Листите на "Лидер" напомнят схемата "роднина, милиционер" - така са поделени местата между "Новото време" и партията на Христо Ковачки. И както можеше да се очаква, пълни са с предприемчиви българи с разнопосочни и гъвкави поприща и интереси. Голяма част от тях са пряко свързани с енергийния бос - оглавяват негови предприятия или клонове на Общинска банка. Други очевидно сами са си платили, за да опитат своя шанс за попадане в парламента.
Водачът в Бургас Мирослав Севлиевски например е колкото политик, толкова и бизнесмен. Малцина помнят, че бе сред посредниците за първата голяма приватизационна сделка у нас - продажбата на разградския завод "Царевични продукти" през 1993 г. После влезе в борда на "Слънчев бряг", поработи във финансовите компании "Маккап" и "Хеджър". През 2001 г. стана царски депутат, сетне с Кошлуков се отцепиха в "Новото време", което не попречи на Севлиевски да стане министър на енергетиката в последните дни на кабинета "Сакскобургготски". През 2003 г. Севлиевски заедно с Милен Велчев и Пламен Петров
попадна в една яхта край Монако
с две нашумели лица от подземния свят.
И друг човек от породата "три в едно" се оказа безценен за "Лидер". Борислав Великов, учен-химик, бизнесмен и гастролиращ политик, поведе листите на коалицията в Монтана и в 24-ти район в София. Великов първо бе царски депутат, после напусна НДСВ и доскоро бе зам.-шеф на опозиционната БНД, а сега внезапно се превърна в таран на "Лидер". Докато депутатстваше в сегашния парламент, компанията му "Аквахим", представител на концерна "Мерк-Серано", печелеше здраво поръчки на здравното министерство за доставка на скъпи медикаменти, реактиви и консумативи за болниците. При обсъждането на свързани с бизнеса му закони - например за лекарствените средства, Великов все забравяше да декларира в пленарната зала, че има конфликт на интереси.
В листите на "Лидер" се вреди и Алеко Кюркчиев - сърдечен хирург, бизнесмен и политически турист. Някои го знаят като търговец на лекарства и на бензин, други го помнят като жълт депутат от 39-ото НС, който имаше навика да кара непозволено бързо и да показва на полицаите депутатска карта вместо шофьорска книжка. През 90-те години става активист на СДС, после - зам.-шеф на партия Българска евродесница, през 2001 г. вече е в НДСВ. През последните години се придържа към "Новото време".
Кюркчиев е радетел на въвеждането на имуществен ценз
за депутатите. "Човек без твърд месечен доход поне 1500 -2000 лв. няма място в НС", казва докторът през 2004 г.
От отбора на бившите царски депутати, преминали през "Новото време" и акостирали в "Лидер", е и д-р Недялко Калъчев, собственик на лабораториите "Цибалаб". В началото на 2006 г. Сметната палата го обяви в черния списък на издирваните депутати от 39-ия парламент, пропуснали да подадат задължителните имуществени декларации. През юни 2008 г. отново е в позорен списък - на партийните функционери, неотчели се за благосъстоянието си за 2007 г. Сега Калъчев е №1 в "Лидер"-ската листа за Видин.
Водач на листата и мажоритарен кандидат на коалицията във Варна е Красен Кралев. Той е шеф на рекламната група MAG Communications. От 1998 до 2001 г. и от 2003 до 2007 г. бе президент на футболен клуб "Черно море". Кралев е политически активен още от зората на демокрацията, когато покрай Кошлуков и Севлиевски е един от основателите на Българско сдружение за честни избори. Наскоро рекламният спец обяви, че за евровота гласовете са се търгували по 20-50 лева, но за предстоящите избори щели да поскъпнат. "Ако ме направят министър на МВР, бързо ще хвана купувачите", зарича се Кралев.
Тъкмо Кралев и още един виден "таралеж"- Румен Кривицки, дадоха мощно рекламно рамо на последния "ВИП Брадър". Кралев обича да се хвали, че като рекламен специалист е участвал в много успешни политически кампании - на Желю Желев, Петър Стоянов (1996 г.), Симеон Сакскобургготски през 2001 г. И пропуска да спомене, че бе и в една твърде неуспешна и натрапчива кампания - на Добрин Митев (ОДС) през 1999 г., който въпреки стотиците си билбордове не успя да стане кмет на Варна.
Втори във варненската листа на коалицията е 36-годишният Людмил Бучев. Детството му преминава в Лясковец, а на местния политически небосклон изгрява през 2003 г. Тогава е енергичен активист на "Гергьовден". Четири години по-късно прехвърля енергията си в Трявна, където осъзнава, че е достоен за кмет. Кандидатира се от инициативен комитет, но не успява въпреки подкрепата на ГЕРБ, ОДС и "Лидер". В Трявна Бучев оглавява и местната фирма "Трема". Малко по-късно се оказва, че Бучев е изцяло запленен от идеите на "Лидер" и с протекцията на Кънчо Филипов става член на националното ръководство. Сега, върнал се отново във Варна, е представител в листата именно от квотата на "Лидер".
На "Лидер" пристана и Симон Спасов, бивш депутат от СДС, шеф на Агенцията за младежта и спорта при кабинета "Костов", зам.-председател на БОК. Спасов днес върти строителна фирма и е номинация на "Новото време" за мажоритарен кандидат в Перник.
В пернишката листа е и бизнесменът Евгени Евгениев, председател на УС на "Персонал холдинг" и на "Никотиана - БТ холдинг" АД, който се свързва с бизнесмена Васил Божков. Бил е член на управата на "Булгартабак".
Звездалин Златев, водач в Шумен, е от бизнес групата на Ковачки. Той е дистрибутор на "Бианчи кафе" и продава кафе автомати, чаши и бъркалки. Нововремецът Стефан Ненчовски, шеф на клона на алкохолната компания "Владимир дистилърс" в Силистра, е втори в тамошната листа на коалицията "Лидер".
Сред играчите, загряващи за депутатска банка,
има и отличник на фонд "Земеделие":
Георги Цанков, мажоритарен кандидат на "Лидер" в Пловдив-област и втори след Кошлуков в битката за Пловдив-град. 35-годишният агробизнесмен е получил над 3 млн. лв. от фонда по програмата "Храни за бедните". Неговата фирма "Фантастика 95" е доставяла храни и за Министерството на отбраната, "Студентски столове и общежития" ЕАД-София, МБАЛ - Пазарджик и Пловдив, Психодиспансера в Пловдив и др. Цанков е сред собствениците на телевизия "Родопи Сат - плюс", която излъчва за района на Кърджали.
Избраникът на Ковачки за №1 в Пазарджик е Сергей Темелков. Неговата "САТИимпекс" развива успешен бизнес с пчелен мед. Петролната бизнесдама Светлана Бакалова е втора в Стара Загора след формалния лидер на партията Кънчо Филипов. Тя е собственик на "ЛЕВ ойл", има бензиностанции и петролни бази и е в бизнеса с масла и горива от 1995 г.
Един от най-верните хора на Христо Ковачки - Никифор Вангелов, съпруг на сестра му, собственик на "Минна компания" и президент на ФК "Миньор" и "Берое", води листата в Перник и е мажоритарен кандидат в Кюстендил. Срещу Вангелов и патрона му бе повдигнато обвинение за укриване на данъци и източване на ДДС. Според обвиненията за периода 2005-2007 г. хазната е ощетена с 13 млн. лв. Вангелов, който е инженер по електронни технологии, е в надзорния съвет на контролираната от Христо Ковачки Общинска банка. Кампанията спря разследването срещу Вангелов, под въпрос е и делото срещу самия Ковачки.
В "Лидер"-ските листи има и професионални банкови кадри. Димитър Колев, бивш шеф в банка "Биохим" и сегашен директор на бургаския филиал на Общинска банка, е втори в морската листата след Севлиевски. Водачката на коалицията за Враца Златка Карамелска е директор на местния клон на Общинска банка. В Смолян пък шеф на поделението на Общинска банка Димитър Трендафилов е мажоритарен кандидат, а колегата му в Кюстендил Светослав Василев води листата за Кюстендил.
Кандидатските листи на "Лидер" са пълни и със служители на Ковачки от енергийната му империя. Трети в Бургас е Ангел Ангелов, зам.-директор на "Мини Черно море". След него е инж. Въльо Дучев, шеф на бургаската топлофикация, който дни преди изборите зарадва абонатите с новината, че ще им опрощава лихви, ако платят до месец забавените сметки. Зам.-директорът на "Топлофикация Враца" Кремен Георгиев пък е самостоятелният кандидат на "Лидер" в града.