През последните няколко месеца между САЩ и Германия се разрази тежка юридическа битка за експулсирането на Джон (Иван) Демянюк - бивш надзирател в нацистки лагер, който е етнически украинец и доскоро имаше американско гражданство. Германската прокуратура в Мюнхен реши да бъде съден за предполагаемата му роля в избиването на хиляди евреи. Той е обвинен от германското правосъдие, че е бил надзирател в концентрационния лагер Собибор, в днешна Полша, където е участвал в избиването на поне 29 000 евреи.
Случаят Иван Демянюк занимава американското правосъдие още от 70-те години на миналия век. Преди това украинецът пристига в САЩ през 1952 г. като бежанец. Заселва се в Кливлънд и работи в автомобилен завод. През 1986 г. той е арестуван, лишен от американско гражданство и екстрадиран в Израел. Оцелели затворници от лагера Треблинка го посочват като надзирателя, заслужено получил прозвището "Иван Грозни" заради садистичното си отношение. Самият обвинен твърди, че е работил там само като шофьор и не имал нищо общо с убийствата.
През 1988 г. е осъден на смърт
Израелският върховен съд обаче отменя смъртната му присъда, когато излизат на бял свят съветски документи, свидетелстващи, че "Иван Грозни" и Джон Демянюк вероятно са различни хора. Демянюк се завръща в САЩ и дори получава обратно американския си паспорт. Но през 2002 г. е лишен от американско гражданство, защото е премълчал дейността си в концлагерите при влизането си в САЩ като бежанец.
Това е вторият юридически опит. Германските следователи нямат никакво съмнение, че Демянюк е бил в Собибор защото са открили служебната му карта със съответните данни. Автентичността на документа бе потвърдена неотдавна от специалисти на баварската полиция. "Служебната карта играе наистина важна роля, но това не е единственото доказателство. Открихме един свидетел, който по време на войната и след това е бил дълго време с Демянюк, и той го идентифицира извън всяко съмнение", заяви прокурорът Курт Шрим. Според тази нова версия той бил доброволен помощник. В системата на концентрационните лагери имало около 5000 такива помощници - от балтийските страни, украинци и волжски немци. Служебната карта показва, че
Демянюк е бил в Собибор от 1943 г. нататък
"За нас бе важно и едно друго откритие. Това са имената на общо 29 000 души, които по време на работата на "Иван Грозни" в Собибор са били транспортирани там и избити", допълни Шрим. Първоначално американските власти спряха в последния момент екстрадицията на Демянюк в Германия. След това федералният апелативен съд в Синсинати, щата Охайо, постанови, че той е достатъчно здрав и може да бъде прехвърлен със самолет в Германия. Министерството на правосъдието предостави видеозаписи, на които се вижда как Джон Демянюк свободно се придвижва сам и разговаря нормално. Преди това украинецът разигра театър, че е в много лошо здраве, и покани фотографи да го снимат как лежи на легло с измъчено лице. Съдебните пристави дори бяха принудени да го носят на ръце, защото той твърдеше, че е прекалено немощен. Това допълнително разгневи съдиите, които направиха аналогия с мафиотски бос, който в продължение на няколко години се правеше на умствено изостанал, за да избегне съдебна отговорност за престъпления. В края на краищата той призна, че е симулирал, и бе осъден на десетки години затвор. След като съдебните власти получиха допълнителна информация и въпросната карта на Демянюк, те дадоха зелена светлина и за втори път предадоха на чуждо правосъдие украинеца.
На 13 юли прокуратурата в Мюнхен официално му предяви обвинения, че е
участвал в убийството на 27 900 евреи в Собибор
Оттам пак потвърдиха, че основните им доказателства са служебна карта, издадена от СС с №1393 и документ, който потвърждава, че през 1943 г. Демянюк е бил прехвърлен в Собибор. Датата на началото на съдебния процес засега не е известна. Според германските закони след официалните обвинения защитата и обвиняемият имат определен срок, за да се изкажат пред съдия. Едва след това започва съдебното дело. Преди това адвокатите му предприеха редица крачки, за да протакат изчакването. Те обжалваха законната депортация на техния клиент от САЩ в Германия, но Конституционният съд в Карлсруе отклони тази апелация на 8 юли. Демянюк и адвокатът му пак настояваха, че експулсирането е нехуманно, тъй като 89-годишният заподозрян ще го понесе тежко. Дори при пристигането му в Мюнхен той бе откаран в затвора с линейка. Преди седмица обаче специален лекарски екип постанови, че здравословното състояние на предполагаемия нацистки военнопрестъпник позволява той да бъде съден. Те постановиха, че той може да присъства ежедневно на две заседания по час и половина. Така Темида ще получи втори шанс да докаже, че възмездието винаги идва, макар и понякога с 66 години закъснение.
|
|