Министерството на регионалното развитие най-сетне подготви основните подзаконови документи, необходими за прилагането на Закона за етажната собственост. Всеки домоуправител, касиер, член на домсъвет вече може да си свали от сайта на МРРБ образец на задължителната книга на собствениците, примерен правилник за вътрешния ред и наредбата за регистриране на етажна собственост. Преди дни се появи и образецът на споразумение за създаване на сдружение на собствениците - юридическо лице, което съседите могат да направят, ако искат да се възползват от програмите за енергийна ефективност и да теглят кредит за саниране на общите части.
В текста образец се посочва, че сдружението може да съди и да бъде съдено в съдилищата и че носи неограничена отговорност по отношение на всички общи части на сградата. В споразумението се вписва всеки от собствениците с трите му имена, описание на имота - например ап. №, магазин №, или офис 3 на 1-ви приземен етаж, и делът на собствеността в %.
Ако сдружението е теглило кредит за саниране, а някой от собствениците междувременно продаде имота, купувачът е длъжен да поеме задълженията и плащанията - включително и вноските по заема за енергийна ефективност.
По закон този тип обединения задължително се регистрират в общината най-късно 2 седмици след учредяването им. Дори само 1 собственик да напусне, сдружението се разпада. Но ако вече има подписан договор за саниране по програми с пари от бюджета или ЕС, никой не може да се оттегля - до изтичане на гаранционните срокове за извършените работи или година след като непредвидени обстоятелства са прекъснали работата.
РАЗМОТАВАНЕ
Новият Закон за управление на етажната собственост бе приет след години спорове и обсъждания през януари 2009 г., но влезе в сила от 1 май, за да може строителното ведомство да подготви подзаконовата база. Министър Гагаузов обаче се забави с повече от два месеца.
Преди дни се появи и образецът на споразумение за създаване на сдружение на собствениците - юридическо лице, ...
ДГД