:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,379
Активни 785
Страници 25,282
За един ден 1,302,066

40% от столичните ученици не искат да влизат в часовете

Близо 40 на сто от столичните ученици не биха влизали в часовете на половината свои преподаватели, ако имаха такава възможност. В същото време около 80 на сто от подрастващите определят училището като приятно място за забава, срещи и нови приятели, а само около 27 на сто - като място, което ги подготвя за живота. Това сочат резултатите от анкета сред 1005 ученици от 57 училища в София. В проучването на "Отворено общество" и Столична община участват още родители, учители и директори. Данните не са представителни, но все пак очертават тенденции, посочиха авторите. Според тях нереформираното училище трудно може да отговори на новите предизвикателства на пазара на труда.

7 от 8 ученика определят избора на училище като сполучлив. При родителите делът е още по-висок - над 90 на сто са удовлетворени от избраното учебно заведение. Въпреки това 2/3 от родителите смятат, че на децата им са били необходими частни уроци. Същият е делът на родителите, които признават, че не стъпват в училище през учебната година, ако специално не са били повикани. Родителите не чувстват училището като важна част от живота на детето, което показва занижената родителска активност, обобщи Илко Йорданов от "Отворено общество".

Данните от анкетата показват, че има сериозно разминаване в усещането за доверие между учителите и учениците. Около 80% от учителите смятат, че между тях и учениците има доверие, докато тази теза се споделя от половината ученици. Разминаване има и по отношение на дисциплината. Тя е в първите три ценности за учители, родители и директори, а за учениците е на 19-о място.

СРИВ

40% от директорите и 46% от учителите допускат възможността за напускане на системата. Преобладаващата част и от едната, и от другата група посочват като основна причина ниското заплащане. Едва 1/4 от учителите и малко над 1/3 от директорите смятат, че учебната година е била положителна за реформите в образованието, сочат данните от анкетата.
9
1367
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
23 Юни 2009 06:09
Вълчев, четеш ли!?
23 Юни 2009 07:33
Вълчев само слуша. Себе си.
И изпълнява. Командите.
23 Юни 2009 07:50

Близо 40 на сто от столичните ученици не биха влизали в часовете на половината свои преподаватели, ако имаха такава възможност.
----
Е, ами в училище не раздават награди и подаръци, а ги карат да учат. Кой е тоз луд, дето с такъв мерак да прави нещо, което не му се прави.
23 Юни 2009 08:21
А награди и подаръци няма, защото няма пари за награди, така че няма как да се стимулират учениците.Изобщо-Параграф 22
23 Юни 2009 10:00
Ако искат да влизат. Държавата няма задължение да вкарва всеки в университет.
Има нужда да се чистят канавки, да се копаят магистрали....кой както иска и може.
23 Юни 2009 10:03

Прав си Кайзере. Ама кво да правим с родителите, дето казват че училището нищо не е направило за децата им, не ги е научило на нищо, и не ги е възпитало.
23 Юни 2009 12:16
Мирише ми на циганизация...
Не искат да учат и не учат, после защо не ги взимали на ражбота или им плащали малко, освен ако не влязат в борческия бизнес. Това е положението.
23 Юни 2009 13:37
Онзи ден намекнах за липсата на мотивация в учениците. И в лаишките предложения часовете да станат „атрактивни”, та да се привлечело вниманието им. А ето, че сериозно изследване /сред столичните ученици!/ посочва – 38% от тях не биха влизали в час. Ако, разбира се, имат избор. Обаче, лоши възрастни – карат ги да учат. А още по-гадните учители изпитват даже. Пък децата биха искали друго – за 80% от тях училището е приятно място за забава, срещи и нови приятели. Та по случай тази анкета, в уводна статия на западащ ежедневник един редактор*, известен със сивите си, скучни и нечитаеми книжлета, се нахвърля…върху учителите! Те и само те са виновни за подобни резултати, реди човечецът, все едно се намира пред клюкарстващата си всяка неделя любовница**. Имало готини учители, вика той – учениците влизат в часовете им като в дискотека??? Кефели се, даже куфеели???
Даааа, а пък ние, дето не сме толкова „модерни”, смятахме, че училището дава определени – задължителни! – знания за живота, науките, света. Вярно, около 20% - ретрогради, изостанали зубри, нещастни мухльовци от децата – кой знае защо смятат, че училището е място, което ги подготвя за живота. То и останалите подготвя – но с други методи и средства, за друг живот. Оня – на мутрите, чалга „културата”, пазарната демокрация. А какво общо има това с извода от анкетата – нереформираното училище не отговаря на пазара на труда? Откога на тоя пазар се търсят хип хопчици, майсторки по вуду гримиране, виртуозни псувачи?
И един обобщаващ въпрос – а колцина от нас с удоволствие ходят на работа? Май и магистралките биха пропуснали задълженията си.
*Шумналиев
** Баджева
23 Юни 2009 20:06
Така е не само в България, но и по целия свят. Дължи се на банкрута на модела създаден от Ян Коменски през 17 в. От тогава до днес на практика той почти не се е променил (въпреки всички напъни). Този модел се характеризира с това, че основната функция на учениците е да зазубрят готовото знание (педагозите знаят какво е то). Той може да функционира успешно само в една авторитарна образователна система. Но в същото време прави учениците много тъпи и неспособни да разсъждават самостоятелно, а най-лошото е, че убива напълно техния интерес към науката (за справка изказването на Айнщайн по повод на образователната система). Е, все пак Коменски е истински гении, щом е успял да спре развитието на образованите толкова векове. Жалки обаче са неговите последователи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД