най-често шестиците се равняват на 5, 4 или дори 3 в училищата в големите градове... Но това са реторични въпроси и отговор не чакам.
СИД
25 Май 2009 11:21
Ванина, тестовете на МОН не са външно оценяване.

Когато МОН изпрати Лилия Кошарска и Цветанка Звездова, а след 5 години Евгения Костадинова в Горна Баня, за делото срещу полуграмотната директорка, наградена от Първанов, тези трите просто се опитваха да смажат една учителка, която мислеше самостоятелно и учеше децата на нещо.

Костадинова е още в системата, израстна, вместо да бъде уволнена.

Не може Евгения Костадинова да спуска програми и после да си го иценява сама (в случая МОН).

В-к Сега, престанете да лъжете децата и родителите, че МОН провежда външно оценяване!

МОН провежда ВЪТРЕШНО оценяване за систената на МОН. То не е независимо.

Редактирано от - Петко Фенерски на 25/5/2009 г/ 11:23:03

25 Май 2009 11:27
(продължение)

И именно защото е вътрешно, а не външно, самата идея да се харчат пари и за камери е престъпна. Защото самото МОН си контролира камерите, това значи че чиновниците съучастници в престъпления и прикриването им (Звездова-Налбант - др.) сами могат да си манипулират всяка информация.

Дават отговорите, после камерите регистрират "чист изпит" и прането е готово...

Стига будалкане на хората....

25 Май 2009 11:59
(продължение 2)

"трябва да се увеличава тежестта на текстовете, които децата създават за сметка на тестовата част, смята министърът."

Идеята да се смесва тест и част с много свободни отговори показва, че Вълчев е полуграмотен и нищо не разбира от оценяване. Той просто се опитва да угоди на всички, за да не изчезне съвсем НДСВ.

Отвратително е, че Сега дори не търси алтернатива на глупостите му и не публикива никакви професионални мнения. Статията създава илюзия, че са разгледани алтренативи, чрез мнения на различни други специалнисти. Но те са откъслечни и напрактика няма нито цялостна критика на това което МОН прави, нито е представено друго мнение в завършен вид. Така министърът накрая е симулирал успешни матури и е отбил всички "атаки" успешно. Без съмнение това е голямо постижение на Сега, а статията си изглежда просто поръчкова в полза на МОН.






Редактирано от - Петко Фенерски на 25/5/2009 г/ 12:38:04

25 Май 2009 12:08
1/ Да се преразгледа новата учебна програма на учениците, които са сега в 5, 6 и 7 клас от независима комисия, която не е на заплата. 2/Независими експерти да оценят учебниците по бг език и история, за да се видят грешките и порпуските в тях. 3/ Да се правят държавни изпити само на учиниците, които съвършват ниво в бг училището - след 4, 7 и 12 клас. по този начин ще се спястят и пари на данъкоплатеца.
Пиша това, независимо, че съм наясно, че нищо няма да се промени в нашето смешно-тъжно образование! Жалко за децата ни...javascript:InsertCode(' ')
25 Май 2009 13:35
Петко, напразно се хабиш - СЕГА не си чете форумите и не отговаря на въпроси. Поне аз не съм забелязала.
Това е една статия, която се преструва на обективна - демек, ние само представяме изказванията на различни свързани с образованието хора.
Само представяме. Пък някой друг, не знам кой, да вземе да пита, например:
1. Как се гарантира, че началните учителки няма да подскажат отговорите на теста за четвъртокласниците? Това, изобщо, интересува ли някого? А за подсказването при пето-и шестокласниците някой грижа ли го е? Някой взима ли изобщо присърце това така наречено "външно" оценяване, в което, на практика, МОН оценява собствената си работа по фалшиви резултати?
2. Като най-безсрамно министърът Вълчев обяснява, че, за да не плаче никой, матурите ще се оценяват като се види какви са резултатите от тях - тогава ще се определят критериите и скалите, как не се намери някой да го попита (не СЕГА, разбира се, ама СЕГА можеше тогава да публикума безстрастно и отговора на този въпрос), та да попита някой, как ще обясни Д. Вълчев твърдението си (според СЕГА), че "Тази година може да се направи истински анализ на данните от матурите, тъй като ще има съпоставима база с оценките от миналата година".
И се чудя - кой да вземе да попита? И кого?
25 Май 2009 15:19
Колчакова, ръката на Гоце е дълга.

Статистически не е възможно да не ги четат. Поне автора и поне тайно. Това си е чисто човешко. Там се работи по поръчка, информация се спира или се пише по поръчки на самото МОН. Отдавна форумът за тях е кутия за доноси, защото лица доведенеи от ДС (БСП, НДСВ, ДПС) не могат да управляват по друг начин. За тях форумът е начин да четеш мненията като доноси.

Сестрата на бившия шеф на СДВР преди време на срещата Фенерски - зам.министър Наков си беше разпечатала мнението ми от форума на МОН в което се споменаваше и побой на нейн много близък учител над шестокласник, прикрит от директора на училището, МОН и т.д. и ме караше в присъствието на зам. министъра да и подпиша разпечатката за да проверява сама побоя извършен от роднината и. Отказах и естествено. Та това беше официална жалба вече подадена в Народното Събрание, а тя искаше да се самопроверява. Същата съавторка в яслата за парички на учебни пособия за 1-4 клас ходи на наказателни акции в гимназиите и смазва бунтовете на недоволните. Та Вълчев е просто подставенто лице в тази ситуация, което подписва заповедите с които наказателните акции се изпращат.

По-късно проверка за роднинство беше връчена от прокуратурата на потенциалния и брат да се самопроверява, и естествено всичко бе замазано... И го пенсионираха набързо да не се разсмърди как полицията и прокуратурата са прикирвали МОН...

Чрез форума на Сега успях да принудя този зам. министър да ме приеме 2003 или 2004 жеше, но той се уплаши (или го уплашиха) и си беше довел 3 мърли да присъстват на нашата среща.

Потресаващо беше, че анонимни за много хора лица реално командваха в мое присъствие зам. министъра, а той не смееше копче да им каже.

Чест правеше на Наков, че поне насаме без протокол (срещата ми е протоколирана) ми каза: Тези трите не стават за МОН, но не знам как да ги махна....Е махнаха го него а те и трите са на постове и продължиха да издевателстват над хората.

Та хабя се, защото смятам, че тези хора - Вълчев и антуража му - са обществно опасни. Те насаждат изкривена представа за това как трябва да общуват гражданите с институциите. Безсмислено е да се учи наука, ако накрая дойде един като него и се и-з-а-к-а на представата децата, учителите и подготвените родители за науката.

Да помогнем на журналистите, защото ръката на Гоце е дълга.




27 Май 2009 08:59
Това в България се казва даскалска ТЕСТОМАНИЯ! И не е чудно - даскалите правят единственото, което виртуозно умеят: да размахват листове и писания като книжни плъхове. А през цялото време на учебната година са се барикадирали в училище и не дават пиле да прехвръкне. Човек не може да влезе при детето си. Родителите "пречат". Да има как, даскалите и на инспекторите си биха казали, че пречат... В резултат - никакъв контрол на качеството на отделния урок. Нека да видим как дневната форма на обучение, която е монополна в България, си оправдава съществуването! Понеже се плаща на цяла сюрия учители! Ето, сега, на последсния изпит, като напраскаха 52% двойки по български, кой си дава сметка, че учителите не са си свършили работата? Това значи, че повече от половината ученици не са усвоявали материала през годината. Ако беше 2%, щях да си мисля, че проблемът е в учениците. Явно, не е така. Ако тестовете и изпитите в края на уч. година дават вярна представа за резултатите от ученето, значи резултатите са плачевни. Ние, данъкоплатците, сме плащали на даскали, които не са научили повече от половината поверени им деца. В нормалния слеучай, негодните учители трябва да си отидат.
29 Май 2009 09:38
prunskenauskas

Наличието на такъв процент двойки със сигурност е притеснително, но не дава основание за изводи като твоите.

Ще се опитам да ти обясня по-детайлно:
(1) работата е лоша
(2) резултатите от тестовете са лоши

В иделания случай всяко едно от двете влече другото неизбежно.

В България това не е така.

Тестовете могат да се нагаждат, както прави Министъра. Той определя нивото за слаб 2 СЛЕД ТЕСТА, няма предварителни критерии. Това означава, че може да манипулира аудиторията ПРОИЗВОЛНО. Това е само една от причините, тя е третостепенна НО Е РЕАЛНА У НАС.


Искам да те уверя, че ако този симулант Вълчев представеше такива действия в западна фирма, примерно на тримесечно събрание на работниците за коментиране на текущите резултати например, каквата е практиката дори в клоновете тука, той щеше да стане за посмешище и най-вероятно ще бъде уволнен, а и по-скоро няма да бъде назначен :-)

Вълчев си развява коня просто защото той няма реален контрол над главата си, а на Доган, който е началника му, е изгодно българите да стават за посмешище, така ДПС става по-силна партия.

(3) неправилните начини на анализиране на резултатите

Ако се случи (3), а това прави Вълчев, с много голяма вероятност се стига до неизясняване на причините за (1) и така неминуемо слабите резултати биха се повторили(2).

Вълчев тъпче на едно място, а вдига медиен шум до небето :-)

Н.Б. Качеството на теста е основен проблем при Вълчев. То е много ниско и е лъжа, че с такъв тест се изпълняват постаените задачи, но това е друга тема. Никой и не го коментира, което е най-страшното.

Редактирано от - Петко Фенерски на 29/5/2009 г/ 09:42:30

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД