Само месец и половина след като парламентът реши да въведе мажоритарен избор на депутати президентът Георги Първанов разкритикува политиците, че са опорочили идеята. Още когато настоя за законодателни промени и дори заплаши политическите сили, че ако не се съобразят с волята му, ще предизвика референдум, бе ясно, че мажоритарният вот не решава въпроса с апатията на гласоподавателите. Тогава обаче Първанов приветства промяната.
Вчера държавният глава нападна политиците, че са приели закон-недоносче. А най-малката му беля е ограничаването на мажоритарните кандидати до 31. Много по-голям грях е, че не са разбрали "дълбокия смисъл на идеята и вместо да отворят ветрилото и да поканят хора, утвърдени с обществено лидерство, заложиха на партийни кандидатури". Такива били 90 на сто от мажоритарните претенденти.
Първанов даде и отговор на въпроса защо се е стигнало дотук - "по този начин се решават вътрешнопартийни проблеми". А това може да окаже неблагоприятно влияние върху окончателните резултати на парламентарния вот. Държавният глава провидя знак, че и партиите, и обществото още не са узрели за идеята.
Президентските очаквания били за появата на повече инициативни комитети, на спонтанно издигнати хора не само на централно ниво. "И местни, регионални лидери трябваше да пробват силите си, макар че никак не е лесно да се изправят срещу партийните щабове. Но без съмнение партиите не искат да има мажоритарност, те искат да си командват, макар и малките парламентарни групи, които ще имат очевидно в следващия парламент", допълни Първанов.
Макар че още при лансирането на идеята за мажоритарен вот се породиха съмнения за проникването на хора със съмнителна репутация в НС, едва вчера президентът настоя за законодателни промени срещу "кандидатирането на хора, които са привлечени под съдебна отговорност". Бъдещият законодател трябва да сложи бариера пред заподозрените в тежки престъпления. Първанов не назова имена и говори по принцип за "галевизацията". Подмина и темата за спрените знакови дела заради кандидатирането на обвиняемите за депутати. Той апелира гражданите да поправят стореното от политиците като "осъзнаят, че това е един Рубикон". "Ако ние сега допуснем хора, които имат тежки грехове, те не просто ще очернят образа на България с присъствието си в парламента, но и ще накърнят представата ни за демокрация много по-трайно и по-дълбоко, отколкото досега. Затова всеки избирател трябва да гласува по съвест", каза президентът.
|
|