Предизборните дебати и програмите на партиите показват, че най-спорните точки в икономическата област са ДДС и социалните осигуровки. Докато политическите сили, които имат шанс да участват в следващия парламент, са почти единодушни, че България трябва да запази плоския данък за доходите на фирми и граждани, налогът върху стоките и услугите се радва на сериозни вариации. НДСВ и "Лидер" например обещават да намалят основната ставка на ДДС от 20 на 18%, а "Атака" - дори на 15 на сто. ГЕРБ се отказа от тази идея заради срива на приходите в бюджета, докато "Синята коалиция" продължава да смята, че по-ниската ставка ще натисне цените надолу и ще подкрепи изтъняващите покупателни сили на българите. БСП и ДПС не планират сваляне на ДДС.
Повечето партии са против въвеждането на намалени ставки за избрани стоки и услуги. Хората на Доган срамежливо са предвидили в програмата си евентуално прилагане на по-нисък ДДС за някои важни стоки - но след края на кризата. "Атака" стига най-далече - обещава да освободи от облагане основни храни и лекарства, както и да намали тежестта за други групи.
Само една партия нарушава общото съгласие, че - криза или не - данъкът за доходите на бизнеса и на гражданите трябва да си остане плосък и нисък - т.е. 10%. "Атака" смята, че плоският данък ощетява бедните и прави богатите още по-богати, и обещава да се бори за връщане на стария принцип - колкото по-високи доходи, толкова по-висок данък. Сините пък се отличават с уговорката, че плоският данък трябва да върви с необлагаем минимум.
НДСВ и "Лидер" си приличат по желанието да свалят данъка върху дивидентите. Само "Синята коалиция" е записала, че ще смали бремето за едноличните търговци от 15 на 10%.
Всички партии ухажват бизнеса с намерение да свалят осигуровките. В същото време има кардинално разминаване по въпроса дали намалението да се направи бързо като антикризисна мярка, или да се отложи за по-добри времена. ГЕРБ и "Синята коалиция" са в синхрон, че понижението на осигурителната тежест е важна мярка, която ще помогне на фирмите да се въздържат от съкращения. БСП, ДПС и "Лидер" пък смятат, че вноските трябва да се намалят едва след като България излезе от кризата. Министър Емилия Масларова обясни, че ако осигуровките паднат сега, няма да има пари за плащане на пенсии, а доскорошният шеф на НОИ Йордан Христосков изчисли, че намаление с 5 процентни пункта означава спад на приходите на пенсионната система за година с 1 млрд. лв.
Според икономическия спец на ГЕРБ Симеон Дянков обаче падане на осигуровките с 5% може да спаси 100 000 работни места.
Партиите в челен сблъсък за ДДС и осигуровките
Върха на демаготията. ДДС и осигуровките, при положение, че не се поставят на спор съществуващите принципи на данъчната (приоритет на косвените данъци) и осигурителната (разходопокривна) система си е единствено въпрос на изчисления.
И тези изчисляния ще ги правят същите тези несменяеми експерти и зам.министри в Министерството на финансите, които са си там от 1990 г. и преминават от правителство в правителство, независимо от "цвета" му.