Едва 0.25% от бюджета си ще спести средното образование в изпълнение на постановлението на кабинета за ограничаване на разходите. Заради финансовата криза правителството на Сергей Станишев нареди на всички бюджетни организации да замразят заплатите и да ограничат служебните командировки, ползването на служебните телефони и автомобили, както и ремонтите.
5 млн. лв. ще спестят между 60 и 80 на сто училищата в страната Останалите между 20 и 40 на сто от учебните заведения няма да имат спестени пари, сочат данните на министерството на образованието. Икономиите са незначителни на фона на общия бюджет за средното образование, който надхвърля 2 млрд. лв. Парите ще бъдат спестени от ограничаване на текущите разходи за издръжка.
В същото време директори на големи училища от столицата недоволстват, че дори и да имат спестени средства, не могат да увеличат заплати, които са изостанали в ръста спрямо останалите. "Напрегнато е в училищата. Постановлението ни връзва ръцете и макар да имаме спестени пари, не можем да модернизираме материалната база и да увеличим възнагражденията на колеги, които досега са били пренебрегнати", коментираха училищни администратори. Големи училища са в състояние да спестят до няколкостотин хиляди лева, но те ще останат блокирани. Директорите предлагат икономисаните от тях пари да им се прехвърлят за следваща година като преходен остатък. Т.г. районни кметове в София например са разпределили спестените от някои училища пари към други с не толкова добри финансови резултати. Училищните мениджъри се надяват, че бъдещият министър на образованието Йорданка Фандъкова ще спази обещанието си и ще отмени текстовете, които ограничават управлението на училищните финанси.
Засега от МОН отчитат, че към 30 юни държавните училища нямат дългове, въпреки мрачните прогнози на синдикатите, че 2/3 от учебните заведения ще имат финансови проблеми. Профсъюзите многократно предупредиха, че ако държавата не отпусне пълната субсидия за училищата, голяма част от тях ще са на ръба на финансовото оцеляване. Засега от ГЕРБ обещават, че няма да има допълнително намаляване на субсидията, какъвто вариант обсъждаше правителството в оставка.
ЗАПЛАТИ
Средната брутна заплата на учителите към април е 671 лв. и се е увеличила със 17 лв. спрямо март. Възнагражденията на непедагогическия персонал за април са били 420 лв., сочат последните данни на МОН. В някои столични училища обаче средните брутни заплати на учителите надхвърлят 850 лв.
Някои другари някъде по места...
Ей, как не умира пустият комунистически манталкитет!
Що се отнася до пестенето - нали уж в бюджета е предвидено ВСИЧКО? И, ако нещо може да се спеси - значи не е трябвалод а се предвижда, Още повече, че училищата и без това са с 10% намален бюджет - задържан от МОН.
Плюс още един общински трик - изземват средства от големите училища, за да подпомагат малките. Конкуренция? Глупости!











