Общо са 200 парламентаристи, които посочили, че можели да искат средства за основно жилище и за втори дом, защото съпругите им работели там официално. "Дейли телеграф" привежда и конкретни случаи. Първият е с Ендрю Маккей, бивш политически съветник на Дейвид Камерън, лидерът на британските консерватори, очакваните победители на следващите парламентарни избори. Джули Къркбрайд, съпругата на Маккей, разрешила на брат си да живее в държавен апартамент, без да плаща нищо. Впрочем Маккей вече обяви, че няма да се кандидатира за следващите избори. Бившият лидер на лейбъристите Ян Маккартни похарчил 15 000 паунда обществени пари за покупката на сервиз за обяд, 700 паунда за трапезна маса и столове, както и 1328 за канапе (един паунд =1.14 евро). След разкрития той също обяви, че се отказва от надпреварата на следващите избори.
Следващият в списъка е Малкълм Брюс, лидерът на шотландските либерал-демократи. Съпругата му Розмари работи за него от дома им в избирателния му район в град Деесайд. За това депутатът е получил 3100 британски паунда. В същото време за поддръжка и на лондонското му жилище той взел 51 186 паунда за периода 2005-2008 година. Консерваторът Дерек Конуей назначил сина си на уж парламентарна работа, като използвал това, за да вземе от данъкоплатците хиляди паунда за поддръжка на двете си фамилни къщи. Едната от тях обаче била на 500 км от избирателния му район. Депутатът лейбърист Майкър Клафън платил 210 паунда от обществените фондове за два чифт очила на съпругата си Ивон, която работела като негов помощник. От парите на данъкоплатците той платил още 64.93 паунда за обяд и 19.97 за ютия.
Разкритията поставят въпроса доколко е уместна практиката, позволяваща на парламентаристите да назначават свои близки и съответно да претендират за пари, което излиза на данъкоплатците 5.8 млн. паунда годишно, заключава "Дейли телеграф". Изданието припомня, че в САЩ, редица европейски страни, както и в Европарламента тази практика е забранена.
ЧИСТКА
Поне половина от 646-те британски парламентаристи ще бъдат пометени на следващите избори чрез принудителни оставки, пенсиониране или поражение заради скандала с пилеенето на пари. Това показва социологическо изследване на Университета в Плимут, цитирано от "Сънди таймс". Отпадането на 325 депутати ще бъде най-голямата промяна от 1945 г. насам. По-голямата част от тях ще са лейбъристи. Опозиционната Консервативна партия на Дейвид Камерън настоява премиерът лейбърист Гордън Браун да насрочи избори тази есента. Според експерти най-добрата дата за лейбъристите е през май 2010 година.