:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,909
Активни 785
Страници 25,812
За един ден 1,302,066

Икономисти прогнозират дефицит в бюджета до месец

Ако тенденцията за намаляване на данъчните приходи продължи с досегашния темп, България ще има бюджетен дефицит след един-два месеца. Тази песимистична прогноза направи икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов на събиране по повод 12- годишнината на валутния борд у нас.

Данъчните приходи са отчели ръст само през януари. От февруари насам хазната събира по-малко налози, отколкото за същия период на м.г. и спадът е достигнал 18.6%. През април само приходите от ДДС са с 38% по-малко, отколкото през 2008 г., посочи Ангелов. А заради безработицата намаляват и постъпленията от личните данъци.

"В същото време обаче бюджетните разходи непрекъснато растат и така се получава ножица, която изяжда бюджетния излишък", обясни Ангелов. За април той вече е 4 пъти по-малък в сравнение с м.г.

Ако спадът на приходите в хазната се запази в рамките на 15-20%, в края на годината ще зейне бюджетен дефицит от 1.5-2 млрд. лв., смята икономистът. Ако спадът на постъпленията достигне 25%, тогава държавната каса ще се окаже на минус с 3 млрд. лв. Затова експертите призоваха да се съкращават сериозно разходите.

Икономистите се обединиха и около идеята, че помощ от МВФ, за каквато настояват ГЕРБ и НДСВ, не е наложителна в момента. Дори има опасност чуждите инвеститори да изтълкуват като лош сигнал търсенето на финансова подкрепа. "Някой западен вестник ще пише: "МВФ спаси България от фалит", колкото и да казваме, че това е само предпазно споразумение", коментира Ангелов. И допълни, че за кредит към МВФ са се обръщали държави, които нямат друг избор, какъвто е случаят с Унгария и Полша.

55% от избирателите на всички политически партии у нас подкрепят валутния борд и на практика това е институцията с най-висока обществена подкрепа, показва изследване на институт "Отворено общество". За сравнение доверието в съдебната система е едва 13%.

------СТАБИЛНОСТ

Бордът е най-важният елемент от макроикономическата стабилност у нас. Според Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии доверието в лева е най-високо в сравнение с предходните години и това се дължи именно на борда. Преизчисление на курса на лева към еврото според него би нарушило това доверие, а и няма подобна практика в други държави с валутен борд.

От обезценяването на лева биха спечелили само онези, които възнамеряват да вземат големи заеми, тъй като ще върнат несравнимо по-малки суми, коментира Лъчезар Богданов от Industry Watch.
30
1890
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
01 Юли 2009 00:51
Тази прогноза мога да дам и аз, без да съм икономист. Икономиката не е никаква наука и се учудвам, защо изобщо слушате тези измислици.
Съвсем логично е този кабинет да изхарчи излишъка и да обърне в дефицит. Те си крадяха до последно, затова трябваше да им се отнемат правата и да се блокират средствата до избирането на следващия кабинет........ Егати наглостта.....
01 Юли 2009 01:20
Първо бюджетът няма да излезе на дефицит, второ бюджетният дефицит съвсем не е лошо нещо, още повече когато е не повече от 3%.
01 Юли 2009 01:37
Брити,
Понеже сме у центъро на споко острова е пределно ясно, че няма криза и излишъка е в кърпа вързан, освен това и дифицита ако се появи, ще го збориме като търгавското салдо, не стана ясно как ще се сботиме с 200 Б междуфирмена задлъжнялост, но и това не е проблем, понрже Райфайзен отчете некакви непоносимо раздадени кредити, отчетени като провизии, което прави банковата систена стабилна за още няколко дни, може и месец, ако се верва, че напоследък пестиме в левове като за световно
01 Юли 2009 02:03
не стана ясно как ще се сботиме с 200 Б междуфирмена задлъжнялост

Въпрос на инструмент. Има поне 3 начина.
-
Сега е момента, но не знам дали ще им стигне смелостта до го направят, да преструктурират задлъжнялостта на гражданите и фирмите, като започнат да ги прехвърлят от чуждите частни банки към държавната Българска банка за развитие с много малка и дори нулева (в някой случаи) лихва.
01 Юли 2009 02:16
Брити,
както вече споменах, по-горе, понеже ... и т.н. лихвата е 20%, знаеш ли колко е БВП на БГ
или да отчисляваме некаде другаде?
01 Юли 2009 02:22
pasiv,
междуфирмената задлъжнялост е (би трябвало да е) верига (разбъркана), която при добър механизъм да може да се нулира (почти) взаимно. Не знам точната й структура и само мога да гадая. Без конкретни данни, кой, колко на кого, защо, от кога и т.н. нищо конкретно не мога да ти кажа.
01 Юли 2009 02:45
До сега знаем, че наистина разполагаха с 3 инструмента
- държавата да започне да печата повече пари, което е малко възможно по време на борд
- източване на предприятия от вх.-изход, пак малко възножни, просто потреблението се свива, дотациите също не са удачни вече
-да правят държавни заеми, с част от които да покриват частично дефицита в бюджета, а другата част да заделят за себе си - пак не въви, виж цената на натрупаните задължения
Мисля, че Аржентина е мекия вариант, дано не съм прав
01 Юли 2009 03:02
Дефицит в Бюджета няма да има.
-
Що се отнася до междуфирмената задлъжнялост то два възможни инструмента са:
1. Създаване на регистър в който всички фирми да впишат от кого и колко имат да вземат и на кого и колко имат да дават. След това данните се навързват и взаимно погасяват. Дори да не бъде погасена напълно междуфирмената задлъжнялост ще остане пренебрежимо малка ....Освен, ако не се окаже, че капитала в България е толкова концентриран, че всички дължат само на няколко.
-
2. Срещу всяко вземане се издават полици с които имащият да взема погасява своите задължения.
-
Но, първият начин е по-бърз, съвременен и с гаранции срещу злоупотреби.


Редактирано от - Brightman на 01/7/2009 г/ 03:09:58

01 Юли 2009 03:10
Нека малко дефицит, бе! В‌ крайна сметка криза е майка му мечка! Представяте ли си другари Газанко Зуевата "кризичка" да я изкараме до край на излишъци ами не е удобно някак си за пред одрямания Джо "6-те бири"!? На него къщата му взеха, отрязаха му лимита по кредитната карта, жена му съкратиха , брачеда Джак от Калифорния излезе на палатка "сред природата" .. днес кънсъмър конфиденса му ( тоест жертвоготовноста на консуматорския хамстер да върти колелото на дълга си) пак тръгнала надоле, а идва сезона на отпуските га харчехме нлого...
Радвам се че Ангелеов си е взел бележка от критиката която му дръпнахме във форума преди седмица и си е сменил поцизията за заем от МВФ. Заеми от МВФ вземат само фалирали държави каквата България не е. Заем от МВФ изпраща грешен сигнал към настоящи и бъдещи инвеститори.

Май месец валутния борд - Бум!
Чантрака - чантрака!
Май месец валутния борд - Бум!
Чантрака - чантрака!


Как беше тая, бе!?
01 Юли 2009 03:20
След като оправихме за има няма час 200 Б, при липса на дифицит, дай да отделиме една единица и за инфраструктурата, щото ме мъчат недовършените 5 км. магистрала, щото ще се затрудним от разкриване на работни места за труженички по път дето води за никъде
01 Юли 2009 04:44
pasiv,
няма да ти влеза в бъзика, а ще се възползвам от него за да ти отговоря сериозно. Да, за инфраструктура готови пари не трябват. Абсурдно звучи, нали ? Ама не е.
Там нещата могат да стават и с целеви бюджетен дефицит. Номера е инфраструктурата, която искаш да правиш да я нацепиш на парчета, които да бъдат правени за не повече от 5 месеца. Защо ? Защото пазара реагира със закъснение от 6 месеца. С други думи, ако имаш едни пари без покритие и до 6 месеца им създадеш покритието, те вече няма да са пари без покритие и ще имаш и парите и покритието им.
01 Юли 2009 05:31
Брити,
както правилно отбеляза, пазара реагира със 6 месеца закъснение.
Като сложим и малко ориенталска мудност, до развръзката може и да остават няколко месеца, а не един, от друга страна, ако ползваме езика на полицейските началници, нали некои тябва и да лапкат ... иначе ти завиждам за оптимизма
01 Юли 2009 06:12
миналата година имаше приход за бюджета защото фирмите на светло не правеха данъчни гимнастики за укриване на приходите а предпочетоха да си платят 10% върху доходите сега в условия на криза и спадащи проходи за фирмите на светло ще има дефицит и в държавния бюджет
а тъмната икономика си е на тъмно
сега фирмите искат намаляване на осигуровките
01 Юли 2009 08:04
Тактика на изгорената земя.
После ще дойде балтията на пенсиите.
И няма начин Костов да не е виновен.

Редактирано от - Сократ-май на 01/7/2009 г/ 08:05:39

01 Юли 2009 08:15
Едва преполовихме годината и дефицита се зададе. А до края на годината?
01 Юли 2009 08:27
Иииииксперт от "Опънато общество" бил бил казал... ми то е като да е иииксперт на "Една жена каза".
01 Юли 2009 08:51
Досега ИПИ бяха големи оптимисти. А може и още да са...
01 Юли 2009 10:07
Колеги форумци, много ви моля първо да се запознаете с отчета за изпълнението на бюджета и тогава да коментирате. Не изпадайте в положението на разни икономисти от разни институти, финансирани от разни фондации с определена цел. Поне те да бяха прочели нещо по въпроса, а не да говорят като луди с оная си работа, като например:
„През април само приходите от ДДС са с 38% по-малко, отколкото през 2008 г., посочи Ангелов. А заради безработицата намаляват и постъпленията от личните данъци.”
По-важни са причините за неизпълнението, а те са намалелият внос с 40 % спрямо 2008 г. В същото време „Постъпленията от ДДС при сделки в страната и ВОП възлизат на 1 264.4 млн. лв., или с 31.3 млн. лв. повече спрямо април 2008 г.”
„По трудови правоотношения приходите от данъка към април 2009 г. са 537.0 млн. лв. при 438.3 млн. лв. към 30.04.2008 г., или с 98.7 млн. лв. повече.”
Как ще коментира това великият икономист от великата ФОНДАЦИЯ „ИПИ” ?
Ясно е, че приходите падат, но по-важно е защо падат. Кризата е като вълната, все ни пречи. И като е криза, що не направиха кризисен бюджет ? А увеличиха и приходната и разходната му част с 10 – 15 % ? И харчат като побеснели ! Повече, отколкото през 2008 г.
„Затова експертите призоваха да се съкращават сериозно разходите.”
Е нали приеха ПМС № 156. Ще видим ефекта.
01 Юли 2009 10:08
Ако наистина приходите от ДДС са спаднали с 38%, за избягване на дефицита дали ще е достатъчно да се повтаря мантрата "Дефицит в Бюджета няма да има" или ще трябва и по-сериозна магия, евентуално вуду, да се приложи?

_______________________
Блогът на Манрико
01 Юли 2009 11:14
дали ще е достатъчно да се повтаря мантрата "Дефицит в Бюджета няма да има" или ще трябва и по-сериозна магия, евентуално вуду, да се приложи?


Тука има 2 основни възможности:
1. Държавното ръководство следва да отпочне спешна програма за стимулиране на вноса
2. След като рекордните печалби от митниците са спаднали с 40% , то най-вероятно Костов пак е почнал да краде от митниците и усилията треба да се насочат натам. О, англичаните спът ли, о, англичаните не видът ли?
01 Юли 2009 11:41
Първо бюджетът няма да излезе на дефицит, второ бюджетният дефицит съвсем не е лошо нещо, още повече когато е не повече от 3%.






От три пъти педерас не се ставало.
01 Юли 2009 14:03

САЩ имат ли бюджетен дефицит?
Да имаше бюджетен дефицит добре ли е или зле?
01 Юли 2009 14:11
Да имаше бюджетен дефицит добре ли е или зле?
Дефицитът в държавния бюджет е толкова добре или зле, колкото е и дефицит в семейния бюджет. Трябва да го финансираш или като харчиш спестяванията си (резерва), ако имаш, или като вземеш кредит, ако има кой да ти даде и мислиш, че в бъдеще ще можеш да го изплатиш. Доколкото знам, търсенето на държавните облигации на САЩ е все още високо, т.е. има кой да им дава кредит при ниска лихва, как ще го изплащат, те да му мислят.

_______________________
Блогът на Манрико
01 Юли 2009 15:26
Дефицитът в държавния бюджет е толкова добре или зле, колкото е и дефицит в семейния бюджет.

Нищо подобно ! В къщи нямаш печатница за пари.
Освен начините, които си посочил има и още един. И за разлика от САЩ, където емитирането на пари е в частни ръце в България все още е в държавни.
Умереният бюджетен дефицит, когато не се финансира, чрез заеми е стимулиращ за икономиката, защото компенсира извадените пари от обращение поради пределната склонност към спестяване и липсата на стимули (търсене) за да се правят инвестиции.
-
Дълго е, но при една свободна и административно незатормозена икономика, която не спъва инициативата на хората и маже да отреагира бързо на търсенето, бюджетният дефицит и умерената инфлация са нещо много хубаво.
В обратният случай натрупваните изкривавания ще се коригират взривообразно и унищожително.
01 Юли 2009 16:01
Опппааа,

изведнъж от "остров на стабилността"."и таз година ще има излишък", "Запада у лайна, Партията в бяло" и пр. и пр.

минахме към

"бюджетен дефицит не е никак лошо",
"печатането на пари е първа държавна задача, компенсираща лошите навици на населението"



Направо се смръзвам.



Един призрак броди из България. Призракът на правителството на Виденов.
01 Юли 2009 17:59
Лунатик,
Това е моето мнение, а не на управляващите. Те вече свиват разходите в желание да запазят излишък.
-
А в печатането на пари, не само че няма нищо лошо, но е и хубаво. Въпросът е за точното прецизиране на мярката.
-
Разликата между лекарството и отровата е в дозата.
01 Юли 2009 18:07
Дефицит ли?
НИЕ ще платим паспортите и личните карти, ще вдигнат цените на пиенето и цигарите...и кризисният бюджет ще излезе пак с излишък. А ТЕ пак ще харчат.
01 Юли 2009 18:12
Брайтмане,

имай си го мнението. Нищо лошо за него.

Ама напоследък много взеха да съвпадат твоето мнение с мнението на "близки до Станишев среди".


Та започвам да се притеснявам.
01 Юли 2009 18:27
Ех, как беше тая бе другари!?‌

Май месец валутния борд - Бум!
Чантрака - чантрака!
Май месец валутния борд - Бум!
Чантрака - чантрака!

Дайте тон за песен, а! Затъжих се.
01 Юли 2009 20:37
Лунатик,
не се притеснявай, ако зависи от мен ще има бюджетен дефицит до 3%, умерена инфлация, свобода и развитие в икономиката, при изпреварващо нарастване на пенсии и бюджетни заплати.
Но не зависи все още от мен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД