:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,784,533
Активни 561
Страници 11,407
За един ден 1,302,066

Районни съдилища са заплашени от закриване

България е страната от ЕС с най-много прокурори на глава от населението
Част от 113-те районни съдилища в страната да бъдат закрити, предложиха експерти по време на кръгла маса за натовареността на магистрати и съдебни служители.

"Има звена в системата - малки районни съдилища, където работата трайно намалява. Това поставя въпроса дали си струва да бъдат издържани", обясни Иван Димов от Висшия съдебен съвет. Той припомни още, че България се намира над средното ниво на магистрати на глава от населението, а след преминаването на следствието към прокуратурата сме на първо място в ЕС по обвинители. Натовареността на магистратите е важна при атестирането и израстването в кариерата им.

"Оценката сега далеч не представя реалната натовареност", обясни Катя Дормишева от Консорциум "Юнайтед кансълтантс". И тя подчерта, че в ЕС се върви към редуциране на съдилищата и алтернативни методи за решаване на споровете.

В някои райони работят по 2-3-ма съдии, които разглеждат годишно толкова дела, колкото в големите градове постъпват месечно. През октомври 2006 г. ВСС разкри Районен съд в Гълъбово. Година по-рано министърът на правосъдието поиска откриване на съд и в Приморско, но ВАС отмени това решение.

Оценката на натовареността на магистрати и съдебни служители, обучението и мотивирането им и създаване на интегрирана информационна система за управление на човешките ресурси са част от проект за 2.263 млн. лв. по ОПАК. Изследван е опитът на държави от ЕС със сходни правни системи. Във Финландия и Ирландия например се вземат предвид ресурсите, вложени за функционирането на съдебната система. В Холандия има коефициенти в зависимост от вида на разглежданите дела при определяне на натовареността. Отчита се и времето, което магистратът трябва да отдели за конкретния казус.

Натовареността е проблем в много малка част от съдилищата и прокуратурите. "Тя е основен проблем в Софийския районен съд и Софийската районна прокуратура", отчете Харалан Александров от консорциума. Някои от младите съдии се възприемали като "самотни войни на справедливостта, които се бъхтят, а никой не ги разбира". Интересни били и разсъжденията на жени съдии. Те се виждали като амбициозни и мотивирани, но личният им живот страдал за сметка на професионалния.

Александров е интервюирал магистрати и служители от София, Велико Търново и Ивайловград, за да установи какво ги мотивира. Въпреки негативното обществено мнение за съдебната власт и възприемането й като корумпирана, тромава и неефективна, престижът и властта са първият фактор. Той е по-силен в по-малките населени места. Заплащането, сигурността и социалните придобивки са мотивиращи за служителите. Интересната работа и развитието са определящи за магистратите. Потвърждаването на актовете им от горните инстанции също е мотив за съдии и прокурори.



ДАННИ

Изследване на Световна банка на публичните разходи и институции в съдебната система в България показа, че финансирането от бюджета на съдебната система се е удвоило като процент от БВП в периода 2001 - 2008 г., но около 60% от бюджета се изразходват за заплати. Средната работна заплата в сектора се е повишила със 169% от 2001 до 2006 г. Между 2004 и 2007 г. личният състав се е увеличил с 30%. В системата работят около 15 000 магистрати и чиновници.
10
4166
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
29 Юни 2009 23:26
Районни седалища заплашени от протриване
30 Юни 2009 00:30
България е страната от ЕС с най-много прокурори на глава от населението.
Прокурорите са като дървета в гората - хайдушки закрилници.
30 Юни 2009 00:34
Всички съдилища да ги затворят ще е икономически най-изгодно за България. С най-голям брой прокурори и най-висока престъпност и корупция в ЕС ... няма смисъл. Това говори само колко некадърни са прокурорите или колко корумпирани са - и в двата случая да се събаря хаспела !‌
30 Юни 2009 07:02
Има звена в системата - малки районни съдилища, където работата трайно намалява...България се намира над средното ниво на магистрати на глава от населението, а след преминаването на следствието към прокуратурата сме на първо място в ЕС по обвинители

По глава на населението? Значи - средно. Тоест, лежачите и лапачите от столицата, разните служби и службички ще са причина да се режат съдилищата в малките центрове.
Бюрократична логика, няма що.
Прокурорите са като дървета в гората - хайдушки закрилници.

ВОЦИ -
30 Юни 2009 08:29
...най-много ченгета, най-много прокурори, най-много съдии=най-голяма престъпност...???
30 Юни 2009 09:42
Най-много прокурори , най-добре платени спрямо колегите си в Европа приравнено към средната работна заплата, с най-много привилегии, с най-малко продуктивност.
30 Юни 2009 10:37
Системата е безобразна във вселенски мащаб. Несменяемостта е фактическа приватизация на интересите на магистратите и грешни пари за издръжка от държавата. Ссистемата цуцка от държавата , а се съобразява с частни интереси. Никога не може да има ефективност такава система. Просто съдбата и е да бъде паразит и нищо друго. Паразитите в края на краищата убиват хранителите си. Така е убита държавността в тези институции. Сега действащата съдебна власт е в разрез с принципите за демокрация и справедливост. Демокрацията изисква мандат и воля на суверена за даване на нов такъв. Не може да има несменяемост до пенсия с мандат близо 35-40 години. Браво на Луканов и бандата на БКП , дето прие Конституцията от 1991 г. защото много коворно постави прът в колелото на демокрацията и създаде бутафорна държава на мафията. Дкато има такава съдебна система демокрация няма и не може да има!
30 Юни 2009 17:16
Каква демокрация, каква справедливост джанъм? Системата, за да храни "преподавателите" бълва кадри, които също трябва да ядат, нали? И то какви кадри, дето и най-простия казус могат да усложнят. Хуманни към престъпниците, слепи и глухи за истината. С мераци за кметско или депутатско място. А колкото повече прависти влязат в парламента, толкова той е по-ялов. Едно време ни рисуваха розов свят, в който едва ли не правистите ще мрат от глад, защото при комунизма нямало да има престъпност. Толкова простотии сме изтърпяли, колкото никой друг народ не е.
30 Юни 2009 17:50
Да ги закриват всичките.
30 Юни 2009 17:52
Това няма да е никаква загуба за съдещите се, тъй като и без това се използват за разтакаването им.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД