:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,542
Активни 778
Страници 16,107
За един ден 1,302,066
Пазар

Кризата променя радикално корпоративната култура

Бизнесът търси нови начини да избегне обезщетенията за съкращения на служителите и да опази ценните си кадри
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Принципите на развития британски трудов пазар и промяната им, описани в "Гардиън", са нещо непонятно за балканските отношения между работодатели и наемници в масовия случай. На снимката - работник в металургичен комбинат обявява гладна стачка пред общината в град Зеница, Босна.
В мрачните времена за икономиката всеки търси трескаво светлина в тунела. Последното изследване на Си Би Ай (най-голямата лобистка организация за бизнеса във Великобритания - б. р.) го потвърждава. По всичко личи, че работодателите търсят нови методи, за да задържат персонала въпреки рецесията и това е знак за радикална промяна в начина, по който бизнесът ще се развива и действа в дългосрочен план.

Новооткритата гъвкавост и усиленото сътрудничество между работодатели и служители се оценяват като положителна последица от рецесията. Но е нужно да се гарантира, че работодателите не обявяват зората на нова ера в трудовите практики, но прилагат тези "нови правила" за ограничена аудитория - предимно работещите родители.

Проучването за първата половина на годината на Си Би Ай показва, че икономическият спад е довел до широко приложение на гъвкаво работно време. Вместо масови обезщетения за съкращения и уволнения на служителите се предлагат варианти като удължени отпуски, съкратена работна седмица, неплатен отпуск.

Това може и да е, а може и да не е сигнал за "революция на гъвкавото работно време", но се надявам, че няма да си остане само "предпоставка за инициативи, насочени към работещите майки и татковци", както твърдят някои.

Едно нещо е ясно. Работодателите признават, че



запазването на талантливите служители



ще е ключов фактор за стопанското възстановяване. Това е потвърждение, че сме научили уроците от предишните рецесии и че се утвърждава разбирането, че бъдещият успех в условия на конкуренция ще зависи от запазването на обучените и талантливите хора и от продължаващото обучение и квалифициране в подготовка на следващия цикъл на възраждане на икономиката. Окуражаващо е, че компаниите вземат смели решения, за да избегнат потенциален недостиг на квалифицирани кадри в бъдеще.

И макар да е чудесно, че виждаме възобновените усилия за запазване и устройване на наетите служители, гъвкавостта ще проработи единствено ако е двустранен процес и има открита комуникация. Нека не забравяме, че гъвкавото работно време трябва да удовлетворява по-скоро нуждите на служителите, отколкото идеите на работодателя за въвеждане на някакви гъвкави методи. Работодателите трябва да устоят на изкушението да градят свои представи за това какво иска персоналът - като например предположението, че работещите родители изискват различни договорки за условията на труд от останалите си колеги. Всъщност ако схемите за гъвкаво работно време не се прилагат внимателно и се налагат прекалено масирано спрямо работещите родители, те могат да предизвикат обида и възмущение. Компаниите може привидно да въведат гъвкави форми, но ако "нарастващото сътрудничество между мениджърите и персонала" се превежда на вътрешно фирмен език като налагане, без нужното съобразяване с нуждите на хората, тогава дългосрочно гъвкавостта може да се възприеме като авторитаризъм, а това ще се отрази отрицателно на работодателите, както предупреждават от Института по мениджмънт (Chartered Management Institute).

Институтът насърчава членовете си да преценяват доколко гъвкавото работно време ще допринесе за корпоративната култура на компанията.



Гъвкавостта може да позволи по-ефективното управление



на човешкия ресурс и на времето, да даде възможност на компаниите да преминават по-безболезнено през кризи и дори да увеличи индивидуалното чувство за отговорност, което в трудни времена може да укрепи духа в компанията.

Похвално е, че работодателите полагат всички усилия да се погрижат за служителите си, но нека не забравяме, че кризата на трудовия пазар засяга абитуриентите и абсолвентите. Работодателите трябва да приложат гъвкавост и при търсенето на начини за привличане на нови млади таланти, за да се избегне рискът от създаване на "прогонено поколение", което сериозно ще подкопае усилията ни за излизане от икономическия спад.

Похвално е също, че изследванията показват как младото поколение възприема идеята за непрестанна работа, което дава много шансове на бизнеса. Докладът "Поколението Y" на Института по мениджмънт изтъква, че 59% са доволни от баланса в работата и личния си живот, като 38% работят и вечер, а 34% - и през уикендите.

Все още не съм наясно дали сме изправени пред "революция" в отношенията мениджър-персонал, но е очевидно, че е налице подновено сътрудничество. Одобряващо е да се видят компании, които се грижат и бранят кадрите си, но трябва да гарантираме, че британският бизнес няма да остане твърде изолиран в резултат на тези процеси.
40
2361
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
27 Юни 2009 01:42
Вместо масови обезщетения за съкращения и уволнения на служителите се предлагат варианти като удължени отпуски, съкратена работна седмица, неплатен отпуск.

Предлагат ама в Аврупата. а я питайте българските реднекове дето бродят с цървулите по Америката , тия дето се връщат със контейнерите от Шилър Фарт. Намазват ти ските връчват ти пинк слипа и тръгваш по фирмите за контейнерни превози и няма никаква гъвкавост в тоя процес.
27 Юни 2009 02:39
Фирмите имат пред обществото задължение да осигурят възможност за възпроизвеждане на работната сила - както като хора, така и като знания и умения. Защото в противен случай обществото престава да съществува, а заедно с него и фирмите. Така че "съботно-неделните маратони" могат да се правят само от хора без деца. А масовият работник трябва да е с три деца (за да има физическо възпроизводство), да може да им осигури необходимите средства за живот и обучение и да посещава курсове за квалификация (за да има въпроизводство на знания и умения).
Колко от нашия "национално отговорен бизнес" мисли именно национално отговорно и насърчава подобен модел в предприятията ?
27 Юни 2009 03:27
Некви песни на радостта се носят гледам. Малко по-спокойно - я помислете, за гъвкавото работно време на зидаро-мазача например. Ми то си е гъвкаво от 300г. насам бе! Като препие с аванса и не идва на работа. Като дойде сметката за тока - кара по двоен надник. Па какво гъвкаво време има в доменните пещи или в заводите за автомобилни гуми, малиий, ела ме ритни. Всичко по-горе се отнася за сферата на ненужните услуги - примерно бизнеса "Оценка на въздействието на общински програми" - много популярна дейност, консултантска (Impact Assessment, глей само как звучи, а?). Ами, там всичко е гъвкаво, като се започне с китките на некои служители и се стигне до поръчките от общината. Производството на безсмилени текстове, в .т.ч. в Кралството е добило космически размери. Да не отварям дума за "финансово псреничество" че ще станем за смях. Ама нали за това дойде кризата бе? Или оглупях?
Ма bearman го е казал по-горе, верно американците знаят да правят бизнес, признал съм ги. А това е част от играта на купувам-продавам.
27 Юни 2009 08:38

Па какво гъвкаво време има в доменните пещи или в заводите за автомобилни гуми, малиий, ела ме ритни. Всичко по-горе се отнася за сферата на ненужните услуги - примерно бизнеса "Оценка на въздействието на общински програми" - много популярна дейност, консултантска (Impact Assessment, глей само как звучи, а?). Ами, там всичко е гъвкаво, като се започне с китките на некои служители и се стигне до поръчките от общината. Производството на безсмилени текстове, в .т.ч. в Кралството е добило космически размери. Да не отварям дума за "финансово псреничество" че ще станем за смях.


Армани, съгласявам се дума по дума



____________________________
Спортът е опиум за народите!
27 Юни 2009 09:20
Производството на безсмилени текстове, в .т.ч. в Кралството е добило космически размери.
Да уточним -
Производство на безполезни текстове за МНОГО пари!
То не са асесмънти, одити, комплайънси то не бе чудо. На хартия всичко ТИП-ТОП!
И като дойде кризата се оказаха в положението на
онази баба с трите ключа за нужника.
27 Юни 2009 09:24
Такива съм ги чел преди двадесет години и още никъде не са се случили.
Чудят се как да запазят старите корпорации, сякаш те са дадени от Бога и са единствения начин да се прави бизнес. От дългогодишен лобизъм на монополните корпорации законите така са се променили, че никаква частна инициатива да няма бъдеще, ако тя не е досегашните монополни корпорации. Бъдещето не е в задържане на талантливите служители, а в отделянето на талантливите служители от корпорацията и създаване на нови бизнеси, собствени бизнеси, различни от досегашните бизнеси.
Чудя се тази боза как е хванала окото на редакторите!
27 Юни 2009 23:57
Статията наистина е повърхностна. Много американски фирми наистина предлагат съкартена работна седмица, която включва и съкратена заплата. Формите са различни - много често rolling layoffs, или за една седмица се затваря фирмата). В някои случаи могат да се ползуват пособия по безработица. Това поражда големи конфликти вътре във фирмите, тъй като добрите специалисти на фирмите не са съгласни да плащат заплатите на слабите. Стига се до парадокси в тежки икономически времена добри специалисти да сменят работа и фирми да се мъчат да измъкнат добрите специалисти на конкурентите, за които знаят че прилагат съкратено работно време. Моето лично мнение, че съкратеното работно време придружено с намалена заплата води до нисък морал, загуба на клиенти и бизнес.
28 Юни 2009 00:40
Пишат безмислици. Не са ясни основни прични за кризата. Това е криза на растежа. Капитализма не може да съществува без растеж. Хоризонтален растеж обче няма вече на къде, целия свят е един пазар. Остава вертикалния, което означава р_е_а_л_е_н тех. прогрес. Т.е. нови открития. Да, ама простичките неща вече са открити преди 100на години. Самотния талант вече е нищо, всяко откитие оттук натаък е възможно само при огромни инвестиции в големи колективи от таланти. Коя корпорация може да си позволи такова нещо? Корпорациите не могат да си позволят дори с_а_м_о въпроизводството на обикновенния инженер, щото даже само това е твърде с_к_ъ_п_о. Остава само да раздават кредити за следващия "нов" модел автомобил или телефон и да чакат кризата да свърши. Има да чакат бая, кат гледам кви смешници са.
28 Юни 2009 08:19

Остава вертикалния, което означава р_е_а_л_е_н тех. прогрес. Т.е. нови открития.
...
всяко откитие оттук натаък е възможно само при огромни инвестиции в големи колективи от таланти. Коя корпорация може да си позволи такова нещо?


Аааа, могат, могат. Някои го и правят. Въпрос на конюнктура. И точно кризата ще накара повече и повече да го правят. Всяко зло за добро...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 08:26

А нови открития се случват непрекъснато Румен. И ще се случват. Макар и да не ни изглеждат гигантски. Но малките стъпки също са стъпки. Проблема е друг. Проблема е финансов. По-точно в разпределението на финансите. И една проста забрана за кредитиране на КРАЙНОТО потребление ще подреди пазара така, както никой друг не може. Ще изчезнат възможностите за спекулации и на пазара ще може да продава този, който предложи по-изгодно решение, а не този, който може да осигури кредит за закупуване на неговото решение. Просто е!



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 08:38
Грешиш Пенке. Доколкото изобщо има растеж последните 20 години, той се дължи основно на кредитите. Те затова ги и раздаваха масово. Щото истински растеж нямаше.
28 Юни 2009 11:15

Ми не знам... Аз помня, че преди 20 години обема на първия хард диск, който видях, беше 5 мегабайта. Сегашните дискове са по 500 гигабайта и заемат по-малко място. Растежа е около 100'000 (сто хиляди) пъти. Леките коли горят 30-40% по-малко от преди. Жилищата се вдигат за двойно по-малко време и с двойно по-малко усилия от преди. Това за мен е растеж. Е, кредитите направиха така, че там където ги има (жилищата са най-добрия пример), растежа в технологиите и качеството бе изцяло погълнат, елиминиран и заличен от спекуланти и лихвари... Така ги виждам аз нещата...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 11:54
Знам ли. Ако трябва мога да доразвия твоята мисъл. Например плоските телевизори изместиха тези с кинескоп. Учените се бият на тоя проблем още от 60те години, побликувани са хиляди изследвания и ето проблема е решен. Само въпроса ми е, а къде тук виждаш прогрес? Да замяната на коня с трактор безусловно е прогрес, но замяната на кинескопа с LCD??? Един мегабайт памет 1979г беше 2 шкафа по 200кила. Сега секи среден комп има поне 1000 пъти повече. И какво от това? Принципно това е абс същата схема, само дет технологията е изчитена и схемата е миниатюризирана. Това ти дава комп в къщи, но каква е ползата от това? Тракторът очевидно работи по-добре от коня. Ти като имаш комп в къщи, може би откри нов закон в физиката? Лекарство против рака? Или гледкаш филми и слушаш мп3ки? Това според мен е само видимост на прогрес.
PS. и колите си харчат таман толко колко си харчеха, ДВГ си е същия последните 100на години
28 Юни 2009 12:41

Ти като имаш комп в къщи, може би откри нов закон в физиката?


Във физиката не, но в икономиката открих!
Нарекла съм го "Ефектът Пенка" и в кратце гласи, че кредитирането на КРАЙНОТО потребление помага на по-силните (предлагащи по-търсени стоки) да станат още по-силни. За сметка на останалите (чиито стоки не се купуват на кредит). Поради което кредитирането на КРАЙНОТО потребление требе или да се забрани напълно или да се ограничи до максимум едногодишен доход на съответния човек или домакинство.

ПП
А участието ми в този форум ми е дало и не една и две други идеи. Даже мисля един ден да ги публикувам в сборник.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 12:43

Само за пример: "Спортът е опиум за народите" също е (мое) "откритие" дължащо се на този форум.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 13:03
Аааа е значи прогресът все пак върви. Кат излязат компютри с още повечко памет се надявам да откриеш още нещо. Примерно - "интернет форумите са опиум за електората". Знак (с) не слагам, подарявам това велико откритие.
28 Юни 2009 13:10

Опитваш се да ме иронизираш, но не можеш. Защото аз знам, че рядко някой е оценяван от съвременниците си, а от всички - никога.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 13:16

Но все пак, мога да се съглася с теб, че липсва съществен прогрес в една от сферите - духовната (каквото и да значи това). Смъртта на Майкъл Джексън например, е една илюстрация за това.
Нооо... и това ще стане. Въпрос на време и на малко (или повече) технология. Всеко нещо с времето си... както е казано някъде...

____________________________
Спортът е опиум за народите!

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 28/6/2009 г/ 13:16:52

28 Юни 2009 13:33
Ц за кредита не си баш прав. Да с кредитирането бе злоупотребено, но това не значи че идеята е лоша. Аз бих си позволил да предложа лека корекция в твоето откритие. Да се забрани кредита с л_и_х_в_а. Т.е. заем да дава само държавата и само на нуждаещи се. Метода за оценка и обосновка на "нуждата" е друга тема. Естествено това рязко би ударило тех. прогрес, така както ти си го представяш. Никой няма да вземе да ти прави нов модел комп, защото ако новия модел не се нащампова в милиони бройки той не се изплаща, не може да се свали цената и няма кой да го купи. Т.е. ако искаш "прогресивен" комп /или плосък телевизор/ без масовия кредит нема как да стане според мен.
28 Юни 2009 13:37
Идеите на Пенка за забрана на кредита са добри, но недостатъчно. За пълен ефект трябва да се забранят изобщо парите. И разпределението на благата да е според потребностите. А потребностите да ги определят Партията и Правителството и да раздават купони.

_______________________
Блогът на Манрико
28 Юни 2009 13:44

Това го дъвча вече повече от седмица. Отговорът е: а кой и с какво купува стоките (и услугите) на тези производители, за които хората не са склонни да вземат кредит. Ако кредитирането беше равномерно разпределено (по отрасли) пак можеше да спорим, но по друг начин. Тук ударението е, че кредита НЕ е равномерно разпредлен и облагодетелства едни бизнеси (които и без това са по-силни), за сметка на други. Сложно ли е да се вдене това или да го повторя по-бавно?!

А кредит без лихва... хммм... за това наистина е нужна партия. По тоз въпрос се разберете с Манрико. Аз не го виждам как моеж да стане.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 13:44
Ееее да, тука Manrico е прав, то без лихви и кредити и капитализъм не можем си направи.
28 Юни 2009 13:49
А кои са силните бизнеси? На кредит се купуваха телевизори, телефони, коли, апартаменти. Всички тези "силни" производители се оказаха не чак толкоз "силни". Производителите от тези сектори в момента са в агония.
28 Юни 2009 13:51

И да кажа (за осемнайсети път), че моята идея не е за забрана на кредита по принцип, а за забрана на кредита за КРАЙНО потребеление. Айде и за деветнайсети път да го кажа: КРАЙНО потребление. Айде да го закръгля на двайсе: забрана на кредита за КРАЙНО потребеление. Това постига следните ефекти:

1. Насочва капиталите към производството. Което значи инвестиции, работни места и заплати. А повече заплати значи какво? Значи покупателна способност.

2. Изравнява донякъде "силите" на всички бизнеси и тези предлагащи по-търсени стоки не могат да получат несъразмерно високи цени (което винаги е за сметка на останалите).

3. Продотвратява спекулациите и надуването на балони подобни на последния с имотите.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 13:53

На кредит се купуват най-много жилища. Това е "най-силния" бизнес. След това са автомобилите. И чааак накрая - телевизори и други дрънкулки.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 13:56
Да, но повишаване на цените, вследствие достъпните кредити имаше само при жилищата. Колите, тел и др залъгалки поефтиняха в резултат на кредитите довели до масово производство. Може би тогава излиза че не кредита е причина за високите цени на жилищата? Как мислиш?
28 Юни 2009 13:57

А тези с колите са зле по две причини:

1. Неамерикански причини. Жилищата дотолкова изсмукаха средствата, че даже и за коли вече няма.

2. Американски причини - див социализъм:
- Прахосническо здравно осигуряване
- Прахосническо пенсионно осигуряване
- Безбройна администрация
- Разточителни дистрибуторски вериги (дилъри). Toyota продава същия брой коли като GM с четири пъти (!) по-малко дилъри.

ПП
Некои свестни, като ФИАТ не са зле. Ама то е щото се иска и ъкъл. Ако няма, колкото и да е изгоден пазара, пак не помага...

____________________________
Спортът е опиум за народите!

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 28/6/2009 г/ 15:23:02

28 Юни 2009 14:00
Цпециално на ФИАТ, държавата май няколко пъти го спасява от фалит. Бая пари им наляха. Много ли хора карат този модел автомобил?
28 Юни 2009 14:02

За поскъпването на жилищата оня ден изброявах причините. Не е само крадита разбира се. Ей ги:

1. Ограничено с административни средства предлагане. Въпреки, че има предостатъчно земя за жилищни нужди, земята в регулация е изкуствено ограничена чрез правото на строеж, което е във властта на общините. Или както казва наскоро Робърт Шилър (*):
"Все по-трудно е за правителствата да удържат "тайната", че гражданите не могат да си купят достъпно жилище само заради ограниченията върху земята."

2. Наличието на кредити. Както казах и по-горе, въпреки ограниченото предлагане, цените няма да са такива, ако нямаше кредити. Тук е основното неразбиране, а именно, че колкото повече кредит може да се вземе, толкова по-скъпо се предлагат жилищата. Увеличаването на кредита, автоматично води и до увеличаване на цената. Т.е. кредита не помага по никакъв начин. Напротив. И точно това видяхме в най-явен и чист вид през последните години. И продължаваме да виждаме - няма кредит, цените падат.

3. Спекулации. Имайки горните две предпоставки, винаги се намират хора готови да спекулират. В резултат, всички знаем, че себестойността на строителството (без земята) е около 150-200 евро, но се продава с пъти по-скъпо. Затова, а и за да се компенсира ограничението от регулациите (доколкото те не могат да бъдат съвсем премахнати), аз искам да бъде въведена и 5 годишна забрана за препродаване на жилища и парцели с право на строеж. Това ще охлади доста спекулантски страсти.

4. Върху всичко изброено държавите стоварват данъци от порядъка на 40 - 50% (за България - 39).

Накратко: Съвременните технологии наистина правят така, че реалната себестойност на едно жилище е не повече от 2 до 3 годишни заплати. Не повече! И това може много лесно да се види от проектносметната документация.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 14:08

Цпециално на ФИАТ, държавата май няколко пъти го спасява от фалит. Бая пари им наляха.


Не знам. Тука пише друго: Натиснете тук

А ако са наляли, значи и там ги е налегнал див социализъм - данъци, осигуровки, протекционизъм... Държавата за да даде, винаги с другата ръка си взема...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 14:17
Ми не знам, ма преди седмица писаха че ФИАТ пак получава кредит от ЕИБ, ма дреболия де 400млн евра.
28 Юни 2009 14:27

Можем само да гадаем. Аз залагам, че проблемите се дължат на:
1. Лош (разглезен от кредити и лесни борсови пари) мениджмънт.
2. Огромно социално бреме.
3. Огромни данъци.

В статия, която дадох пише:

Днес групата Fiat произвежда малко повече от 2 млн. леки автомобила и микробуса годишно... Групата има над 1000 предприятия в 61 страни по света и дава работа на над 200 700 души.


Простата сметка с калкулатора казва, че на един работещ във ФИАТ се падат средногодишно 30 автомобила. Което значи, че разходите за труд в една кола са средно 9 (девет) работни дни! Айде сега някой да ми каже как цената на една кола стига до една годишна заплата (италианска, за българските не говоря)?!



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 14:30

Как започна ремонтът на Fiat

Новият шеф премахна излишните звена в управлението и подмени много от мениджърите, без да прави съкращения в производството. Друг изключително успешен ход бе прекратяването на партньорството с GM. Това стана преди още Fiat да се отласне от дъното, така че GM не само преотстъпи своите 10%, но и обезщети италианската компания с $2 млрд. за неизпълнен ангажимент за увеличаване на участието си...

Маркионе реорганизира и производството, като сключи редица договори за създаване на смесени компании и уеднакви платформите за производство на различните модели. С тези реорганизации производствените разходи намаляха и резултатът не закъсня - Fiat излезе на печалба за първи път от 17 тримесечия и година по-късно започна да изплаща дивиденти за първи път за този век. Успехът донесе и свежи пари за компанията, след като акциите й скачиха от 4 евро през 2005-та на 23 евро две години по-късно.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 14:31
Ми как, разходите за труд са им най-малкото перо. Тука в тая сметка требе да туриш компонентите, те са бая скъпи, после има маса акционери, кредитори, банкери дето и те искат да кльопат. Ама това си е нормално. Разходите за заплати на бачкаторите винаги са най-малкото в цената на произведеното.
28 Юни 2009 14:37

Разходите за заплати на бачкаторите винаги са най-малкото в цената на произведеното.


Хммм... в България - да. Но в Европа не е точно така. Доколкото знам, разходите за труд в Европа се движат от 40% и нагоре.

А компонентите какво да ги турям - нали и те с труд са направени?! Е, и малко прокатна стомана, ама тя никак не е толкова скъпа...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 14:44

Разходите за заплати на бачкаторите винаги са най-малкото в цената на произведеното.


Ето тук е заровено кучето според мен. Ами нали тези бачкатори са същите, които ще трябва да купят изработеното. Ако са им ниски заплатите с какво ще купуват. Досегашния отговор - с кредити е несъстоятелен и неустойчив. После кредити от кого - от същите тези, дето са прибрали лъвския пай от печалбите. Е, забраната на кредитите за КРАЙНОТО потребление решава И ТОЗИ проблем! Като няма къде да вложат парите, банките вместо да надуват балони, ще трябва да ги вложат в производството. Просто е!



____________________________
Спортът е опиум за народите!
28 Юни 2009 14:45
Не знам. Виж че непрекъснато се пускат нови модели. Принципно те не се отличават от старите, но много железарии се правят наново, защото обикновенния потребител е уверен че като модела има друга визия значи е подобрен. Това води до огромни доп. разходи в производството и после в сервиза. Дали се прави умишлено или за заблуда на клиентите не зная. виж че в Германия, а май и в Франция дават пари ако си дадеш старата кола да я СТРОШАТ. Това е безумие, но в същото време се говори за екология и за повишаване на заплати. Се едно аз ако си бутна старата къща, дето има нужда от малко ремонт и купя нова, ще станем всички по-богати.
28 Юни 2009 14:51

Безумия има много. Ако нямаше нямаше да я има и тая криза... А тия 2'500 евра дето ги "дават" в Германия са просто половината от ДДС-то за една нова кола. Т.е. държавата все едно е намалила ДДС-то на колите наполовина - не е 15, а е 7%. Такъв е характера на ""даването"".

____________________________
Спортът е опиум за народите!

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 28/6/2009 г/ 14:52:09

28 Юни 2009 18:28
Някои другари виждат изхода на кризата само в техническия прогрес- нови открития, нови изобретения, нови продукти. По принцип техническия прогрес допринася за излизане от всякакви кризи, но не сам по себе си. Днешната криза е свързана по-скоро с организацията на бизнеса. Днешният капитал се е изродил в мафиотски и криминален капитал. Да вземем здравеопазването в САЩ. Целият пазар се е разпределил между една шепа големи корпорации, които са установили монополно положение и не дават на никакъв нов икономически субект да стъпи на пазара. монополът идва от това, че корпорациите координират помежду си политиките си и взаимно лобират и подкупват правителствата, като по този начин правят законите както на тях им е угодно. Получава се следната картина- големите корпорации правят законите, т.е. те правят правилата на пазара и те самите са участници в пазара. Другото нещо е, че корпорациите са изобретили и въвели престъпни схеми за работа- доктори, сестри, бюрократи, всеки нагоре по схемата има интерес да раздува медицинските сметки, защото получава процент. Колкото изпише повече процедури, повече лекарства, макар и ненужни, толкова набъбва сметката на пациента, а всеки по веригата до генералния взема процент сумата, с която е измамен пациента или държавата. Колкото пари икономиса застрохователния бюрократ от нелечение, отново всеки по веригата до генералния взема процент. Изцяло премиите в днешно време на мениджърите се формират по пътя на измамата, т.е. с криминални деяния. И никакъв напредък на техническия прогрес няма да помогне, докато не оправим организацията на бизнеса.
Друг пример е в строителството на домове. Знаете, кризата започна от балона в недвижимите имоти. Балонът се спука и цените паднаха да речем наполовина. За да тръгне отново същият бизнес, цените трябва да се вдигнат отново до същите нива по времето на надутия балон, защото хората плащат повече за нещо, което струва по-малко. Но в същото време, вдигането на цените на практика означава отново да се надува балона. Със застроения по този начин бизнес или пазар на недвижими имоти, единственият път е да се надува балон с цените. Или това е път към нова криза. Никой се не сеща, че трябва да се промени бизнес-модела. Американският модел е съвсем ново изобретение. Хиляди години човечеството е строило къщи и е живяло в къщи по съвсем друг начин. И в момента в другите части на света го няма този мошенически модел. Резултатът от американския бизнес модел е, че от реални собственици на къщите си и на земята си отпреди 60-70 години, в момента всички къщи са собственост на банките. Целият жилищен фонд. Нямате идея каква юридическа терминология е измислена, за да се замаскира този факт. Лъжат ги американците, че щом вземат къща, която изцяло е на заем и този заем е обвързат с такива договори, че правата ти като "собственик" се различават от правата ти на наемател само по това, че ти разрешават да я поддържаш. Да поддържаш имота на реалния собственик Моше, като за тази цел те стимулират с определено годишно повишаване на цените. И ти се лъжеш, че като изплащаш моргич и правиш добра инвестиция. Но така се надува и балонът с цените. Спрат ли да се вдигат всяка година цените и интересът да имаш "собствена" къща се изпарява. Първо- къщата няма изплащане цял живот. Второ- ако устоиш 30 години и я изплатиш, след тридесет години тази къща ще е развалина, кварталът ще е кенеф и гето и това елиминира другият стимул- да направиш нещо за наследниците си.
Та така, другари! Не разчитайте на техническия прогрес, а преди всичко на промяна на изроденият в криминален и мафиотски капитализъм и в промяна на начините, по които хората правят бизнес.
28 Юни 2009 19:22
Въпросът със запазването на кадрите в условията на финансова криза, съвсем
правилно е осмислено в развитите демокраций.В същност това има смисъл, там
където има реално производство, защото специалисти се създават трудно и не
винаги когато ти потрябват можеш да създадеш бързо.А те са залог за бързото
преодоляване на кризата.Докато в нашата измислена "чиновническа икономика",
едни съкращения, каквито и да са те по размер, са повече от полезни.Що се
касае до набиране на приходи в хазната, за това са измислени-данъците,
акцизите, таксите, хилядите разрешителни режими и не на последно място,
непрекъснатото увеличаване на цените на потребителските стоки и услуги.
Комунистите добре са си научили урока.Повод за това твърдение ми дава един
изтъркан от времето на Тато виц :-"Отива министър при Живков и казва-др.
първи, налага се да вдигнем цената на кафето, стига са пили по цял ден.Отговора,
добре дигайте.Друг-др.Живков да вдигнем цената на месото, много се ояде този
народ.Добре бе вдигайте.Учудващо се намерил един нормален който поставил
искане за вдигане на заплатите, на което Тошо отговорил гневно-стига с тези
вдигания бе другари...Заплатите ще ги намалим!..."
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД