Национален парк Пирин може да попадне в застрашения списък на Комитета по световно, културно и природно наследство на ЮНЕСКО от февруари 2010 г. с всички последствия за страната, сигнализираха 30 неправителствени организации от коалицията "За да остане природа в България". Това решение е взето в края на миналата седмица на годишната среща на организацията. И другият обект под закрилата на ЮНЕСКО у нас - резерватът "Сребърна", е попадал в черния списък, но след неговото естествено възстановяване е изваден.
Направените две проверки в Националния парк Пирин през 2002 г. и 2007 г. са установили сериозни нарушения при строителството на ски курортите. През 2007 г. България е гарантирала, че ще прекрати незаконното разширяване на ски зоните в Пирин и е отложила наказанието. От 2002 г. ски зоната в парка обаче се е разширила между 2.5 и 3 пъти, каза за "Сега" Петко Цветков от фондация "Биоразнообразие". Наесен у нас идва нова мисия на ЮНЕСКО, за да установи какви са нарушенията на страната ни и да се убеди на място дали тя има намерение да предприеме мерки за опазване на парка.
Ако България не прекрати застрояването, организацията заплашва да включи Пирин в листата на "световното природно наследство в опасност". От екологичните организации съобщиха, че в началото на 2009 г. България е предложила ски зоните над Банско, Добринище и Разлог да бъдат изключени от границите на защитения обект. "Така в прав текст държавата признава, че не е успяла да го опази. Това решение е сериозен дипломатически гаф", коментира Цветков. В момента в парка има и други намерения за нови ски зони.
ОЩЕ УСЛОВИЯ
Освен спиране на строителството ЮНЕСКО поставя и допълнителните условия към България до 2010 г. Те включват увеличаване на държавното финансиране за парка и държавни гаранции, че ще се прекратят всички решения на местно или регионално ниво, с които продължава унищожаването му. От световната организация изискват още доказателства, че процедурите по Оценка за въздействие върху околната среда до момента и в бъдеще са обективни.
|
|