:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,671
Активни 422
Страници 19,601
За един ден 1,302,066

ВСС урежда четирима свои с апартаменти

Георги Шопов, Мая Кипринска, Радка Петрова и Петър Стоянов искат да купят ведомствените си жилища. Цената не се съобщава
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Блокът на ВСС е ново строителство.
Висшият съдебен съвет е на път да произведе поредния скандал. След като още в началото на мандата си повечето от кадровиците на ръба на закона и морала получиха по около 60 хил. лв. обезщетение, че са напуснали съдебната власт, четирима от тях са на път и да си купят ведомственото жилище, в което са настанени.

Георги Шопов, Мая Кипринска, Радка Петрова и Петър Стоянов са пратили молбите си в Министерството на правосъдието на 11 май т.г. Апартаментите в столичния кв. "Красно село", които ползват, тъй като не са от София, са от по 115 кв.м. Според брокери в момента жилищата в този район на София вървят по около 1000 евро за кв.м. Практиката обаче показва, че да си напазаруваш апартамент от ведомство е много по-евтино от свободния пазар.

Според Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост минималната цена е данъчната оценка на имота. "Цената на жилищата не е определена. Необходимо е да бъдат събрани допълнително документи, които липсват към първоначално подадените молби", пише в отговор на министъра на правосъдието Миглена Тачева до "Сега". Тя допълва, че не е длъжна да удовлетвори направените искания и ще преценява както законосъобразността, така и целесъобразността на сделката.

За стартиралата процедура за купуване на ведомствени жилища става ясно само от протокола от заседанието на ВСС от 27 май. Точката е включена тихомълком като допълнителна в дневния ред на съвета, внесена от комисията "Бюджет и финанси". Шефът й Иван Колев категорично отказа да коментира казуса пред "Сега". В протокола, публикуван в интернет пише единствено, че "Относно: Писмо от МП за произнасяне по молбите на членове на ВСС за закупуване на ведомствени апартаменти. ВСС реши: не възразява министърът на правосъдието да даде разрешение по чл. 73, ал. 2, т. 4 от ППЗДС". Според правилника продажба на държавни жилища се извършва за задоволяване жилищните нужди на настанените в тях наематели, които не притежават друго жилище или вила, годни за постоянно обитаване, или над 1/2 идеална част от такъв имот; не са прехвърляли жилище или вила, годни за постоянно обитаване, на други лица освен на държавата или на община; не притежават ценни книжа, дялово участие в търговски дружества, имоти или части от имоти със стопанско предназначение, моторни превозни средства, селскостопански машини на обща стойност, по-голяма от данъчната оценка на жилището - частна държавна собственост, което искат за купуване. Сделката трябва да бъде одобрена и от областния управител.

Постоянно действащият ВСС трудно реши жилищния си проблем и дълго време членовете му живяха на хотел. Не е ясно къде ще живеят следващите кадровици, ако всеки път ведомствените жилища се купуват от обитателите им.

В края на мандата си предишният шеф на ВКС Иван Григоров поиска да купи ведомствения апартамент, в който живееше. През 2001 г. тогавашният зам. главен прокурор Христо Манчев си напазарува ведомствен апартамент и плати половината от цената му с компенсаторки.



ОТ ДЕКЛАРАЦИИТЕ

Пред Сметната палата за 2006 г. Георги Шопов е декларирал само покупката на VW "Пасат" за 12 300 лв. от заплати и налични 4600 долара и 4750 лв., също от заплати. Следващата година спестените му пари се увеличават. Вече има 35 000 евро и 6000 долара - от заплати и обезщетения.

Мая Кипринска е пратила само уведомление за 2006 и 2007 г., което означава, че няма промяна в имотното й състояние.

Радка Петрова е декларирала налични 5000 лв. и банков влог от 1000 евро от заплати през 2006 г. Има и кредит от 29 000 евро. Следващата година е придобила чрез дарение от сина си Явор Петров апартамент от 58 кв.м в Перник. Петров от своя страна е купил чрез ипотечен кредит от 39 000 лв. апартамент и гараж от 90 кв.м в града. В графата "Отчуждаване на притежавани имоти през предходната година" Петрова е вписала апартамент от 90 кв.м в Перник. Пише още, че цената на сделката е 39 000 лв., а в същото време е попълнено, че е безвъзмездна. Собственик е "ВЕК - 92" ООД чрез РВП". Според ДАКСИ "Век - 92" се занимава с общо строителство на сгради и строителни съоръжения и е собственост на Васил Петров Николов и Кирил Велизаров Кирилов. Петрова е декларирала още налични 8000 лв. и банкови влогове - 26 000 евро, 10 000 долара и 30 000 лв. Произходът им е обезщетения и вноски в доброволен пенсионен фонд. Има и остатък от 20 000 евро ипотечен кредит.

Петър Стоянов също е пратил уведомление през 2006 г. Следващата година има малка промяна - 52 000 лв. банков влог от обезщетения и по 30 000 лв. кредит за него, съпругата и сина му.

В декларацията си за конфликт на интереси Шопов е вписал, че дъщеря му е прокурор в РП - София - Светлана Шопова. Дъщерята на Мая Кипринска също е в София - младши съдия в СГС - Слава Гьошева.
6
5458
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
29 Юни 2009 00:39
Ще се уредят. Не се съмнявайте. Съдебната власт отдавна е с неограничена власт и права. Всички са много лицемерни за "независимата" ни съдебна система и "върховенството" на закона, но те в България са кухи понятия. На никого не се отчитат.
Ще си продадат апратаментчетата по 200-300 Е/м2 а, единия от двамата семейни дебеланковци, дето купиха няколко вестника и ИПКато - лично ще следи за законността на процеса предполагам.
29 Юни 2009 05:30
Висшият съдебен съвет е на път да произведе поредния скандал

Ще се забрави още утре.
29 Юни 2009 09:17
Щом е "висш", следователно и корупцията е на "висше" ниво...
29 Юни 2009 11:09
За много неща се казва, че това го няма никъде по света, но всъщност сме уникални само с 2-3 неща. Натрупването на жилищен капиталец дожато си на служба на обществото е едно от тях. За такова нещо на секундата хвърчат от поста и в бивша комунистическа Чехия, и в САЩ, и в ориенталска Турция. Иначе досега щяха да строят по един Бял дом за всеки президент. Тъй че дай на българина власт, па му гледай резила.
29 Юни 2009 19:08
Бившите "комунисти"от "независимата съдебна система", нищо ново не са научили
и нищо старо не са забравили.Какви тези вечни привилегий господа магистрати?,
какви апартаменти си раздавате?Точно Вие ли блюстители на закона, вършите
това?, или когато се отнася за Вас, закона не важи.Замислете се.Време е новите
управляващи с нож да прережат всякакви привилегии, за държавните хрантутници.Този нескопосан "закон за държавния служител", трябва да се премахне.Всички военни, полицаи и всякакви други, които държавата осигурява,
да започнат да си плащат, като всички граждани.Стига с тази помпозност
"държавен служител", измислена да се удовлетворят партийни апетити, за топли
служби на послушни апаратчици.Всички които работят на държавна работа са
"държавни служители", със измисленият статут който им е даден става дума за
"партийни служители" и нищо друго.
02 Октомври 2009 21:08
Много сте зле (информирани), но това личи и от "грамотността" ви да пишете и да се изказвате За всеки е ясно, че като си от Варна, не можеш всеки ден да пътуваш от Варна (добре де, Пазарджик, все едно), за да ходиш на работа в София. "Ведомствени" жилища има всяко ведомство, при това по цял свят. За въпросните жилища, които, впрочем, доста трудно получиха, които доста "ведомствено" са строени и в които живеят те на 13 и 14 етаж (не в малка спретнага кооперацийка), плащат пресолен месечен наем на държавата, каквито са и реалните вноски за една месечна ипотека върху жилище, което потенциално, след години, биха купили. Ами такава е логиката. Абсолютно НЕВЯРНО е, че са по-евтини, защото с частен продавач би могъл да се спазариш, но с държавата - не, а цените са като пазарните. Това е и причината поне Радка Петрова, една от четиримата горецитирани, която живее сама и която няма финансов интерес да закупи такова голямо жилище, да не го закупи, а да продължава да живее там под наем. Докато й е необходимо. Друг въпрос е колко несофиянци от години наред, при различни правителства, са ставали и продължават да стават "софиянци"... Но това наистина е друга тема... ))
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД