Близо 40 на сто от столичните ученици не биха влизали в часовете на половината свои преподаватели, ако имаха такава възможност. В същото време около 80 на сто от подрастващите определят училището като приятно място за забава, срещи и нови приятели, а само около 27 на сто - като място, което ги подготвя за живота. Това сочат резултатите от анкета сред 1005 ученици от 57 училища в София. В проучването на "Отворено общество" и Столична община участват още родители, учители и директори. Данните не са представителни, но все пак очертават тенденции, посочиха авторите. Според тях нереформираното училище трудно може да отговори на новите предизвикателства на пазара на труда.
7 от 8 ученика определят избора на училище като сполучлив. При родителите делът е още по-висок - над 90 на сто са удовлетворени от избраното учебно заведение. Въпреки това 2/3 от родителите смятат, че на децата им са били необходими частни уроци. Същият е делът на родителите, които признават, че не стъпват в училище през учебната година, ако специално не са били повикани. Родителите не чувстват училището като важна част от живота на детето, което показва занижената родителска активност, обобщи Илко Йорданов от "Отворено общество".
Данните от анкетата показват, че има сериозно разминаване в усещането за доверие между учителите и учениците. Около 80% от учителите смятат, че между тях и учениците има доверие, докато тази теза се споделя от половината ученици. Разминаване има и по отношение на дисциплината. Тя е в първите три ценности за учители, родители и директори, а за учениците е на 19-о място.
СРИВ
40% от директорите и 46% от учителите допускат възможността за напускане на системата. Преобладаващата част и от едната, и от другата група посочват като основна причина ниското заплащане. Едва 1/4 от учителите и малко над 1/3 от директорите смятат, че учебната година е била положителна за реформите в образованието, сочат данните от анкетата.
|
|