Обширен материал за трафика на деца в България и в света помества британският таблоид "Нюз ъв дъ уърлд". Изданието окачествява страната ни като супермаркет за търговия с хора. Двама негови журналисти предприели свое разследване, при което се представили в България като хора, желаещи да купят деца. В отдалечено село, чието име не се съобщава, млада жена им предложила 2-годишната си дъщеря Десислава срещу 8000 британски лири (9097 евро). "Ние сме много бедни. Мъжът ми е болен, страда от астма, а нямаме нито работа, нито пари за хляб. Не можем да изхранваме децата си. Някои от нас дори са принудени да продават на болници кръвта си, за да припечелят по нещо", разкрила пред британските журналисти 70-годишната баба на момиченцето. Тя предложила срещу 4000 лири (4548 евро) да им преотстъпи и още едно дете - сирачето Димитър. Като видели, че "купувачите" не проявяват интерес към офертата, жените предложили да смъкнат цената наполовина. Нито една от тях обаче не проявила интерес в какви ръце ще попаднат двамата малчугани, ако бъдат купени. Разследващите журналисти посетили и град на два часа път от София, чието име също не се съобщава. Там се срещнали с жена, която нарочно забременяла, за да продаде децата си на бездетни двойки по света. Тя имала пет деца и споделила с чужденците, че вече е продала едно от родените от нея деца, а се готви да продаде и бебето, с което била бременна в шестия месец. За двата случая шокираните британци съобщили и на властите в България, но в балканската страна трафикът с деца е криминализиран едва през 2004 г., а максималното наказание за такова престъпно деяние е само две години затвор, отбелязва "Нюз ъв дъ уърлд".
През 2006 г. десет българи бяха осъдени на различни срокове затвор до 6 години за продажбата на 23 бебета на френски семейства за по 4500 лири (5117 евро). В Румъния 16-годишно момиче беше арестувано, когато се оплакало, че британка обещала 9000 лири (10 234 евро) за бебето му, но му платила само 7000 (7960 евро). Полицията сега разследва стотици подобни случаи, в които български и румънски бебета са били продадени в Гърция и Италия. Изданието припомня, че Организацията на ООН за закрила на децата УНИЦЕФ нееднократно е предупреждавала за превръщането на Източна Европа в един от най-големите пазари на хора в света.
Позор
Във връзка с 25 май Международният ден на изчезналите деца правозащитна организация "Спаси децата", бие тревога, че всяка година над 1.2 млн. деца по света стават жертви на трафикантите на хора. България, Румъния, Индия, Китай, Гватемала, са начело сред държавите, където процъфтява тази търговия, твърди още в. "Нюз ъв дъ уърлд". Изданието припомня също, че негови разследващи журналисти успяха да спрат продажбата на индийчето Рубина Али, което участва във филма "Беднякът милионер", спечелил най-много "Оскар"-и тази година. Бащата на детето се опитал да го продаде на репортери под прикритие за 200 000 долара, защото ставало дума не за обикновено дете, а за дете от филм с "Оскар"-и.