Няколко гласа ще са достатъчни, за да обърнат резултата в полза на определена партия на парламентарни избори, които ще се проведат на 5 юли, обясни членът на ЦИК проф. Михаил Константинов. От особено значение ще са те в малките селища заради новата система Хеър-Нимайер. По нея ще се отчитат гласовете тази година.
Досега броят на спечелените мандати се определяше по системата Д'Онт. "С новия метод ще намалеят вътрешнопартийните изкривявания, които станаха на вота през 2005 г.", допълни професорът. Тогава подадените за "Коалиция за България" гласове в 23-ти МИР в София стигаха за 5 мандата, но заради спецификите на системата тя получи само 1 мандат. ДСБ пък взеха 5 мандата вместо 3. "Подобни изкривявания занапред ще са малко", увери Константинов. Той все пак призна, че и системата Хеър-Нимайер има недостатък - един мандат може да се спечели и с много малко гласове. "Ще наблюдаваме много интересни сметки - 1 глас в Силистра може да повлияе на мандат в Благоевград, а такъв в Ямбол да промени броя на мандатите във Видин или Враца", посочи той.
До момента 8 партии и коалиции са подали заявления за участие във вота за национален парламент, съобщиха още от ЦИК.
Броят на избирателите за евроизборите на 7 юни е 6.7 млн. души, от които по настоящ адрес ще гласуват 36 хил., а в друго населено място - 5228. Подалите заявление за гласуване в друг град обаче ще могат да упражнят правото си и по постоянен адрес, тъй като няма да бъдат отписвани от него, обясниха от ЦИК.
Междувременно от Съюза за стопанска инициатива обявиха, че са готови да платят до 10 000 лв. за информация, която може да послужи за възбуждане на наказателно преследване за купуване на гласове.
------УЛЕСНЕНИЕ
На тел. 080014726 и чрез SMS до номер 1410 всеки, който желае, ще може да получи информация за мястото, където се намира секцията му за гласуване, съобщиха от служба ГРАО. Данни за това има и на сайта на службата grao.bg.
Няколко гласа ще са достатъчни, за да обърнат резултата в полза на определена партия на парламентарни избори, които ще се проведат на 5 юли, обясни членът на ЦИК проф. Михаил Константинов.
Тъй де, в гласуването участват трима и гласът на третия решава кой да стане депутат, нал' тъй?