Творбата на Селинджър "Спасителят в ръжта" продължава да е популярна и днес, въпреки че за първи път е публикувана в далечната 1951 г. |
Делото ще се гледа в съд в Манхатън, където преди дни адвокатите на Селинджър внесоха иск да бъде забранено публикуването на книгата на Калифорния, озаглавена
"60 години по-късно: Минавайки през ръжта"
В новия роман главният герой на Селинджър Холдън Колфийлд, който в оригинала е тийнейджър, вече е остарял и е на 76 години. В "Спасителят в ръжта" героят бяга от вкъщи, а в продължението - възрастният мъж, наречен просто "Мистър К.", напуска старческия дом, където е настанен, за да се разходи из Ню Йорк. Разсъжденията му и вижданията за живота много напомнят за мислите на героя на Селинджър. 33-годишният Джон Дейвид Калифорния твърди, че романът му е посветен на Селинджър и дори самият той е герой в новата книга, като се чуди дали да продължи историята на Колфийлд. "Двете книги си приличат, но историите, които разказват, са много различни - моята е за старостта, а Селинджър говори за младостта", обяснява пред британските медии младият автор.
Според защитниците на известния американски писател рекламираното продължение на "Спасителят в ръжта" е
"чисто и просто плагиатство",
нарушаващо авторските права на Селинджър и той с основание настоява съдът да го защити. Юристите твърдят, че само Селинджър има право да публикува продължение на романа си, превърнал се в един от символите на американската литература, както и да използва героя Холдън Колфийлд. В съдебния иск изрично се подчертава, че 90-годишният вече писател "съзнателно е избрал да не се възползва от правото си да напише продължение на творбата си". "Спасителят в ръжта" излиза за първи път през 1951 г. и от книгата са продадени повече от 65 млн. копия. Интересът към творбата на Селинджър продължава и днес, като всяка година се продават по 250 000 броя в целия свят.
Американският автор, който от 50-те години на ХХ век живее в доброволна изолация и изключително рядко се появява на публични места, настоява съдът да забрани на издателствата "Уайндъпбърд Пъблишинг", базирано в Лондон, шведското "Никотекст" и калифорнийското "Ес Си Би Дистрибютърс" да публикуват творбата на Джон Дейвид Калифорния. Планирано е "60 години по-късно: Минавайки през ръжта" да бъде пусната в продажба през лятото във Великобритания и през есента в САЩ.
"Продължението не е пародия, тя нито коментира, нито критикува оригинала", се казва в иска, внесен от адвокатите на американския творец. Според защитниците на ищеца Селинджър, авторът на предстоящата книга, е мистериозен човек, чийто име и местонахождение не са известни. "Неговият адрес е неизвестен, въпреки че се опитахме да го издирим и направихме наше проучване", казват адвокатите.
Директорът на издателството
"Ес Си Би Дистрибютърс" Арън Силвърман обаче обяснява, че писателят Джон Дейвид Калифорния е швед, който живее в покрайнините на столицата Гьотеборг. Младият творец определя заведеното дело срещу него от Селинджър като "малко глупаво". Самият той не оспорва авторското право на американеца върху имената на героите в "Спасителят в ръжта", но обяснява, че американецът не може да претендира за начина, по който те се развиват.
Шведът твърди, че решил да напише книгата, защото "винаги съм се чудил какво се случва с Колфийлд...". Той споделя, че е подходил "с голямо уважение" към Селинджър и към неговия герой, които Калифорния приема като "идоли на американския народ".
"Книгата ми разказва историята на един възрастен човек. Това е любовна история, разказ за един автор и негов герой", обяснява младият творец. Джон Дейвид Калифорния е псевдоним, той категорично отказва да разкрие истинското си име и обяснява, че съвпадението в първите инициали в неговото име и в това на Селинджър е напълно случайно.
"Не съм искал да му създавам неприятности",
категоричен е Калифорния.
Джеръм Дейвид Селинджър от години живее в доброволна изолация от света в Ню Хампшир. От десетилетия не е публикувал нова книга, въпреки че негови роднини твърдят, че продължава да пише. В последните години около името му се разшумя, когато той заведе дела заради нарушеното му право на личен живот. През 1982 г. писателят даде на съд мъж, който се опитал да продаде фалшиво интервю с него на американско списание. Измамникът се съгласил да прекрати действията си и Селинджър оттеглил съдебния си иск.
Самият той никога не е позволявал книгата му да бъде филмирана, поставяна на театрална сцена или адаптирана по друг подобен начин. В подадения до съда в Манхатън съдебен иск е изрично подчертано, че Селинджър е отказал да продаде правата за творбата си дори на известни режисьори в киноиндустрията като Стивън Спилбърг и Харви Вейнщайн. През 2003 г. американецът налага забрана на Би Би Си да направи тв продукция по неговия роман.
Селинджър нито веднъж не е присъствал в съдебната зала, когато са гледани делата, заведени от него. Той винаги е представляван от адвокатите си.