Може ли в някоя от следващите статии да засегнете въпроса за незаконните строежи, както и за незаконните "надстроявания" на етажи, преустрояване на тавани, "избиване на прозорци" и др. Какво става, ако тези действия са извършени без съгласието на всички собственици? Какво се случва и ако се правят незаконни строежи до нашите къщи и блокове? При констатирани нарушения и нежелание на собственика на незаконния строеж да възвърне първоначалното положение какво трябва да се предприеме?
по мейла
На много места се строи или преустроява очевидно срещу всякакви норми, в непосредствена близост до съседни имоти, на други видимо се нарушават санитарни, противопожарни нормативи, не се спазват технологични правила, използват се некачествени материали и се застрашава целостта на конструкциите...
В Закона за устройство на територията (ЗУТ) е създадена специална процедура за такива случаи. Преди това може би е необходимо да се поясни какво всъщност е незаконен строеж. ЗУТ определя, че такъв има при несъответствие с предвижданията на действащия подробен устройствен план. Или ако липсват одобрени инвестиционни проекти или разрешение за строеж. Незаконен строеж има и при съществени отклонения от одобрения инвестиционен проект. В този случай се имат предвид нарушения на действащия подробен устройствен план или на изискванията за строителство. Пак в тази хипотеза попада и ситуацията, при която има строежи, нарушаващи строителните правила и нормативи, техническите, технологичните, санитарно-хигиенните, екологичните и противопожарните изисквания. Последното в пълна степен важи и за преустройствата. Незаконен е и строеж, извършен със строителни продукти, несъответстващи на съществените изисквания към строежите, както и направен в нарушение на правилата за изпълнение на строителните и монтажните работи, ако това се отразява на конструктивната сигурност и безопасното ползване на строежа.
И тук идваме до въпроса какво може да направи човек. Той може да подаде жалба или сигнал (може да се каже и напише и по двата начина) за извършено или извършвано незаконно строителство. Това може да бъде направено или по пощата, или лично в деловодството на Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК), в някоя от 28-те регионални дирекции за национален строителен контрол (РДНСК) или в общинска или районна администрация по местонахождение на съответния имот. Жалбата или сигналът трябва да са писмени, като обстоятелствата трябва да са описани в свободен текст. Към тях могат да бъдат приложени всякакви доказателства - документи, снимки, планове, решения, заповеди, разрешения, актове за собственост и др. Добре е жалбата или сигналът да съдържат трите имена на подателя, къде точно се намира незаконният имот или незаконното преустройство, включително и като адрес, да се посочат, ако са налични и известни, и имената на собственика на имота.
След постъпването на жалбата или сигнала ДНСК, РДНСК или общинската или районната администрация са длъжни да извършат проверка - както на самия строеж, така и на документите, свързани с него. За целта законът им дава право на свободен достъп до строежите, които строителите са длъжни да им дадат. Те могат да искат за проверка и всички документи. В техните правомощия е и да искат справки и писмени обяснения.
Органите имат за проверка и произнасяне 1 месец. След това трябва писмено да уведомят жалбоподателя за решението - съответно отказ за спиране на незаконен строеж или пък заповед за спиране. Ако при проверката не се установят нарушения, се съставя констативен протокол. После съответно се пише отговор на жалбоподателя, с който се отказва да се спре съответният строеж. Смята се, че този отказ не може да бъде обжалван по съдебен път.
Ако се установят нарушения, които да класифицират строежа или части от него като незаконен, започва процедура по спиране, а в определени хипотези и на премахване на съответния незаконен строеж. За разлика от отказа да се спре незаконен строеж то заповедта за спиране може да се обжалва по съдебен ред от засегнатите - строител, инвеститор и т.н. Това става чрез жалба, която се подава чрез органа, издал заповедта.
|
|