Висшият съдебен съвет е на път да произведе поредния скандал. След като още в началото на мандата си повечето от кадровиците на ръба на закона и морала получиха по около 60 хил. лв. обезщетение, че са напуснали съдебната власт, четирима от тях са на път и да си купят ведомственото жилище, в което са настанени.
Георги Шопов, Мая Кипринска, Радка Петрова и Петър Стоянов са пратили молбите си в Министерството на правосъдието на 11 май т.г. Апартаментите в столичния кв. "Красно село", които ползват, тъй като не са от София, са от по 115 кв.м. Според брокери в момента жилищата в този район на София вървят по около 1000 евро за кв.м. Практиката обаче показва, че да си напазаруваш апартамент от ведомство е много по-евтино от свободния пазар.
Според Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост минималната цена е данъчната оценка на имота. "Цената на жилищата не е определена. Необходимо е да бъдат събрани допълнително документи, които липсват към първоначално подадените молби", пише в отговор на министъра на правосъдието Миглена Тачева до "Сега". Тя допълва, че не е длъжна да удовлетвори направените искания и ще преценява както законосъобразността, така и целесъобразността на сделката.
За стартиралата процедура за купуване на ведомствени жилища става ясно само от протокола от заседанието на ВСС от 27 май. Точката е включена тихомълком като допълнителна в дневния ред на съвета, внесена от комисията "Бюджет и финанси". Шефът й Иван Колев категорично отказа да коментира казуса пред "Сега". В протокола, публикуван в интернет пише единствено, че "Относно: Писмо от МП за произнасяне по молбите на членове на ВСС за закупуване на ведомствени апартаменти. ВСС реши: не възразява министърът на правосъдието да даде разрешение по чл. 73, ал. 2, т. 4 от ППЗДС". Според правилника продажба на държавни жилища се извършва за задоволяване жилищните нужди на настанените в тях наематели, които не притежават друго жилище или вила, годни за постоянно обитаване, или над 1/2 идеална част от такъв имот; не са прехвърляли жилище или вила, годни за постоянно обитаване, на други лица освен на държавата или на община; не притежават ценни книжа, дялово участие в търговски дружества, имоти или части от имоти със стопанско предназначение, моторни превозни средства, селскостопански машини на обща стойност, по-голяма от данъчната оценка на жилището - частна държавна собственост, което искат за купуване. Сделката трябва да бъде одобрена и от областния управител.
Постоянно действащият ВСС трудно реши жилищния си проблем и дълго време членовете му живяха на хотел. Не е ясно къде ще живеят следващите кадровици, ако всеки път ведомствените жилища се купуват от обитателите им.
В края на мандата си предишният шеф на ВКС Иван Григоров поиска да купи ведомствения апартамент, в който живееше. През 2001 г. тогавашният зам. главен прокурор Христо Манчев си напазарува ведомствен апартамент и плати половината от цената му с компенсаторки.
ОТ ДЕКЛАРАЦИИТЕ
Пред Сметната палата за 2006 г. Георги Шопов е декларирал само покупката на VW "Пасат" за 12 300 лв. от заплати и налични 4600 долара и 4750 лв., също от заплати. Следващата година спестените му пари се увеличават. Вече има 35 000 евро и 6000 долара - от заплати и обезщетения.
Мая Кипринска е пратила само уведомление за 2006 и 2007 г., което означава, че няма промяна в имотното й състояние.
Радка Петрова е декларирала налични 5000 лв. и банков влог от 1000 евро от заплати през 2006 г. Има и кредит от 29 000 евро. Следващата година е придобила чрез дарение от сина си Явор Петров апартамент от 58 кв.м в Перник. Петров от своя страна е купил чрез ипотечен кредит от 39 000 лв. апартамент и гараж от 90 кв.м в града. В графата "Отчуждаване на притежавани имоти през предходната година" Петрова е вписала апартамент от 90 кв.м в Перник. Пише още, че цената на сделката е 39 000 лв., а в същото време е попълнено, че е безвъзмездна. Собственик е "ВЕК - 92" ООД чрез РВП". Според ДАКСИ "Век - 92" се занимава с общо строителство на сгради и строителни съоръжения и е собственост на Васил Петров Николов и Кирил Велизаров Кирилов. Петрова е декларирала още налични 8000 лв. и банкови влогове - 26 000 евро, 10 000 долара и 30 000 лв. Произходът им е обезщетения и вноски в доброволен пенсионен фонд. Има и остатък от 20 000 евро ипотечен кредит.
Петър Стоянов също е пратил уведомление през 2006 г. Следващата година има малка промяна - 52 000 лв. банков влог от обезщетения и по 30 000 лв. кредит за него, съпругата и сина му.
В декларацията си за конфликт на интереси Шопов е вписал, че дъщеря му е прокурор в РП - София - Светлана Шопова. Дъщерята на Мая Кипринска също е в София - младши съдия в СГС - Слава Гьошева.
Ще се уредят. Не се съмнявайте. Съдебната власт отдавна е с неограничена власт и права. Всички са много лицемерни за "независимата" ни съдебна система и "върховенството" на закона, но те в България са кухи понятия. На никого не се отчитат.
Ще си продадат апратаментчетата по 200-300 Е/м2 а, единия от двамата семейни дебеланковци, дето купиха няколко вестника и ИПКато - лично ще следи за законността на процеса предполагам.