Ако тенденцията за намаляване на данъчните приходи продължи с досегашния темп, България ще има бюджетен дефицит след един-два месеца. Тази песимистична прогноза направи икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов на събиране по повод 12- годишнината на валутния борд у нас.
Данъчните приходи са отчели ръст само през януари. От февруари насам хазната събира по-малко налози, отколкото за същия период на м.г. и спадът е достигнал 18.6%. През април само приходите от ДДС са с 38% по-малко, отколкото през 2008 г., посочи Ангелов. А заради безработицата намаляват и постъпленията от личните данъци.
"В същото време обаче бюджетните разходи непрекъснато растат и така се получава ножица, която изяжда бюджетния излишък", обясни Ангелов. За април той вече е 4 пъти по-малък в сравнение с м.г.
Ако спадът на приходите в хазната се запази в рамките на 15-20%, в края на годината ще зейне бюджетен дефицит от 1.5-2 млрд. лв., смята икономистът. Ако спадът на постъпленията достигне 25%, тогава държавната каса ще се окаже на минус с 3 млрд. лв. Затова експертите призоваха да се съкращават сериозно разходите.
Икономистите се обединиха и около идеята, че помощ от МВФ, за каквато настояват ГЕРБ и НДСВ, не е наложителна в момента. Дори има опасност чуждите инвеститори да изтълкуват като лош сигнал търсенето на финансова подкрепа. "Някой западен вестник ще пише: "МВФ спаси България от фалит", колкото и да казваме, че това е само предпазно споразумение", коментира Ангелов. И допълни, че за кредит към МВФ са се обръщали държави, които нямат друг избор, какъвто е случаят с Унгария и Полша.
55% от избирателите на всички политически партии у нас подкрепят валутния борд и на практика това е институцията с най-висока обществена подкрепа, показва изследване на институт "Отворено общество". За сравнение доверието в съдебната система е едва 13%.
------СТАБИЛНОСТ
Бордът е най-важният елемент от макроикономическата стабилност у нас. Според Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии доверието в лева е най-високо в сравнение с предходните години и това се дължи именно на борда. Преизчисление на курса на лева към еврото според него би нарушило това доверие, а и няма подобна практика в други държави с валутен борд.
От обезценяването на лева биха спечелили само онези, които възнамеряват да вземат големи заеми, тъй като ще върнат несравнимо по-малки суми, коментира Лъчезар Богданов от Industry Watch.
Тази прогноза мога да дам и аз, без да съм икономист. Икономиката не е никаква наука и се учудвам, защо изобщо слушате тези измислици.
Съвсем логично е този кабинет да изхарчи излишъка и да обърне в дефицит. Те си крадяха до последно, затова трябваше да им се отнемат правата и да се блокират средствата до избирането на следващия кабинет........ Егати наглостта.....