:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,682
Активни 654
Страници 26,247
За един ден 1,302,066

Опълчението ще свие знамената в новия ЕП

България трябва да промени тактиката си в ЕС, за да не пострада от очаквания засилен натиск
Светослав Терзиев
Че България не е като другите в ЕС, пролича и от последните евроизбори. В целия Евросъюз избирателната активност спадна с 3 пункта поради униние от кризата и от управленски грешки по места, но у нас тя скочи с цели 9 пункта. Навсякъде общата негативна тенденция бе определена като криза на демокрацията, но нашите управляващи тържествуват, че са дали пример за работеща демокрация.

Как да приемем при такива факти критиките на по-старите демокрации, че българската демокрация има системен проблем? Ами като справедливи. Повишената избирателна активност у нас е мерило не на активизирана гражданска съвест, а на задълбочаване на главния порок - презрението на висшите среди към базовите демократични ценности. Стигнахме до



хвалба пред Европа с плодовете от корпоративния и купения вот,



с което само я убеждаваме колко е права да ни критикува за дефицит на правов ред и върховенство на закона.

Изумително е как държавата е способна да представя за бяло онова, което другите виждат в доста по-тъмни нюанси. Пресен пример даде президентът Георги Първанов, който завчера награди с орден "Стара планина" I степен италианския външен министър Франко Фратини. Да му го беше дал за заслуги в развитието на българо-италианските отношения, щеше да е разбираемо - все пак той допринесе да му бъде уредено най-високото по протокола държавно посещение в Италия през февруари т.г., когато други европейски държави по-скоро се въздържаха да го канят на гости. Но Фратини бе награден в качеството си не на министър, а на бивш заместник-председател на Еврокомисията и комисар по въпросите на правосъдието и вътрешните работи заради "изключително големите си заслуги в процеса на присъединяване на България към Европейския съюз в областта "Правосъдие и вътрешни работи".



В Брюксел сигурно са хлъцнали от изумление,



защото тъкмо Фратини посрами ЕК през юни 2007 г., когато напудри в последния момент критичния доклад за България по механизма за правосъдие и вътрешни работи и накара началника си Жозе Барозу да се скрие от журналистите, за да не отговаря на въпросите им. А те искаха да го питат дали е в течение на връзките на Фратини с бившия вътрешен министър Румен Петков, който само два месеца преди това му бе организирал вълнуваща ски ваканция на Боровец. Тогавашният еврокомисар стигна в благодарностите си към своите домакини дотам, че предложи предсрочно отменяне на механизма за контрол над България още през 2008 г. Щом обаче напусна поста си, за да стане външен министър на Италия, наследниците му написаха през юли 2008 г. най-критичния доклад за България, като се опряха на елементарните принципи за еврочленство, за които той си бе затворил очите. Сега пък в техните очи няма как да не изглежда, че му се дава орден за безпринципност.



Грешните сигнали, които България продължава да излъчва



към Брюксел, могат само да утежнят положението й в ЕС след избора на новия Европарламент (ЕП). Няколко родни партии начело с управляващите отидоха на изборите под лозунга "Да защитим националните интереси". Пренавити като за щурм срещу някакъв враг, те създадоха впечатление, че стягат опълчение срещу всички, които критикуват държавата и дори й спират финансирането от еврофондовете. Подобни опълченски изяви имаше и по-рано в ЕП, като премиерът Сергей Станишев ги обобщи с призива си да сложим край на "двойните стандарти" в ЕС. България имала големи успехи в борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта, но предубедени европейци отказвали да ги признаят, макар че и техните държави не били за хвалба.

Единствените съгласили се да пригласят в ЕП на подобни твърдения бяха някои от ръководителите на групата на ПЕС, които направиха компромис с очевидните факти в името на социалистическата солидарност. Плах резонатор беше и групата на либералите, в която членуват НДСВ и ДПС. Сега обаче се наблюдава



нова конфигурация в ЕП след дясното цунами на изборите,



което драматично намалява шансовете на България да се съпротивлява срещу натиска за правов ред. Засили се и групата на зелените, в чиито среди има още по-остри критици срещу нашата политическа върхушка, отколкото в групата на консервативната десница. Друг предупредителен сигнал е нахлуването в ЕП на крайнодесни евродепутати, сред които има и такива като холандците, настояващи за изключване на България и Румъния, щом не желаят да влязат в крак с останалите европейски държави.

Не може да се очаква снизхождение и от новата Еврокомисия, която ще бъде одобрена от променения ЕП и която ще трябва да се съобразява с неговите настроения, защото той ще й дава парите. Председателят Жозе Барозу ще наследи себе си, но с мандат, който едва ли ще му позволи да прави снизходителни жестове като през февруари 2008 г., когато отложи критиките срещу България за следващия доклад. Документът може да се появи чак през септември, когато Барозу вече ще е преизбран на поста и ще се чувства по-неуязвим от евентуален контранатиск. А и българското правителство тогава няма да е същото и вероятно няма да има нищо против да бъдат записани критиките изцяло на сметката на сегашното.

Време е България да се опомни и да промени тактиката си в ЕС. Бункерната психика и кръговата отбрана ще я поставят само в по-голяма изолация и ще я лишат от все по-ценните еврофондове в условията на затягаща се финансова криза и очертаващ се бюджетен недостиг. Престъпниците са ни скъпи, но не са безценни. Не бива заради тях да жертваме и последното евро, на което имаме право в ЕС.
Снимка: Пресслужба на ЕП
Новият Европарламент вещае затягане на дисциплината. България трябва да преразгледа поведението си, за да не влоши още повече своето положение в ЕС.
19
2513
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
10 Юни 2009 05:44
По принцип съм съгласен с Терзиев , ама туй подзаглавие ме втрещи :
"България трябва да промени тактиката си в ЕС, за да не пострада от очаквания засилен натиск" ?!?
Намирисва на познатите до болка балкански шмекерлъци .
Първо , аз мисля че България трябва да промени НЕ тактиката си , а стратегията. Коренно !!! Поставяйки за първостепенна задача постигане върховенство на Закона.
И второ , АКО това не бъде направено - то очакваният засилен натиск само би помогнал да се промени сегашното окаяно положение.
Не бих нарекъл такъв развой на нещата "пострадване " на България.
Ще пострадат определени паразитиращи групи и прослойки , ДА !
Но страната само ще спечели.
Те така те!!!
10 Юни 2009 06:28
"Да защитим националните интереси" в Европарламента.

Безумният лозунг принадлежи на законния заместник-премиер и министър на външните работи Ивайло Калфин. Вероятно и други червени тикви го споделят.

В нашия парламент пък слоганът на цървулите е "Да продадем националните интереси".

Нема се сърдите, камуняките имат генетични девиации и толку могат.
10 Юни 2009 09:36
Ама наистина ли някой смята, че евроизбраниците ни ще се опитат да бранят нещо, освен чисто личните си и партийни интереси? Сбъркана логика. Те са пратени там да творят законността в самия ЕС. Ама това никой не го каза на редовия избирател, защото явно всички са решили, че той е недостатъчно умен, за да разбере. А колкото до засиления вот - "Рънътъ праи борбътъ", а и парата
10 Юни 2009 10:34
По принцип съм съгласен с Терзиев , ама туй подзаглавие ме втрещи :
"България трябва да промени тактиката си в ЕС, за да не пострада от очаквания засилен натиск" ?!?
Намирисва на познатите до болка балкански шмекерлъци .
Първо , аз мисля че България трябва да промени НЕ тактиката си , а стратегията. Коренно !!! Поставяйки за първостепенна задача постигане върховенство на Закона.
И второ , АКО това не бъде направено - то очакваният засилен натиск само би помогнал да се промени сегашното окаяно положение.
Не бих нарекъл такъв развой на нещата "пострадване " на България.
Ще пострадат определени паразитиращи групи и прослойки , ДА !
Но страната само ще спечели.


ВОЦИ,

10 Юни 2009 10:42
"Да защитим националните интереси" в Европарламента.

Безумният лозунг принадлежи на законния заместник-премиер и министър на външните работи Ивайло Калфин. Вероятно и други червени тикви го споделят.


оІо,

Този пишман вицепремиер и министър на външните работи с лозунга директно обвинява ЕС че е неприятелски настроен спрямо българските интереси.
Той става евродепутат, не знам как ще се чувства след такъв лозунг сред другите евродепутати след такова обвинение към тях.

10 Юни 2009 10:44
Оло, шом десните трябва да са непременно и коренно различни от"комуняките", техният лозунг в Европа следва да бъде"Да продадем националните интереси!"Съответно в България следва да издигнат лозунга"Да купим националните интереси".Така нещата си идват на точното място, а генетичната девиация на десните отива на майната си-където и е точното място.Нали и по дефиниция те са за пълното и окончателно тържество на пазарната стихия!
10 Юни 2009 11:46
Стихия ти е между ушите.
Друго освен " Наръчник на Политагитатора " от Г. Кирков в ръце държал ли си ?
10 Юни 2009 11:58
Да се защитават националните интереси в Европарламента е пълен, абсолютен, тотален абсурд. Причините за това са много, и не ми се изброяват, но всеки може да прочете при желание за какво е създаден и как функционира европарламента. Простимо е някои от нас да не вникваме в същността на проблема. Но защо външният министър Калфин си позволява да ни подпичква като аборигени!? Затова - камуняките улево!
10 Юни 2009 12:27
Voci, точно това Кирков е пропуснал да го напише, ама ти от къде можеш да го знаеш!И не пипай нещата, които държа, че имам гъдел!
10 Юни 2009 13:11
=
10 Юни 2009 13:40
Вредно е да се живее само със слухове.Нещата се научават най-добре от първоизтчяника.Как става това?Най-лесно е с четене.Само така се разбира, че "Наръчник на агитатора"не е повест от Г.Кирков, нито е "Епопея за политкомисаря"от Маяковски, а евтин бюлетн на ЦК на БКП, който съветваше активистите как да разясняват мъдрата партийна политика на народонаселението.Днес това се прави с несравнм по машаби размах и с подобавщ ентусиазъм от т.нар."демократични"медии.По времето на войната в Ирак шефовете на тв "Фокс нюз"/Р.Мърдок/раздаваха на журналистите си меморандуми, за да избегнат гафове при тълкуването на съобщенията.Например на 3 юни 2003 г.:"Президентът прави нещо, което малцина от предшествениците му са се опитвали да направят:той свиква среща на арабските лидери в Близкия изток.Политическият му кураж и тактическите му способности трябва да бъдат подчертани в репортажите ни от деня."4 апри2004 г.:"Продължаващата касапница в Ирак и най-вече смъртта на седем американски войници ...не оставят на американската армия никаква друга възможност освен да накаже виновните.Когато това стане, ще трябва да сме в състояние да припомним обстоятелствата, довели до репресиите."И на 28 април с.г.:"Когато показваме морски пехотинци, по-добре е да ги наричаме елитни стрелци, отколкото снайперисти.Думата"снайперист"има отрицателно значение.Това са директиви, взети сякаш направо от архивите на Интелектуалната полиция.В сравнение с тях"наръчника"си беше едно наивно школско съчинение.
10 Юни 2009 17:58
Графе, а бил дал пример за недемократична медиа, която без размах и подобаващ ентусиазъм не-разяснява-мъдрата партийна-политика-на -народонаселението?
10 Юни 2009 18:05
Оболенски са КНЯЗЕ,
а този тук е наследник на колячите им.
Куманиз.
10 Юни 2009 18:52
Другари и Другарки / Господи/Госпожа и Госпожици, вропейската общност не спратила специялна покана кьм Бьплгария за да се присьедини кьм обществото. Бьлгарското управителсво направи това искане кьм Европейската общност. Бьлгарските политици като видяха че всичките Источни Европейски страни се присьединяват кьм Европейската общество те дойдоха до извода че младата Бьлгарска Демократция няма да напредне без помоща на Европейската общност.
Тьй като Европейците имат висока мнение на човешките права, правителсвото на Бьлгария трябваше да се сьгласи с Европйските критеии за членство.То е кото дай и вземи ситуация, нещо губиш, нещо печелиш.Както виждам , то не е така по улиците и по форумите. Бьлгаите не искат нищо да дават и губят, просто искат да ядат тортата и каймака.

10 Юни 2009 19:23
Ачо, дори няма смисъл да го правя, примерите са навсякъде окло нас, защото системата е само една, а светът е глобално село.Десницата и голяма част от левицата се обединиха около тези уж непоклатими истини, а журналистиката, както винаги, следва победителите и охотно приема "правилата на играта".Дали концентрацията на медиите в ръцете на хора, вече концентрирали богатство, няма значение за информацията?Няма нуждаот никаква теория на конспирацията, за да се разбере, че медиите на Запад/а вече и у нас!/зависят от елита.На този въпрос Ноам Чомски отговаря така:"Как контролира Дж.Моторс?Въпросът не стои.Елитът няма нужда да контролира Дженерал Моторс.Дж.Моторс му принадлежи."Единствена цел на медиите днес е да увеличат нечия власт за сметка на всеобщия морал.Не случайно вече се говори за покварен плурализъм, насочен към създаване на "Общество на зрелищата", където дискусиите са на ужким, а другомислието е смехотворно.Затова мпжещ да поставиш в кавички"размах"и"ентусиазъм".Иначе днес всички медии са"демократични", разбира се.А за Страйки имам една френска пословица:"Глупостта е дар божи, но не трябва да се злоупотребява с него."
10 Юни 2009 23:46
Да , мнооо философия , ама от ЕС паре за покраднюване вече нема . Иде големио кривак и предпазната клауза.
11 Юни 2009 23:24
щом Тополанек като председник на ЕС може да се снима по зарзават сред небрежно облечени мацки, не ще да е толкова страшен тоз ЕС и таз Ек. Пък и Берлускони ни е приятел, Фратини също.......
Така че аде няма нужда да си посипвате главата с пепел вземете си душ....
11 Юни 2009 23:33
Той и Саркози ни е приятел, ама не купува от нас ни корвети, ни курвети. С душ и без душ, с пепел и без пепел, у таз глава технология нихт. Само простотии - мацки и зарзават. Какво му трябва повече на тарикатчето червено!?
13 Юни 2009 13:08
В целия Евросъюз избирателната активност спадна с 3 пункта поради униние от кризата и от управленски грешки по места, но у нас тя скочи с цели 9 пункта.


Което показва че "недоволните НЕГЛАСУВАШИ" ...си дават сметка дето....като си мъльчат, помагат на "платените" да имат...големи проценти !!!

Което и обяснява също "свиването на процента на ДПС... и други..."



факт е, че Бог помага.... но в кошара не вкарва ! И българинът почва ...да разбира !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД