Афганистански войник проверява магаре и товара му край военна база в провинция Кандахар. Тя е съседна на Хелманд и също е бастион на талибаните. |
В съседен Пакистан правителствените части водят тежки боеве с талибаните за контрола върху град Мингор. Това е най-големият град в провинция Сват. Там 4000-5000 талибански бойци се опитват да отбият офанзивата на 15-хилядна армия, която иска да ги изтласка от долината, за да ограничи влиянието им. Мингор се намира на 100 км северозападно от столицата Исламабад. В града се водят боеве, улица за улица, а правителствените части напредват бавно, за да се избегнат жертвите. "Това е сложна операция, трябва да обискираме къща по къща", заяви армейски представител. Населението на града е евакуирано, но в него са останали около 10% от жителите му. Мингор е обграден, унищожени са военните складове, използвани до момента от талибаните, пресечени са и каналите им за доставки на оръжия.
САЩ все повече разчитат на чуждите разузнавания в залавянето и разпитите на заподозряни терористи, заловени извън Афганистан и Ирак по сигнали на ЦРУ, пише в. "Ню Йорк таймс", позовавайки се на правителствени източници. Последните 10 месеца са заловени поне шест лица, свързани с "Ал Кайда". В момента Пакистан държи саудитец и йеменец, най-високопоставените лица на терористичната мрежа, залавяни тази година.
СКРАП
САЩ се отказват от газовите анализатори, които засичат наличие на взривни вещества при проверки на пътниците по летищата, предаде ИТАР-ТАСС. 17 секунди след началото на проверката детекторът показва наличието на взривни материали. Уредите обаче постоянно излизали от строя заради прах и висока влажност. Вече се демонтирани 60 от 94-те апарата, разположени на 37 летища. Властите смятат, че сигурността няма да пострада с премахването на детекторите. След 11 септември 2001 г. САЩ са похарчили $42.3 млрд. за сигурността на летища и самолети.