:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,044
Активни 684
Страници 23,974
За един ден 1,302,066

Пикът на кризата ще е след Нова година

Пикът на кризата ще достигне страната ни през януари и февруари догодина заради увеличаването на разходите на предприятията и на гражданите през зимните месеци, прогнозира шефът на Българската стопанска камара Божидар Данев, цитиран от "Фокус". "Тогава ще се премине към драстични мерки. Засега като че ли се ползват натрупаните запаси", коментира той. И в момента рязко е намаляло потреблението у нас, за което говори спадът в събирането на някои данъци според него. Шефът на БСК смята, че осигуреният от правителството ресурс от 500 млн. лв. от Българската банка за развитие се усвоява много бавно, тъй като бизнес средата в момента е твърде рискова.
33
2128
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
29 Юни 2009 01:20
Абе казвах ви язе че големиот чеп тепърва иде , ама .... Синът на Великата Мечка все още таи надежди да продава на далавера бургаскио бетон.
Да видим .
29 Юни 2009 03:50
в момента рязко е намаляло потреблението у нас,

А някой умници искат да намаляват бюджетни заплати и да съкращават публични разходи.
-
Само наливане на парична маса през бюджетните заплати, пенсиите и социалните разходи може да задържи спада на вътрешното търсене и да обърне тенденцията.
-
Добра мярка би било също така държавната Банка за развитие да предложи рефинансиране, чрез отпускане на целеви кредити при много ниски лихви за погасяване на ипотечни, инвестиционни и потребителски кредити на фирми и граждани дължими към други банки.
Тази мярка би била много успешна за икономиката, но ще удари жестоко чуждите банки опериращи у нас и искащи космически лихви на фона на тези в САЩ и Западна Европа.
29 Юни 2009 04:54
Брайти , абе да те питам нещо :
За Фичко разбрахме че Съсело го стиснал за ръката и от тогаз чичето е негов фен.
А тебе гризко за какво те стисна та си мо още по-върл поклонник ?
29 Юни 2009 07:01
Воце, ами теб за какво те е стиснал "Синът на Великата Мечка", че с неговото име на уста се будиш и заспиваш?
29 Юни 2009 07:44
Само наливане на парична маса през бюджетните заплати, пенсиите и социалните разходи може да задържи спада на вътрешното търсене и да обърне тенденцията.

Так точно - бордът ке падне.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
29 Юни 2009 09:38
Айде и тоя се смята за задължен да се изходи за кризата.
Аз пък ви казвам, че ако изобщо ще има такова нещо то ще е по Коледа преди Нова година. А да видим кой ще познае?
29 Юни 2009 09:40
Brightman:
Само наливане на парична маса през бюджетните заплати, пенсиите и социалните разходи може да задържи спада на вътрешното търсене и да обърне тенденцията.

Човеко, недей да пишеш на икономически теми - не ти се отдава .....
LOL
29 Юни 2009 10:45
Въпрос на мярка и начин. Могат да се налеят поне още 16 млд. лв. и бордът ще е стабилен. Но аз не казвам това. Казвам продължаване на плавното увеличение на бюджетните заплати, пенсиите, социалните разходи и преките държавни инвестиции. С други думи стимулиране на производството на стоки и услуги. Ако се прави с подходящ темп и дозиране няма да има дори и инфлация. Паричната маса си създава покритието.
29 Юни 2009 10:47
BOLGAR,
това не е аргумент. Ако не си съгласен с тезата опонирай по същество. Но или знаеш, че съм прав или просто нищо не разбираш от макроикономика.
29 Юни 2009 10:51
Започва да ми писва. Пикът щеше да бъде през пролетта, през есента, през зимата....Вечно някой , , експерт''нещо дрънка в публичното пространство. БГ и до сега не беше цъфнала и вързала, а и откъде ли, кат* гледам матрЯла откъм управляващи и избралия ги електорат ми се ....***та.
Всички досегашни хоби риболовци и гъбари сме се нахъсали да гласуваме на 05.07. Не че имаме бог знае каква надежда, НО СМЕ ДЛЪЖНИ ДА ОПИТАМЕ.
29 Юни 2009 10:57
Ядосай се Здравке и як шут на изборите Като Стойчков в наказателното поле, га станахме известни и се класихархме на четвърт финалите.
29 Юни 2009 11:39
Казвам продължаване на плавното увеличение на бюджетните заплати, пенсиите, социалните разходи и преките държавни инвестиции. С други думи стимулиране на производството на стоки и услуги.

Brightman, понеже си спец по макро, микро и пр икономики дали ще можеш да схванеш туй дето си написал и като как бюджетните заплати и пенсии стимулират производството
А обучението не се осъществява по форумите - има си специализирани курсове, университети, учебници и т.н. и нямам намерение нито да аргументирам нито да опонирам - просто няма база / няма за какво
29 Юни 2009 12:31
и като как бюджетните заплати и пенсии стимулират производството

BOLGAR,
Ами много просто увеличава търсенето. Първо бюджетните служители и пенсионерите харчат повече купувайки си стоки за които иначе не биха имали пари да си купят, после този от когото са си купили и той си купува и плаща заплати на работниците си и те да си купуват, те пък плащат на производителите да произвеждат, които пък правят разходи, плащат заплати и т.н. и т.н. ефекта се мултиплицира многократно.
-
А като и ти знаеш къде обучават...ами вземи се запиши. Имаш нужда, щом този елементарен механизъм не ти е ясен.
29 Юни 2009 12:38
И ще ти кажа още нещо - най голямата илюзия е, че в една несвободна мафиотизирана, монополизирана и концентрирана икономика с голяма чуждестранна собственост с още намаляване на държавното преразпределение ще се стимулира производството. Нищо подобно. Ще се стимулира износът на по-големи печалби и вносът на Майбаси и Бентлита.
29 Юни 2009 13:04
Brightman, Ха-Ха-Ха
Значи бюджетните заплати и пенсиите ще увеличат търсенето?????
Ами тези дето не са бюджетни - какво ще намалят търсенето понеже няма да бъдат увеличени или ще се изкомандват собствениците да увеличат заплатите!
И колко е делът на бюджетните заплати в сравнение с небюджетните? И къде се създава продуктът предмет на търсенето - в бюжета ли?
И от къде накъде имено това което е местно производство ще бъде купено с бюджетните заплати и пенсии, а не да речем вносната стока - или ще въведем командната икономика и на 100% ще имаме бюджетни заплати и ще забраним вноса - тоя филм го гледахме отдавна.
Казах ти малко по-горе, като не разбираш - не дей да пишеш.
Айде, бъди здрав!
29 Юни 2009 13:35
BOLGAR,
отговарям ти конкретно и отзад напред:
-
1. Това че ще бъде предпочетена местната стока следва от кошницата на разходите на тези групи през които ще наливаш парична маса. Освен за плащането към монополите и олигополите - ток, вода, парно, телефон, транспорт, останалата част от разходите им са за храна и облекло. Ако вдигнеш пенсиите примерно с 20 %, то бъди сигурен, че ще отидат за повече мляко и млечни продукти, хляб и някоя и друга преработена или не мръвка, които поради малотрайния им характер са основно българско производство.
За сравнение, ако намалиш още данъците освободените пари, поради концентрацията им в малък брой хора, които са си надсмогнали на масрафа ще отидат за луксозни вносни стоки.
-
2, Небюджетните заплати са следствие на продажбите. Повече продажби, повече приходи, повече работа, повече работници, по високи заплати.

Редактирано от - Brightman на 29/6/2009 г/ 13:36:12

29 Юни 2009 14:10
Ами вземи пък да се определиш къде ще се наливат паричните маси:
А)
Само наливане на парична маса през бюджетните заплати, пенсиите и социалните разходи може да задържи спада на вътрешното търсене и да обърне тенденцията.

или
Б)
Това че ще бъде предпочетена местната стока следва от кошницата на разходите на тези групи през които ще наливаш парична маса.

И някакси не коментираш необходимост от въвеждане на предпоставки за стимулиране и създаване на производство - щото производството на стоки и услуги не се създава в бюджетната сфера : тя е обслужваща - capishe? А тези стимули се създават чрез СЪКРАЩАВАНЕ на Бюджетните разходи, минимизиране на бюрократичните процедури и персонал (съкращаване / уволнение), намаляване на реалната данъчна тежест - освобождаване на капитала за да може да се инвестира и реинвестира.
Повишаване на бюджетните заплати и пенсии май трябва да дойде от някъде, или с вълшебната пръчица и хоп готовоооооо - предизборно клипче на провалила се в управлението партия
29 Юни 2009 14:29
BOLGAR,
А и Б не са в противоречие. Просто бюджетните заплати в България са мизерни и са съпоставими с пенсиите.
-
Най големият стимул би бил демафиотизацията, демонополизацията и демутризацията на икономиката, но нито една от участващите в тези избори партии и коалиции няма намерение да го прави. Затова и не го обсъждам.
Другата мярка би била премахване изцяло на всички разрешителни и регистрационни режими за конкурентните пазари. Но и това никой не го иска.
-
Производството се стимулира, чрез стимулиране на търсенето. Съкращавайки администрация и социални разходи ти всъщност свиваш търсенето.
Инвестиции се правят за производството на нещо, което може да бъде продадено. Като намалиш бюджетните разходи ти всъщност намаляваш търсенето и обезсърчаваш инвестициите. И колкото и пари да оставиш в няколкото български предприемача те няма да ги инвестират в друго, освен в луксозни вносни стоки за тяхно лично потребление, като Бентлита и Майбаси.
-
Ако заради нещо се получи имотният балон в България, то бе именно защото парите в България се концентрираха в много малко хора, нямаше достатъчно вътрешно търсене, екпортно бяха неконкурентноспособни и без въображение (поради вифаджийсото си образователно ниво и мутро-мафиотски криминален начин на забогатяване). Затова предпочетоха вместо във фабрики с нови технологии да наливат порите си в бетон на плажа.
29 Юни 2009 14:36
Повишаване на бюджетните заплати и пенсии май трябва да дойде от някъде...

И ти проявяваш характерното за много "икономисти" неразличаване на принципната разлика на парите спрямо един човек или фирма и парите в държавата.
-
Държавата винаги може да има толкова пари колкото си прецени. От гледна точка на имане или нямане въпроса не стои. Пенсиите могат да станат и по 10 000 лв.. Въпросът за една държава е равновесието между наличните стоки и услуги на пазара и паричната маса в обращение.
Именно в умението за регулиране на това съотношение и начинът по който се прави е заровено кучето.
29 Юни 2009 14:38
Може.
Ама колкото "Лукановата зима", или...
29 Юни 2009 14:48
OLDMAD,
Лукановата зима беше умишлено създадена в съвсем друга обстановка. При нея почти всички директори на предприятия си бяха продали всички налични стоки на частните си фирми на ниските фиксирани цени и изчакваха освобождаването на цените за да ги пуснат на пазара. Сега това няма как да стане.
29 Юни 2009 15:10
Brightman, нека да ти обадя че Държавата се състои от индивиди и тези индивиди си имат собствен бюджет като всеки един гледа от неговата си камбанария.
След това, търсенето не е нещо имагинерно - то си има стоково отражение (услугата също е стока), а тези стоки си имат стойностно отражение. И ако почнеш да наливаш пари дето нямат стоково отражение (печатане на хартийки за да се увеличат б заплати и пенсии и да се създава изкуствено намаляване на безработицата) няма да стимулираш производство, а ще стимулираш потребление на вносни стоки или натрупване на излишни парични маси водещи до девалвация на местната валута.
Увеличавайки бюджетните разходи (щото песнсиите и б. заплати са именно такива) ти ще отнемеш капитал дето вместо да бъде инвестиран в произвоство (което създава стоки и работни места; съответно плаща заплати и данъци) ще отиде за изплащане на увеличените данъци / бюджетен излишък и съответното му харчене през мафиотските структури на властимащите. Затова, бюрократичната машина трябва да е на работния минимум и да има предимно обслужващи функции.
Ние сме свидетели / потърпевши на грешна икономическа доктрина която очевидно не работи и трябва да бъде сменена.
29 Юни 2009 15:51
BOLGAR,
постановката ти е макроикономически грешна.
Търсенето създава предлагането. Паричната маса в обращение и наличните стоки и услуги винаги са в равновесие. Въпросът е за стабилността на това равновесие. И тази стабилност е динамична величина.
Естествената склонност към спестяване ти изтегля при всеки цикъл някяква парична маса от обращение. Колкото по голямо ти е неравенството в доходите, толкова повече ти изтегля. За да запазиш равновесието трябва да наливаш пари, (тънкостта е и как, през кого), въпреки че по някой частни сметки ще се водят пари. Но те са мъртви за икономиката. И няма как да ги върнеш в обращение, чрез инвестиции, ако не създадеш търсене за продуктите от тези инвестиции. Затворен кръг, който в крайна сметка, макар и преминаващ през рестартиращи инфлационни кризи поддържа икономиката и социалния баланс в равновесие.
-
Всичко е въпрос на тънък баланс, мяра и умение за точно регулиране на паричната маса в обращение. Разликата между лекарството и отровата е в дозата.... и в правилните часове на приемане.
----
Темата е много дълга, но основното ти грешка, е че разсъждаваш за макроикономиката с микроикономически категории.

Редактирано от - Brightman на 29/6/2009 г/ 15:59:27

29 Юни 2009 16:09
Дали и каква ми е грешката - не е важно и не се нуждая от оценка, но аз поне разъждавам
Иначе, търсенето създава само предпоставка за предлагането. Би следвало да ти е ясно че се предлага само това което носи печалба - т.е. стремежа за печалба създава предлагането, което може да се осъществи само в равновесие с търсенето - това пък е икономическия Закон по който се развиват икономиките : А, Б, В , Г, Д ....... надявам се знаеш азбуката
29 Юни 2009 16:22
zamislen готин пример. И станахме четвърти в света. Аз такова, с № 19, пък, каквото сабя покаже.
29 Юни 2009 17:27
Рейгъномиката, тогава стана нещо, което повечето хора отминаха без да му обръщат внимание, а това беше, повишаването на заплатите, което предизвика истински икономически бум. Това е основата - за да има производство, трябва да има платежоспособно търсене, а то в България липсва. Затова ние сме си в перманентна криза. Истината е, че нормалните държави взеха мерки да стимулират потреблението в условията на тази криза, в България се прави обратното. Кой е прав - нормалните държави или ние като свиваме потреблението, бъдещето ще покаже.
29 Юни 2009 17:38
XYZxyz,
политиката на сегашното правителство е да не се свива потреблението, а заплатите и пенсиите да продължат да бъдат увеличавани. Точно за това трябва и да остане още 4 години.
-
Алтернативите му искат свиване на разходите и потреблението, следователно вкарването на България в дълбока криза, която за сега ни отминава.
29 Юни 2009 18:00
XYZxyz, да не би Рейгън да повиши заплатите и пенсиите с плащания от бюджета и раздуване на бюджетните разходи, или това стана с намаляване на данъците - хем се повишава платежоспособността, хем се освобождават КАПИТАЛИ за реинвестиция - а да не споменаваме огромния външен дълг дето се натрупа.
И пак казвам, за да има повишение на плащането на труда / повишена платежоспособност трябва да има производство, а не печатане на хартийки. Това е уравнение и като се наруши едната страна вече няма равенство. Да не говирим че реално покупателната сила не се е повишила в следствие на повишени бюджетни заплати и пенсии - и с повишението на пенсиите с 10 лв толкова много се е повишила покупателната способност на горките пенсионери че вече не си броят стотинките. А това Правителство просто не е в състояние да стимулира производство - причини много : престъпност, отвличане на бизнесмени, корупция - кой е тоя дето ще инвестира в подобна булвоч и вместо да предприемат мерки за ограничаване на кризата те предприеха необходимото да похарчат това дето беше буфер. Тези "управници" не само че не трябва да управляват следващите 4 год, а въобще трябва да бъдат изхвърлени от Държавното управление - да си лаят там по манифестациите.
29 Юни 2009 18:13
BOLGAR,
простичко е, ама като те гледам ...
Ролята на държавата е да създаде по-добри условия за развитие на икономиката, а не условия за неефективно производство с ниска производителност, както е в България от 20 години насам. Специално за България ниските заплати са ключов фактор да се използва нископроизводителен ръчен труд, вместо високопроизводителни машини. Второ, ниските заплати не стимулират дебеловратите бизнесмени да изтискват повече труд от работещите за тях, а и самите работещи нямат стимул да работят повече и по-качествено. Омагьосан кръг, от който в България се излиза като се напусне България. Държавата би могла с икономическите лостове, с които разполага да направи човешкия ресурс доста скъп за дебеловратите бизнесмени и да ги принуди да го използват максимално ефективно, но то по стар навик от преди 1989-та година едно си знаеш - държавата да повишавала заплатите.
29 Юни 2009 18:30
XYZxyz, очевидно не разбираш проблема - въпреки че има наченки :
Ролята на държавата е да създаде по-добри условия за развитие на икономикат

Съвсем точно. Проблемът е че Българската Държава в лицето на управляващите не желае да създаде икономическите условия - една от причините е че беден и прост народ се командва лесно - т.е. на върхушката не са и необходими много усилия да се облагодетелства .......
И поради каква именно причина трябва да избираме тея мошенници отново? Този икономически модел не е пригоден за цивилизована Държава и трябва да бъде сменен заедно с носителите му. Примери за по-лош има, примери за по-добър също но е по-трудно и вместо през тези 20 год да бяхме дръпнали напред - от нас по-зле в Европа няма (без Молдова). Щом едно нещо не работи или работи лошо - то се сменя, ама ние хем тъпи хем упорити! А смяната трябва да е коренна, не козметична - желание в сегашните управници няма, всички предишни са конпроментирани и като личности и като управление, пълно е с откачалки и чуждопоклонници с мераци за управлени, единствено НДСВ и ББ имат реална икономическа програма ама НДСВ се насраха с коалиция .......
29 Юни 2009 18:30
И пак казвам, за да има повишение на плащането на труда / повишена платежоспособност трябва да има производство, а не печатане на хартийки.

Това производство на склад ли ще го държиш или смяташ и да го продаваш ?
Ако ще го продаваш то не е ли добре хората да имат повече пари и да купуват повече, за да можеш и да произвеждаш повече и плащаш по-високи заплати ?
-
И кое е по добре за теб, като производител или просто търговец - да намалиш данъците и парите да останат в тези 2% от населението, които и сега си имат и които се интересуват от стоки, като Майбаси, яхти, самолети, които ти не произвеждаш или да бъдат дадени на останалите 98 %, които пазаруват и твоята стока и от теб ?
29 Юни 2009 18:33
И прави разлика между американската икономика и българската. Това което в америка работи в България няма как да работи. Просто тук имаш концентрация на 80% от доходите в 2% от населението. При това на много ниска база.

Редактирано от - Brightman на 29/6/2009 г/ 18:37:20

29 Юни 2009 19:39
На мен много почва да ми липсва една песен беше хит преди около половин година. Вървеше така:
Май месец борда - Бум!
Чатрака-чантрака,
Май месец борда - Бум!
Чатрака-чантрака

Другари, що не се съберете да ми попеете, че отдавана не съм чучвал. Затъжих се . Сезона ли и мина , кво стана!?‌
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД