-----------
Инж. Павел Диковски официално оглави Изпълнителна агенция "Пътища" на 21 януари тази година. Преди да заеме началническия пост, работеше като директор на направление мостово строителство в "Мостстрой"-София.
Зад гърба си има около 30 години трудов стаж в областта на пътното строителство. Работил е в "Техноекспортстрой", ДНСК, "Пътпроект", Главно управление на пътищата (сега Изпълнителна агенция "Пътища").
В началото на 2000 г., за няколко месеца, Диковски оглавяваше пътното ведомство, преди да реабилитират на началническото място Костадин Таушанов.
------
- Г-н Диковски, какво заварихте като наследство в Изпълнителна агенция "Пътища"?
- Трудно е да се каже, защото за да изясним наследството - било то положително, или отрицателно, трябва време. Нужно е време за адаптация и мобилизация. Затова не съм съвсем наясно какво е наследството, като изключим тези 65 млн. лв., които дължим на строителните фирми и на фирмите за поддържане. По-голям е делът на неразплатеното извършено строителство.
Плащането е трябвало да стане още в края на миналата година, но са липсвали пари. Сега очакваме да получим заем от Министерство на финансите, с който да покрием вече извършени работи.
- Това ли е първото нещо, с което ще се заемете?
- Да, тъй като строителните фирми са поставени в критично състояние. А фирмите не са само 20-те пътно-строителни компании, на които агенцията дължи пари. Те, от своя страна, са длъжници на циментови заводи, на заводи за производство на стомана, на "ЛУКойл Нефтохим" - за петролни продукти, на подизпълнители. Пирамидата на задълженията има доста широк спектър и обхваща страшно много хора и отрасли на промишлеността.
- Колко дни си давате за изясняване на "картинката"?
- Предполагам, че това ще стане до две седмици. Не съм лаик, нито дете, за да смятам, че някой ще ми даде 100 дни. Стоте дни, които се дават за едно управленческо ниво, не важат за този ранг. Затова си мисля, че на 15-тия ден ще съм в час. Още повече, че ние много спешно трябва да дадем една рамка на бюджета - да разпределим по пера сумата, която ще ни бъде отпусната през тази година.
- Прокуратурата обяви, че е започнала проверка на предшественика ви Албен Родопманов. За какъв конкретен случай го проучват?
- До мен тази информация не е стигнала.
-------------------
Магистратите обаче проверяват документацията за ЛОТ 1 - Даскалово-Дупница. Има искане на прокурора да му бъде предоставена цялата документация за извършване на класирането на спечелилата фирма.
Търгът беше спечелен от българската фирма "Булстрой инженеринг". Тя не беше сред първите три компании, които са предложили най-ниски оферти. Имаше недоволства. А и работата на комисията се проточи доста. Самият процес се проточи дълго. Първият път за изпълнител беше избран "Главболгарстрой", след това го отхвърлиха. И след поредното "мъдруване" се стигна до "Булстрой инженеринг".
---------------------
Междувременно в медиите се появиха възражения на "Гранит"-Македония и на гръцката "Продефтики". Естествено е всеки, който не е избран, да се жали, но доколко това е основателно, на този етап не мога да кажа. Предполагам, че след като комисията е заседавала толкова дълго време, е взела обективно решение. По това време аз бях извън обсега на нещата. Още повече, че "Мостстрой", където тогава работех, не участваше в конкурса.
- Прозрачността винаги е била проблем в пътното ведомство. Вие какво ще направите по въпроса?
- За мен прозрачността се гарантира по два начина. Първо, с прозрачност. Всички търгове трябва да се изпълняват съгласно действащите нормативни уредби в страната, както и да са достъпни за максимален брой участници. Аз съм против играта на конфиденциалност. Тя е до определен момент. След това би трябвало да можеш да покажеш на светло как си стигнал до резултата.
А когато говорим за международни търгове, следва максимално да се възползваме от услугите на чужди консултанти. И то от такива с безупречно име. Защото един чужд консултант, който има добра репутация, не може да си позволи за дребни суми да я развали.
- Това няма ли да оскъпи много процеса?
- Не, още повече че тази практика сме я имали. За всички търгове по програмите "Транзитни пътища" например има дублираща проверка на документите от консултанта "Мод Мак Доналд". За конкурсите по линия на програмите ИСПА и ФАР, в комисиите участва представител на "Луис Бергер" или представител на делегацията на ФАР.
Присъствието на чуждия консултант според мен тушира или поне би трябвало да тушира тези български попълзновения - нашепвания на ухо. Това е начинът за борба с корупцията. Иначе има и едни вътрешни правила, които съм решил да възприема. Но нека да си ги запазя в тайна.
- И все пак какво възнамерявате да предприемете?
-------------------
- Преди всичко ще се боря да сведа до минимум изтичането на преждевременна информация. Много е грозно и елементарно, когато комисията тече, в същото време по коридорите на агенцията и извън нея някой да носи ксерокс-лист с решение или коментар, който в момента се прави в заседателната зала. Просто това трябва да изчезне, а тези, които го правят - да си понесат отговорността.
-------------------
- А планирате ли конкретни рокади във ведомство?
- По мое виждане би трябвало да се направят някои промени. Аз не съм настроен реваншистки, но две години наблюдавах агенцията отстрани и установих, че не се работи с необходимия ритъм. Доста хора най-малкото не си вършат качествено работата, ако изобщо знаят каква работа трябва да свършат в агенцията. Но тези промени са за един по-късен етап. На първо време ще трябва чисто административно да стегнем редиците, да ни стане ясно какво ще изпълняваме през тази година. И според мен би трябвало да наблегнем главно на проектирането, защото финансовият план е ясен. Той не е богат и няма да ни даде възможност за голямо строителство. Но би трябвало да се подготвим с проекти, за да можем догодина да имаме готовност за по-голямо строителство.
- Казвате, че няма да има големи строителни обекти тази година. Но пари за ремонтите би трябвало да има.
- Рехабилитацията на пътищата ще продължи. Би трябвало вече да приключи процедурата по избор на изпълнител и да стартира работата по ЛОТ 6А - Хаинбоаз. Трябва да се придвижи и датата за започване на магистрала "Тракия", тъй като там също приключва процедурата по избор на късата листа за изпълнител. Доста бързо ще трябва да се премине процедурата за избор на изпълнител, за да може до края на годината да започне работата.
Ще продължи да се работи и по недовършените ЛОТ-ове. Сред тях например е Дупница-Кулата, където работи италианската "Тодини". Освен това независимо от катаклизмите работата трябва да стартира и при Даскалово-Дупница.
Това е начинът да осигурим през тази година работа за пътно-строителните фирми, тъй като бюджетът в раздел "Капитално строителство" ще е доста намален.
- Съвсем наскоро Турция се оплака от високите такси, които плащат превозвачите, за да минават през наша територия.
- Логично е за Сдружението на турските превозвачи таксите да се виждат високи. Сигурно на Сдружението на българските превозвачи се виждат високи гръцките или турските такси. Но таксите са подчинени на българската нормативна уредба. Тарифа N14 може би трябва да се осъвремени и да се хармонизира с европейските такси, но за това е нужно време. Има и друг нюанс - някъде в Европа тарифите за преминаване са по-малки. Но нивото на нашата пътна мрежа все още е доста ниско, за разлика от тяхното. Повечето от шосетата ни не са оразмерени за европейския международен товар. Износването и разрушаването на пътната ни мрежа от международния трафик е много силно. С рехабилитацията ние постигаме някакво балансиране на състоянието на пътната мрежа. Това е презумпцията за тези цени в Тарифа N14, защото първо трябва да си хармонизираме пътищата с европейските, а след това и таксите. Другото просто не е логично.
- А ще се подобри ли събираемостта на тези такси? Твърди се, че ТИР-ове, които влизат на Промахон, ги нямало на Кулата.
- Би трябвало да се направи много в тази посока. Това е европейският начин на мислене. Когато имаш право да събираш някакви такси, трябва да постигнеш максимум в тяхната събираемост. Другото са пропуснати ползи.
Освен това смятам, че не е достатъчно добра събираемостта на таксите от крайпътни заведения, реклами и билбордове. Самата сума не е голяма, но тя трябва да отива, където й е мястото. А сега има билбордове, за които таксите не се плащат. И най-грубите разчети сочат, че събираемостта е някъде около 60%.
|
|